Çölyak Gluten Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Çölyak Gluten Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Çölyak hastalığı belirtileri ve gluten duyarlılığı hakkında bilgi sahibi olmak özellikle sürekli yorgun ve hasta hisseden kişiler için önem teşkil etmektedir. Çölyak hastalığı genetiktir. Genellikle buğday, arpa ve yulaf gibi gluten bakımından zengin gıdalar tükettikten sonra oluşan proteine duyarlılıktır. Çölyak hastalıklarında sindirim sistemi bozulmuştur.  Çölyak hastalığı tedavisinde glutensiz beslenme ve beslenme alışkanlıklarını tamamen çölyak hastalığına göre düzenlemek gerekmektedir. Çölyak hastalığında ince bağırsaklarda gluten ismi verilen proteine karşı duyarlılık söz konusu olmaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerde de görülebilen çölyak hastalığının tedavisinde beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir.

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Çölyak hastalığı teşhisi için klinik şüphelerden sonra yapılan kan testleri önemlidir. Kan testlerinin pozitif çıkması ile beraber ince bağırsak biyopsi sürecine başlanmaktadır. Kan testleri sayesinde tahıllara ve vücuttaki bazı dokulara karşı meydana gelen antikorlar gözükmektedir. Genetik olarak ortaya çıkan çölyak hastalığı, ince bağırsaklarda oluşmakta ve emilim bozuklukları ile kendini göstermektedir. Beslenme düzeninden glutenin kaldırılması sayesinde çölyak hastalıkları sebebiyle ortaya çıkan belirtiler de kaybolmaktadır. Çlyak hastalıkları için tanı genellikle oldukça geç yapılmaktadır.

Çölyak Hastalığı Ne Yemeli?

Çölyak hastaları için beslenme alışkanları oldukça önemlidir. Doğru beslenme alışkanlıkları sayesinde çölyak hastalığının sebep olduğu belirtiler de ortadan kalkacaktır. Gluten tüketildiğinde çölyak hastalıklarında görülen problemler ortaya çıkmaktadır. Çölyak hastalığı her yaşta görülmektedir. Bunun yanı sıra gluten içeren besinler tüketildiğinde ishal gibi problemler ortaya çıkacaktır.

Çölyak Hastalığı Diyeti

Çölyak hastalığı için diyet düzeni mümkünse uzman bir diyetisyen aracılığı ile yapılmalıdır. Gluten tüketimi kesinlikle sonlandırılmalı ve çölyak hastaları mutlaka hastalığına göre beslenme alışkanlıkları kazanmalıdır. Örnek vermek gerekirse yanlış beslenme alışkanlıkları durumlarında:

 • Protein seviyelerinin düşük olması halinde bacaklarda kabarmalar meydana gelecektir.
 • Dışkı katı ve köpüklü, kötü kokulu olacaktır.
 • Gluten tüketiminden sonra ishal ortaya çıkacaktır.

Çölyak Hastalığı Hangi Bölüm Bakar?

Çölyak hastalığı için gidilmesi gereken bölüm Üniversite Hastaneleri Endokrinoloji, Gastroentroloji ve Metabolizma anabilim dalları olmaktadır. Öncelikli olarak doktora tüm belirtiler anlatılmalı ve kan testleri yaptırılmalıdır.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığı tedavisi için hastalığın kesin olarak teşhis edilmesi gerekmektedir. Daha sonra mikroskopik anormalliklerin ortaya çıktığı biyopsi testinden sonra kişinin sağlık özelliklerine göre en doğru tedavi yöntemine karar verilmektedir. Gluten içermeyen bir beslenme düzeni, bu hastalığın tedavisi için en önemli yöntemlerden biridir. Gluten yalnızca tahıllarda ve buğdayda bulunmamaktadır. Birçok besin gluten içerdiği için bu konularda bilgi sahibi olunması oldukça önem teşkil etmektedir. Yiyecek etiketleri mutlaka incelenmelidir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığı belirtileri oldukça sinsi olduğu için tanısı oldukça geç koyulmaktadır. Çölyak hastalığı birçok hastalığı taklit edebilmektedir. Bu noktada belirtiler ise:

 • İshal,
 • Kilo kaybı,
 • Şişkinlik,
 • Gaz,
 • Karın ağrısı,
 • Demir eksiklikleri,
 • Anemi,
 • Karaciğer değerlerinde bozukluk,
 • Cilt hastalıkları,
 • Sindirim sistemi sorunları,
 • Vitamin eksiklikleri,
 • B vitamin eksiklikleri,
 • Kemik hastalıkları olarak ifade edilebilir.

Çölyak Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Çölyak hastalığının tedavisi için en etkili yöntem beslenme düzeninin hastalığa uygun olarak düzenlenmesidir. Beslenme düzeninden gluteni çıkarmak, çölyak hastalığının sebep olduğu tüm belirtilerin ortadan kalkmasına yol açar. Gluten olan hiçbir besinin tüketilmemesi için bu konuda bilgi sahibi olmak ve uzman bir diyetisyen ile çalışmak oldukça önem teşkil etmektedir. Çölyak hastalığı için uygulanan beslenme düzenleri, kişiyi aç bırakmamaktadır. Ancak gluten içeren besinlerden uzak durulmasını gerektirmektedir. Bunun yanı sıra gerekli durumlarda kortizon tedavisi uygulanması da çeşitli durumlarda gerekebilir.

Çölyak Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çölyak hastalığının tedavi edilmemesi durumlarında lenfomanya olarak ifade edilen kanser sorunları meydana gelebilmektedir. Bunda dolayı da tedavisi ve çölyak hastalığına uygun bir beslenme düzeninin beslenmesi gerekmektedir. Glutensiz gıdalar kullanmak çoğu zaman tedavi için yeterli olmaktadır. Bazı hastalar için kortizon kullanılması gerekse de her hasta için kortizon kullanılması gerekmemektedir. Bunun dışında hastaların süt ürünleri tüketirken dikkatli olması da oldukça önemlidir. Birçok süt ürünü çölyak hastası tarafından tolare edilememektedir. Bundan dolayı da süt ve süt ürünlerinden de kaçınmak oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar