Akciğer Kanseri

Akciğer Kanseri

Bir kanser tanısı kişiye bir çok psikolojik rahatsızlıkla beraber konulmaktadır. Kansersin denildiğinde hasta kişi kafasında ben öleceğim olgusunu yaratmaya başlar. Hele ki bu akciğer kanseri ise.

Akciğer kanseri akciğerlerde kendini iki kaynaktan besleyerek ortaya çıkaran bir olgudur. Ya akciğerin kendi hücreleri, kanserleşmiş hücreler meydana getirmektedir, ya da vücudun başka bir organında oluşmuş kanserli tümörler kan veya lenf yolu ile akciğere ulaşmış ve orada kanser oluşturmuştur. Kişi neden akciğer kanseri olmuştur da başka bir tür kansere yakalanmamıştır sorusunda ise sigara %90 ile ipi tek başına çekmektedir. Geriye kalan kısmını ise önceden geçirilmiş akciğer hastalıkları, kimyasallarla çalışma, genetik faktör ve çevre kirliliği gibi nedenler oluşturmaktadır. Kanser hastalığının temelindeki olay şudur ki; kanser hücreleri büyürken etrafa zararlı kimyasallar bırakır ve sağlıklı dokunun ölmesini sağlayarak tutulum yaptığı organın işlevini yerine getirememesine sebep olur. Böylelikle organın aktivitesi bozulur ve bundan tüm sistem etkilenir.

Akciğer kanseri %80-90 oranında kendi hücrelerinden kaynaklı bir kanser türüdür. Kanser hücresi demek, DNA yapısı dış etkenle bozulmuş bir mutasyona sahip, kontrolsüzce üreyebilme ve yayılabilme özelliğine sahip hücre demektir. Akciğer kanseri prognoz (gidişatı) yönünden iyi seyreden bir kanser olarak karşımıza çıkmamaktadır. Hastalığın ileri evreye gelene kadar fark edilememesinde, kişinini ortaya çıkan solunumsal problemlerini sigaraya bağlıyor olması gelmektedir. Erken tanı çok önemli olup cerrahiye uyumluluğu açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Erken tanılamada röntgen filmi, bilgisayarlı tomografi, PET ve magnetik rezonans gibi yöntemler kullanılmaktadır. Akciğer kanseri tanısı için en son biyopsiye başvurulup dokunun patolojik incelemesinin ardından hızlı bir şekilde tedavi yöntemine karar verme aşaması başlamaktadır.

Temelde kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi işlem uygulanarak kanserli hücrelerin tamamen yok edilmesi hedef alınır. Başka organlara yayılımı gerçekleşmemiş bir akciğer kanserinden beklenen tedavi başarısı her zaman daha fazladır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Elde kanser ola bilirmi.15 yasli gencin elinde siskinlik meydana geldi.Ameliyyat olundu elinin icinden sariya calan bir nece doku goturulub ekildi kanser olmadigi meydana cikdi.Doktor dedi el veremi ola bilir.Yaklasik 20 gun once elinde agrili siskinlik meydana geldi.Elin icinde bir nece yerde yumru siskinlikler meydana geldi.Bir kac saat sonra cekilib gitdi.Sizce bu ne ola bilir. Evvelceden tesekkur ederim.

    • Hemen kansere yormamak gerekir belkide yoğun enfeksiyon vardır, siz yinede doktorunuzun tedavisimi harfi harfine uygulayın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar