Bağırsak Düğümlenmesi Nedir ?

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir ?

bagirsakdugumBağırsak Düğümlenmesi Nedir?

Bağırsak düğümlenmesi, dolaşması bağırsak peristaltizm hareketlerinin birçok defa üst üste olması kaynaklı iç içe olarak dolanması durumudur. Erişkinler de görülebileceği gibi genellikle 1- 5 yaş arası çocuklarda görülür. Peki, Bağırsak Düğümlenmesi Nedir? Bağırsak hareketlerinin düzensizliğine bağlı olarak iç içe girmesi ile oluşan tıkanma durumudur. Bu durumda hastayı bir ömür dikkatli ve dengeli beslenme beklemektedir.

Belirti olarak kabızlık veya kanlı ishal gözüktüğü için atlanabilen o yüzden derin karın ağrısı, ishal ve kabızlık, ateş, kusma ve gaz sancısı tarzında karna giren kramplar ile karşılaşıldığı zaman mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. Hafif bir mide üşütmesi geçirebildiğiniz gibi sunucu bağırsak yırtılması, karın intihabı ve oradan da ölümle sonuçlanabilecek olan ciddi bir hastalıkla da karşı karşıya olabilirsiniz. Çok tipik belli başlı belirtileri olmakla beraber kesin tanı konulabilmesi için mutlaka batın filmi ve batının ultrasonıgrafik incelemelerden geçmesi gerekir.

Tedavi yöntemlerinde çok hassas olunması ve hekiminizin dediklerinden dışarı çıkmamanız gerekmektedir. Çünkü bağırsak düğümlenmesi çok ince bir çizgidir. Dikkat edilip erken teşhisle hasar kalmadan atlatılsa bile ömür boyu dikkat edilmesi gerekir. Tedavi yöntemleri;

1. Sıvı tedavisi: Sıvı tedavisinin iki amacı vardır birincisi kusma ile kaybedilenin yerine konması ikincisi ise hastanın ağız yoluyla beslenme vakti gelene kadar besinsiz kalmamasıdır.

2. Lavmanla tedavi: Tedavi olarak cerrahi işleme gerek kalacak dönemde değilse bağırsakların boşaltılıp bir süre sonrasında hareketlerin toparlanıp kendiliğinden geçmesi beklenir ama en önemli olan bu dönemde hasta doktor izin vermediği sürece ağızdan beslenmemelidir.

3. Cerrahi tedavi: Kesin tedavi olması için ilerleyen bağırsak düğümlenmesi durumunda düğümlenen kısmın elle açılıp tekrar batını kapatılması ya da ölü doku oluştuysa o bölgenin alınması ile tedavi edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar