Bel Soğukluğu

Bel Soğukluğu

Gonore diğer bir adıyla bel soğukluğu ciddi bir enfeksiyon olup hayatı tehdit etmez ancak tedavi edilmezse pelvik abse gelişimi ile infertilite(kısırlık) ile sonuçlanabilir. Çok eşli seksüel ilişki ve preverzatif kullanılmaması tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi gonore riskini de artırmaktadır. Hem kadında hem de erkekte görübilen ciddi hastalıktır. Kadınlarda sebep olduğu hastalıklar içinde en kötü olanı rahim ağzı iltihaplanması iken erkeklerde üretrit adıyla geçen idrar kanalı iltihaplanmasıdır.

Gonore sebebi gram negatif bir bakteri olan Neisseria Gonorrhea’dır. Gram negatif bakteri olması demek oksijensiz ortanda yaşamayaz şeklinde ifade edilebilir. Bu bakterinin vücut dışında yaşama şansı yoktur. Enfeksiyonun bulaştıktan sonra hastalık yapmasına kadar ki geçen kuluçka zamanı 3-8 gün arasında değişkenlik gösterir. Hamile bir kadının bel soğukluğu hastalığı ile teması sonrası bunu normal doğum yoluyla bebeğine geçirmesi mümkündür. Böyle bir durumda yedidoğanda “gonoreal oftalmi” adı verilen ciddi bir göz hastalığı başlayabilir. Vücuda yayılım şekli kadınlarda genelde endoservikal kanaldan uterusa(rahim), tüplere ve karın iç duvarına doğru şeklindedir. Böyle bir durumda yedidoğanda “gonoreal oftalmi” adı verilen ciddi bir göz hastalığı başlayabilir, bebekte körlük meydana gelebilir.

Tüplere ulaşmış ve orada hastalık oluşturmuş bir gonore varlığı tüplerin iç mukozasını tahrip etmeye başalayarak ilerde oluşacak kısırlığa sebep olabilir. Erkeklerdeki oluşan durumda kadınlarda ki ilerleyiş gibi aynı şekilde gerçekleşerek zamanla kanalların geri dönüşsüz mukozal yapılarının bozulması ve meni kanallarının tıkanması ile kısırlık görülebilir. Tedavisinde hastalığın erken teşhis edilmesi alınacak olumlu sonuçların artmasında ki en önemli kriterdir. Bu hastalık yüksek doz antibiyotiklere cevap verebilir çünkü gram negatif bakteriler hücresel özellikleri gereği dirençli bakteriler adıylada anılmaktadırlar.

Tedavinin bitiminin 7. ve 14. günlerinde hastalardan kültür alınarak takip edilmesi yeniden bir bel soğukluğuvarlığının erken teşhisinde büyük önem kazanır. Buradaki tedavi partnerler arasında çift yönlü yürütüldüğünde başarılı olacaktır. Eşlerin ikisi de tedavi programına alınmalı ve tedavi süresinde cinsel ilişki kıstlamasına uyum sağlamalılardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar