Baş Parmak Burkulmasının Evde Tedavisi

Baş Parmak Burkulmasının Evde Tedavisi

Baş Parmak Burkulmasının Evde Tedavisi

El ve ayak parmakları arasında en işlevsel olan parmak şüphesiz başparmaktır. Kavrama, tutma ve denge sağlama gibi pek çok işleve sahip olan başparmakta meydana gelen burkulma, şişme ve morarma gibi rahatsızlıkların bir an önce iyileştirilmesi, uzak kalınan pek çok aktiviteyi gerçekleştirebilmek için gereklidir. Başparmak burkulmasına ne iyi gelir sorusuna el ve ayak başparmağı için çeşitli çözüm önerilerinden bahsedeceğiz. Sunduğumuz öneriler baş parmak burkulmasının evde tedavisi yöntemlerine yönelik olarak herkes tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilecektir.

Baş Parmak Burkulmasına Yapılacak Müdahaleler

Herhangi bir bitkisel ürün kullanmadan önce başparmak burkulmasına evde yapabileceğimiz müdahaleler bulunmaktadır. Bu yöntemler el başparmağının burkulması için sıklıkla kullanılmaktadır.

 • Burkulan parmağın bol bol dinlendirilmesi alınması gereken ilk önlemdir. Burkulan parmak hareket ettirilmeye çalıştıkça daha geç iyileşecek, daha fazla iltihap toplanmasına neden olarak başparmağı burkulan kişinin daha fazla ağrıya maruz kalmasına sebep olacaktır.
 • Özellikle darbe sonucu parmak şişmesi için iyi gelen soğuk uygulama, başparmak burkulması için de uygulanmaktadır. Soğuk uygulama tercihen buz ile yapılmalıdır. Buz ile gerçekleştirilen soğuk uygulamalar şişliği indirdiği gibi iltihaplanmayı önleyerek ağrının geçmesine sebep olmaktadır. Buzu doğrudan cildinize uygulamamalı, havlu veya bir kumaş parçasına sararak burkulan parmağa müdahale gerçekleştirmelisiniz.
 • Burkulan başparmağın etrafı sargı bazı yardımı ile güzelce sarılmalı, yapılan sargının aşırı sıkı olunmasından kaçınılmalıdır. Sargı ile sıkıştırılan başparmak bölgede sıvının önleyerek şişliği ve ağrıyı azaltır.
 • Ayak baş parmak burkulması kullanılacak olan bu yöntem, burkulan başparmağı yüksekte tutmaktır. Kan dolaşımına zarar verebilen başparmak burkulması, parmak şişmesi ve morarması ile sonuçlanan etkilere sahiptir. Burkulan başparmak göğüs hizasından yüksekte tutularak kan dolaşımı iyileştirilir. Uyku sırasında da ayak yüksekte tutulmalı, bunun için ayakaltına birkaç yastık ile yükseltme yeterli gelmektedir.
 • Burkulan başparmakta kan dolaşımının hızlandırılması amacı ile nemli ısı uygulaması yapılabilmektedir. Burkulmanın meydana geldiği ilk 3 gün içerisinde yapılması gereken uygulama yapılırken dikkatli olunmalı, aşırı sıcaklık parmakta şişmeye neden olabilmektedir.
 • Burkulan başparmakta ağrının ve şişliğin geçmesi ile hareket kabiliyetinin iyileştirilmesi için masaj yapılmalıdır. Kan akışının hızlanmasına neden olan masaj ayrıca hasar görmüş bağların iyileşmesini hızlandıracaktır.
 • Hafif egzersizler başparmağınızın tam olarak iyileşmesi için iyi gelecektir. Ağrı geçmesinden sonra hafif masaj ile başparmağınızı çalıştırabilirsiniz.

Baş Parmak Burkulmasında Yardım Alınacak Bitkisel Öneriler

Başparmak burkulmasının en kısa sürede iyileştirilmesi için bitkisel yöntemlerden ve kürlerden destek alınmalıdır.

 • Bir çorba kaşığı ılık zeytinyağı ile bir tatlı kaşığı kırmızıbiber karıştırılarak günde iki kere 1 dakika süreyle burkulan parmağa hafif masaj ile uygulamak ağrıyı azaltacaktır.
 • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ile birkaç damla arnica yağı karıştırılarak birkaç saatte tekrarlanarak burkulan başparmağa masaj yapılırsa parmakta bulunan ağrı, şişme ve iltihap kısa sürede iyileşecektir.
 • 1 çorba kaşığı zerdeçal tozu, ılık su ve zeytinyağı karıştırılarak oluşturulan macun burkulan başparmağa bandaj ile satılarak 10 saat süre ile uygulanır. Her 10 saatte bandaj değiştirilerek 7 gün bu tedaviye devam edilirse burkulma tedavi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar