Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Bitkisel Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Bitkisel Tedavisi

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Bitkisel Tedavisi

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun bitkisel tedavisi için birtakım bitkiler sunulmaktadır. Kız çocuklarında özellikle tuvalet eğitimin başladığı aylarda ve 1 yaşın altındaki sünnetsiz erkek bebeklerde daha çok görülen idrar yolu enfeksiyonu, idrar yoluna giren bakterilerin dışarı atılamamasından kaynaklanmaktadır. Çocukları iki tip enfeksiyon etkiler. Bunlardan biri mesane enfeksiyonu, diğeri de böbrek enfeksiyonudur.

İdrar yolu Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözümler

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisinde öncelikle bol sıvı tüketimine önem verilmelidir. Bitkisel ya da tıbbi tedavi yöntemlerinin ikisi de uygulanırken, bol sıvı tüketilmelidir. Bununla birlikte çocuklar için idrar yolu enfeksiyonu bitkisel çözüm yöntemlerinden biri, kızılcık suyu olmaktadır. Kızılcık suyu anti bakteriyel içeriği ile çocuklardaki idrar yolu enfeksiyonunun en güçlü bitkisel çözümü olmaktadır. Şekersiz içirilmelidir. Bakterilerin idrar yoluna yapışmasını önlediği için tavsiye edilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu başlangıcından itibaren düzenli olarak günde bir bardak şekersiz kızılcık suyu içirilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler içinden C vitamini yoğunluklu sebze ve meyveler tercih edilmelidir. C vitamini, vücudu idrar yolu bakterilerine karşı güçlü bir şekilde korur. Ayrıca C vitamini idrarın asidik özelliğini daha çok arttırır. Bu da enfeksiyona  neden olan bakterilerin ölmesini sağlar. C vitamini bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için enfeksiyon döneminin daha hızlı atlatılmasında yardımcı olur. Bu bakımdan C vitamini oranı yüksek olan meyve ve sebze tüketimine önem verilmelidir. Kırmızı biber, mandalina, portakal, greyfurt, kivi tercih edilebilecek, C vitamini bakımından oldukça yüksek meyve ve sebzelerdendir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisinde Diğer Bitkisel Çözümler

İdrar yolu enfeksiyonu tüm yaş aralıklarında görülebilen bir hastalık türüdür. Bu noktada idrar yolu iltihabına ne iyi gelir? Sorusu da en çok merak edilen soru olmaktadır. Her yaşta ve sıklıkla karşılaşılabilen bu hastalık türüne iyi gelen diğer bitkisel çözümler şu şekildedir:

  • Limonlu su: Bir litre suyun içine bir adet limon sıkılarak, gün içinde tüketilmelidir. Her gün uygulanabilir.
  • Büyük bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi, bir tatlı kaşığı bal ve e birkaç damla limon suyu eklenerek karıştırılır ve içilir. Bu karışım sabah ve akşam olacak şekilde 4 gün boyunca tüketilebilir.
  • Hatmi kökü çayı: bir çay kaşığı hatmi kökü tozu bir bardak suda demlenir. Dem süresi 10 – 12 dakikadır. Demlenen çay süzülür ve ılıdıktan sonra içilir. Günde birkaç defa içilebilir. Tatlandırmak için bal kullanılabilir.
  • Sarımsak suyu
  • Papatya çayı: 1 bardak kaynamış suda 1 tatlı kaşığı kurumuş papatya demlenir. Demleme süresi 10 dakikadır. Günde 2 ya da 3 bardak papatya çayı tüketilebilir. Böbrek ve mesane temizliği için çok faydalıdır.
  • Yaban mersini suyu günde 2 ya da 3 defa içilebilir, yemeklerde yaban mersini kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar