Apandisit Ne Taraftadır, Belirtileri Nedir, Patlarsa Ne Olur

Apandisit Ne Taraftadır, Belirtileri Nedir, Patlarsa Ne Olur

Apandisit belirtileri ve apandisitin bulunduğu bölge hakkında herkesin bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Apandisit iç boşluğu oldukça dar bir yapıya sahiptir. Bağırsak florasında mevcut olan tüm mikroorganizmalar bu alanda yaşamaktadır. Apandis genel olarak bu mikroplara karşı oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. Fakat çeşitli durumlarda çoğalan mikroplar sebebiyle hastalık yapısı özelliğe sahip olabilirler. Bundan dolayı da apandisit iltihaplanmaya başlar. Mikropların hastalık yapmaya yol açan özellikleri kazanmasına sebep olan olayların başında ise apandisit iç boşluğunun tıkanması ile beraber kör bağırsakla bağlantısının zayıflaması gelir.

Apandisit Patlarsa Ne Olur?

Apandisit patlaması her yaşta görülebilen ancak 20 ve 30 yaş arasında daha sık görülen sorunlardan biridir. Apandisit kör bir organ olarak ifade edilmektedir. Baş kısmının tıkanması ve şişmesi sebepleri ile iltihaplanmaya başlar. Bu noktada apandisit alınmaz ise bu noktada çekirdek içindeki basınç artmaya başlar. Apandisit duvarındaki nekroz ve çürümeler medyana gelir. Ardından da delinip patlamaktadır. Patladığı zaman ise karın içerisinde serbest olan apandisitler iltihaplanması karın içine yayılmaktadır. Bu durumda da karın zarı iltihabı meydana gelir. Apandisitin patlama riski oldukça ciddi sorunların meydana gelmesine yol açabilmektedir.

Apandisit Nerede Olur?

Apandisit bölgesi karnın sağ alt tarafında, kalın bağırsağın olduğu bölgede yer almaktadır. Yaklaşık olarak bir parmak uzunluğuna sahip olan ve şişmediği durumlarda 2 – 3 cm kalınlığına sahip olan apandisit, oldukça kolay işlemlerle alınmaktadır. Bundan dolayı da apandisitin bulunduğu bölgede ağrı olursa dikkat edilmesi gerekmektedir.

Apandisit Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Apandisit ağrısı elle yapılan muayene neticesinde karnın sağ alt bölgesinde tespit edilen sertlik ile kolayca anlaşılabilir. Bunun yanı sıra git gide şiddetlenen ağrıların olduğu bölgede göz görülür bir şişlik de meydana gelmektedir. Bu durumda da belirtiler kolayca fark edilebilir. Kesin apandisit tespiti ve teşhisi için kan tahlili ve ultrason yapılması gerekmektedir.

Apandisit Belirtileri Nedir, Evde Nasıl Anlaşılır?

Apandisit belirtileri ise karnın sağ tarafındaki ağrı ile kendini belli etmektedir. Apandisit belirtileri ise:

 • Karnın sağ tarafında ağrı,
 • Kalın bağırsağın olduğu bölgelerde şişlik,
 • Kalın bağırsağın olduğu bölgede sertlik,
 • Zıplama ve ani hareket durumlarında karnın sağ alt bölgesinde acı,
 • Nadir olarak kusma,
 • Yemek yiyememe,
 • Dışkı yapamama,
 • Şiddetli ağrı,
 • Ele gelen sertliklerle kendini belli etmektedir.

Apandisit Patlaması Belirtileri

Apandisit patlaması belirtisi kişi tarafından anlaşılamaz. Bu noktada apandisit patladıktan sonra daha ciddi sağlık sorunları meydana gelir ve kişinin tıbbi durumu git gide kötüleşmeye başlar. Apandisit patlamamış ise bu aşamada cerrahi müdahalelerle tedavi sağlanır. Hastanın karnının sağ alt bölgesinde bulunan kalın bağırsakların bulunduğu alanda açılmış olan cerrahi yarıktan hasta olan parça alınmaktadır.

Apandisit Neden Olur?

Apandisit ağrısı apendiks lümenin dışkı ile tıkanması sebebiyle meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra tenf dokularında şişme meydana gelmektedir. Çeşitli sebeplerle apendiksin tıkanması durumlarında bu alanda sıvı birikmesi meydana gelir. Bundan dolayı da mikroplar çoğalır ve iç basınç artmaya başlar. U gibi durumlarda da apandisit meydana gelmektedir. Bu durumun önlenmesi mümkün değildir.

Kadınlarda Apandisit Belirtileri

Kadınlar için apandisit belirtileri erkeklerde görülen apandisit ile aynı olmaktadır. Apandisit ağrısı karnın sağ alt bölgesinde başlar ve ağrı git gide şiddetlenmeye başlar. Bu ağrı genellikle geçmemektedir. Ağrı kesici gibi ilaçlar, kadınlarda yaşanan apandisit sorunlarında ağrının azalmasını sağlamaz. İlacın etkisinin sona ermesinden sonra ağrı devam eder.

Apandisit Tedavisi

Apandisit tedavi yöntemleri için apandisit cerrahi yöntemlerle çıkarılmaktadır. Apandisitin patlamadığı durumlarda ortalama olarak bir saat içerisinde bu alan cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Hastanın karnının sağ alt bölgesinde meydana gelen kalın bağırsaklarının bulunduğu bölgede açılan cerrahi yarıktan hastalıklı parçalar çıkarılmaktadır. Gerekli görüldüğü hallerde bu parça incelemeye gönderilmektedir. Kalın bağırsağa ulaşmak adına kesilmiş olan bölgede meydana gelen yarıkların diğer ameliyat yöntemlerinde olduğu gibi düzenli olarak pansumanının yapılması gerekmektedir. Karın kaslarının kesilmesinden sonra operasyon sonrası öksürme ya da gülme gibi durumlarda hastaya acı vermesi mümkündür. Bundan dolayı da ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamen tamamlanana kadar dikkatli davranmak ve gülme krizlerinden uzak durulması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar