Bağırsak Kanseri

Bağırsak Kanseri


Bağırsak kanseri
kişide ince bağırsakta ve kalın bağırsakta ortaya çıkan iki farklı yerleşim olgusuyla ortaya çıkar. Tüm mide ve bağırsak sisteminde ki kanserlerin %3-5’i ve görülen tüm kötü huylu kanserlerin içinde ise sadece %1’i ince bağırsaklarda görülmektedir. İnce bağırsak kanserinde olgunun iyi huylu ve küçük çapta olduğu tespit edildiğinde cerrahi girişimle tümör çıkarılmaktadır. Kötü huylu bir kanserle karşılaşıldığında cerrahi tedavi şansı olup bağırsak ameliyatı olsa bile hastanın 5 yıl hayatta kalma şansı istatistiksel olarak %20 civarında olduğu saptanmıştır.

kolon ca

Bağırsak kanseri kendini kalın bağırsakta daha sık gösterebilmektedir. Kalın bağırsak ortalama 1.5 metre uzunluğunda olup atık maddelerin atılmasında görevli bağırsak bölümüdür. Burada en sık görülen iyi huylu tümörler poliplerdir ve az yada çok sayıda görülebilir. Kötü huylu bir duruma dönüşmemesi için polipler cerrahi girişimle çıkarılmaktadır. Kalın bağırsağın kötü huylu kanserlerinden biri olan kolorektal karsinomalar en sık görülen tümör çeşididir. ABD’de kolorektal karsinoma kaynaklı ölümler erkek ve kadınlarda ölüm nedeni olarak 2. sırada görülmektedir. Kolondaki kript hücrelerinin büyümesinin düzenlemesindeki bozukluğa sahip kişilerde ve ailesel yatkınlıklarda kolorektel kanserler daha sık oluşmaktadır. Bu hücrelerdeki büyümeye genetik ve uzun süre yağdan zengin bir diyetle beslenme alışkanlığı yol açabilir. Lifli gıdalarla beslenmek kolon sağlığı açısından bir kez daha önemini korumaktadır. Bazı araştırmalara göre sürekli kabızlık sorunu yaşayan hastalarda, bu son atık maddelerler ile bağırsağın daha uzun süre temas halinde kalmasıyla bağırsak mukozasının kanserojenik etkiye maruz kalabileceğini belirtmektedir.

Bağırsak kanseri vakalarının %55-60 kadarı rektosigmoid bölgede tutulum gösterir ve tanı koymada “proktosigmoidoskopi” uygulanır. Kanserli kolonun görüntü alınmasını sağlayan bu yöntemde aynı zamanda biyopsi de alınarak tanı kesinleştirilmiş olur. Temeldeki tedavi şekli cerrahi operasyondur çünkü kolorektel karsinomlar radyoterapiye ve kemoterapiye  direçlilerdir. Sadece tümörün küçültülmesi ve cerrahiye uygun hale getirilebilmesi maksadıyla kullanılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar