20.Hafta Gebelik

20.Hafta Gebelik


20.hafta-gebelik20. Hafta Gebelik

Gebeliğin 20. Haftası; Artık 5 aylık bir anne adayısınız. Hamilelik serüveninizin
yarısında sayılırsınız. Artık bambaşka bir sürece girerek daha hızlı büyüme evresine girmiş bulunmaktasınız.

Gebeliğin 20. Haftasın da annedeki değişimler; Bu haftaya kadar aşağı yukarı 10 kilo kadar almış olmalısınız. Bu haftadan itibaren kilo alımlarınız hızlanabilir. Az kilo almak için uğraşmayın bebeğiniz için besinli yiyecekler yemeniz yeterli. Hamileliğiniz boyunca kan değerleriniz yükseldiğinden ötürü demir eksikliği oluşabilir bu yüzden demir değeri yüksek besinler tüketmeye çalışın. Uyku düzeninizde yatış pozisyonlarınızdan ötürü sıkıntılar oluşabilir. Hormonlarınızın etkisiyle de burnunuzda şişlikler oluşabilir. Bu da nefes alımınızı güçlendirecektir. Hızlı nefes alışverişleriniz başlayacaktır. Uykunuz da kendinizi daha rahat hissetmek için yastıklardan yardım alabilirsiniz. Çünkü karnınız büyüdü ve yatış şekliniz doğal olarak sıkıntılı hal almış olmalı.

Gebelikte 20. Hafta da bebeğinizdeki değişimler; Bu haftadan itibaren bu güne kadar başından beline kadar yapılan boy ölçümleri artık başından topuğuna kadar yapılacaktır. Ortalama miniğiniz 25-30 cm kadar olmuş olmalı. Artık bebeğinizin yutkunma refleksi oluşmakta ve sindirim sistemi gelişmektedir. Bebeğinizin gelişmekte olan sindirim sistemi mekanyum denilen siyah bir madde üretmekte bu da bebeğinizin ilk dışkısı sayılmakta. Bebeğiniz dünyaya gözünü açtığında ilk dışkısı bu madde olacak ve daha sonra normale dönecektir.

1.hafta gebelik2.hafta-gebelik3.hafta-gebelik4.hafta-gebelik5.hafta-gebelik6.hafta-gebelik7.hafta-gebelik8.hafta-gebelik9.hafta-gebelik10.hafta-gebelik11.hafta-gebelik12.hafta-gebelik13.hafta-gebelik14.hafta-gebelik15.hafta-gebelik16.hafta-gebelik17.hafta-gebelik18.hafta-gebelik19.hafta-gebelik20.hafta-gebelik21.hafta-gebelik22.hafta-gebelik23.hafta-gebelik24.hafta-gebelik25.hafta-gebelik26.hafta-gebelik27.hafta-gebelik28.hafta-gebelik29.hafta-gebelik30.hafta-gebelik31.hafta-gebelik32.hafta-gebelik33.hafta-gebelik34.hafta-gebelik35.hafta-gebelik36.hafta-gebelik37.hafta-gebelik38.hafta-gebelik39.hafta-gebelik40.hafta-gebelik41.hafta-gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar