Alzheimer Olma Riskini Öğrenmek Artık Çok Kolay

Alzheimer Olma Riskini Öğrenmek Artık Çok Kolay

Alzheimer Olma Riskini Öğrenmek Artık Çok Kolay
Sadece mentol ve fıstık ezmesi kokularını koklayarak çağın vebası olan Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin olup olmadığını test etmek artık çok kolay. Alzheimer henüz bir tedavi yöntemi geliştirilememiş olan bir hastalıktır. Alzheimer hastası olup olmadığını test etmek için sadece bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi yeterli. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalarla bilim insanları Alzheimer hastalığının koku yöntemiyle tespit edilerek teşhis konulabileceğini açıklamışlardır. Ayrıca yapılan açıklamalarda bu yöntemin sadece fıstık ezmesiyle değil bunun yanı sıra mentol ve sabunla da yapmak mümkün.

Florida Üniversitesi McKnight Beyin Enstitüsü’nde görev yapan bilim insanları, bu amansız hastalığın erken evrelerinde sol burun deliğinden mentol, sabun veya fıstık ezmesi kokularını alamama durumunda Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin çok daha fazla olduğunu açıklamışlardır. Gazete yazarı Didem SEYMEN’ de bir yazısında bu konuya yer vermiştir. Yazmış olduğu habere göre bu koku alamama durumunun Alzheimer hastalığının işareti olabileceğini söylemiştir.

Neden Sol Burun Deliği
Florida üniversitesinde bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda Alzheimer hastalığından öncelikle “sol hemisferin” etkilendiği açıklanmıştır. Bu araştırmada fıstık ezmesinin kullanılmasının sebebi ise; fıstık ezmesi içindeki fıstık yağının nedeniyle keskin bir kokuya sahip olmasıdır. Bütün deneylerde görülen Alzheimer hastalığına yakalanan hastaların burnun sol tarafında 20 santimetreye kadar kokuyu alamadıkları tespit edilmiştir. Bu durum daha büyük tahribatlara da neden olabilmektedir.

alziemer

Koklama Duyusundaki Hasar Beyindeki Hasardan Kaynaklanabilir
Nöroloji uzamanı olan Doc. Dr. Serdar DAĞ’ ın açıklamalarına göre koklama duyusundaki eksiklik beyindeki bir hasardan kaynaklanabilir. Bunama veya diğer adıyla demans beyin hasarından kaynaklanan bir hastalıktır. Alzheimer ise bunamanın bir çeşididir. Alzheimer, beyindeki hücrelerde hangi nedenlerden dolayı oluştuğu henüz tespit edilememiş sürekli ilerleyen ve kalıcı hasar oluşturmuş bir hastalıktır. Bu hasarlı dokular içinde koku alma duyuları olduğundan koku alma duyularının da kalıcı bir şekilde hasar görmelerine neden olmaktadır.

Eğer ki sizler de kendinizden veya çevrenizdeki insanlarda Alzheimer olma tehlikesi olduğuna inandığınız birileri varsa bu kolay yöntemle kafanızdaki sorulara cevap bulabilirsiniz. Denemenizi tavsiye ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar