Anksiyete

Anksiyete


anksiyete
Anksiyete

Bir nevi panik atak olarak da adlandırabileceğimiz bu hastalık, aslında panik atak hastalığının diğer bir çeşidi diğer bir halidir.
Bir önce ki yazımızda da bahsettiğimiz panik atak rahatsızlığı ile benzer reaksiyonlar gösteren bu hastalığı yani anksiyite ‘ yi bilmeyenler için yine de şöyle bir açıklama yapmamız iyi olacaktır.
Anksiyete aslında diğer bir ismi ile endişe yani kaygı, tasa demektir. Hastanın devamlı olarak korku, endişe gibi duygular yaşaması, devamlı korku halinde olması durumuna verilen isimdir anksiyete.
Diğer önce ki yazımızda yazmış olduğumuz panik atak hastalığından farklı olarak, anksiyete ‘ de hastanın devamlı bir rezil olma, gülünç duruma düşme, etrafındakilerin ona gülmesi ve dalga geçmesi gibi bir korkusu bir endişesi de söz konusudur.
Hastanın en büyük özelliği devamlı korku panik halinde olması, rezil olmaktan sakınması ve onu rezil etmeye yetecek tüm kötü durumlardan kaçmasıdır.
Ayrıca anksiyete ‘de ki hasta, psikolojik olarak devamlı bir çöküş içerisindedir.
Devamlı mutsuz, umutsuz ve kendini bitik bi tap be yorgun hisseder. Hayattan hiç zevk almaz hiç mutlu olmaz.
Yani kısaca anksiyete de tıpkı diğer bir önce ki yazımızda bahsetmiş olduğumuz panik atak hastalığı gibi, tamamen psikolojik bir rahatsızlık olup, psikolojik bir yardım alarak üstesinden gelinebilecek bir rahatsızlık çeşididir.
Her kişi zaman zaman aksiyete ‘ ye yakalanabilir, önemli olan bunun geçici bir rahatsızlık olduğunu bilmek ve kendini rahatlatacak şeyler yapmak.
Mesela nefes egzersizleri, yoga ve masaj gibi şeyler anksiyete ye iyi gelen hastanın psikolojisini rahatlatan durumlardan bir kaçıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar