Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri


Akciğer kanseri belirtileri
hastada sıklıkla geç fark edilen ve başka bir akciğer hastalığı olabileceği yönünde ki düşünce yüzünden kendiliğinden geçmesi beklenen olgular olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu zaman kişi sorunun büyük bir kısmını sigaraya bağlamaktadır. Sigara yüzünden sürekli öksürdüğünü sanmaktadır taki doktora gittiğinde istenen akciğer röntgeninin olumlu bir neticesi olmayıp akciğer kanseri riskine sahip olduğunu öğrenene kadar.

Akciğer kanseri belirtileri içinde en yaygın olanları tekrarlayan hemoptizi(kanlı balgam), geçmeyen öksürük, öksürüğün şeklinin farklılaşması ve süresinin uzaması ilerleyen evrelerde halsizlik, kilo kaybı ve iştahsızlıktır. Hastalığın ilerleyip metastaz(sıçrama) yaptığı durumlarda hastada en çok kemik ağrıları görülebilmekte ve kemik ağrıları ağrı kesicilere cevap vermediğinden hastanın doktora baş vurma sebebi olabilmektdir. İlerlemiş çoğu vakada kişi bu şekildeki bir durum karşısında aslında sebebin akciğer kanserinden kaynaklı olduğunu öğrenmektedir.  Kanlı balgama sahip olmak ne yazık ki geç kalınmışlığın bir göstergesidir çoğu zaman. Şu da bilinmelidir ki tüm bunlar tanılama yöntemleri uygulanmadan kesin olarak kişide akciğer kanseri vardır şeklinde yorumlanamaz.

akc

Kanserin akciğerdeki tutulum yerine göre gösterdiği belirtilerde farklılaşabilmektedir. Örneğin kanser akciğer zarına yakın bir yerde tutulum göstermişse kendini ağrı şeklinde ortaya çıkarabilmektedir. Tümör, tutulum yeri olarak kendine akciğerin alt loblarını seçmişse bu durum hastada kendini; solunum güçlüğü, halsizlik olarak gösterebilmektedir. Bu belirtilerin hepsinde tümör belirli bir büyüklüğe ulaşmadan kendini göstermediği için cerrahi yöntemin uygulanmasında çoğunlukla geç kalınmış olunmaktadır. Ayırıcı bir tanı olarak, kendini takip eden ve dinleyen, öksürük tanımlaması yaparken şeklinin zamanla daha kötüye gittiğini fark ediyorsa ve hırıltıların geçmemesi buna ek ise aceleci olmasında fayda vardır. Akciğer kanseri belirtileri kendini %75 oranda göstermeyip cerrahi operasyona müsade etmeyen olgular yaratır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar