Balık Kılçığının Faydalarını Biliyor musunuz

Balık Kılçığının Faydalarını Biliyor musunuz

Sağlıklı yaşam için balık ve balık yağı gibi deniz ürünlerinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz duyduk. Başta Omega 3 olmak üzere balıkta bulunan faydalı bileşenle, vücudumuzun ve beynimizin daha iyi çalışmasına büyük katkı sağlıyor.

Peki ya balıkların kılçıkları?

Belki de çok az kimsenin bildiği bir konu olan balık kılçığının içerdiği faydalı bileşenlerin, aslında ne kadar önemli olduğunu duyunca eminim siz de şaşıracaksınız…

Balık kılçıkları, bedenimiz ve beynimize yararlı olan fosfor ve kalsiyum bakımından çok zengin bir yapıya sahip. Özellikle kemik sağlığımızın anahtarı olan kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılayan kılçıklar yaşlılıkla birlikte gelen kemiklerin erimesi sorununun etkilerini azaltabiliyor.

Öyleyse balık kılçıklarını nasıl tüketeceğiz?

Tahmin edeceğiniz gibi her balığın kılçığını tüketmek mümkün değil. Bunun için sardalye ve somon gibi ince kılçıklı balıkları tercih edeceğiz. Bu balıkları her zaman temin etmek mümkün değil, diyorsanız merak etmeyin. Aynı etkiyi yaratan hamsiden ülkemizde bol bol bulabiliyoruz.

Hamsileri yıkayıp, ayıkladıktan sonra onları fırında kurutabilir, robot yardımıyla toz haline getirebiliriz. Daha sonra biraz tuz katıp, ağzı kapalı olarak saklayabiliriz. Elde ettiğimiz toz salatalara, yemeklere hatta içeceklere hafifçe karıştırılarak tüketilebilir.

Herkese bol şifalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar