Cyclo-Progynova Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

cycloprognovaCyclo-Progynova Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Cyclo- progynova ilacının içerisinde 11 adet beyaz renkte 2 mg estradiol valerat içeren hap ve aynı zamanda 10 adet kahverengi renkli 2 mg estradiolvalerat ve 0,5 mg norgestrel içeren hap bulunmaktadır. Genellikle doğum kontrol ilacı olarak kullanılan bu ilacın doktor eşliğinde uygun görüldüğü takdirde kullanımı daha uygundur. Bu ilacın aynı şekilde kullanım amaçlarından birisi de adet düzensizliklerini dengelemek ve menopoz sonrasında ve sırasında yaşanan ağrıların dindirilmesidir.

Bu ilaç aynı zamanda adet görememe durumunda da doktorlar tarafından önerilmektedir.

İlacı kullanmak için kullanma talimatlarına dikkat etmenizin yanı sıra ilacı kullanmamanız gereken durumlarda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaca başlamamalısınız. Özellikle vajinal rahatsızlıkları olan kişilerin gerekli kontroller yapılmadığı zaman ilacın kullanımı riskli durumların meydana çıkmasını sağlayabilmektedir.

Cyclo- progynova ilacının kullanımında meydana gelebilecek yan etkiler:

-ilacı kullandıktan kısa bir süre sonra nefes almada zorluk çekme
-yüz bölgesinde, dil ve boğaz bölgesinde aniden meydana gelen şişlikler
-vajinal kanamanın başlaması
-kabızlık ve hazımsızlık
-sıkça tekrarlanan mide bulantıları
-sürekli hissedilen karın ağrısı ve bununla birlikte meydana gelen şişlik
-migreni olan kişilerde şiddetli baş ağrıları ve bununla birlikte yüksek derece hissedilen yorgunluk
-saç dökülmesinde artma
-sivilcelerin ve aknelerin birden artması
-saç dökülmesinin yanı sıra özellikle yüz bölgesinde aşırı kıllanma
-meme bölgesinde şişlikler ve hissedilecek derece meydana gelen ağrılar
-adet dönemi dışında meydana gelen koyu lekeler ve ara kanamalar

Yukarıdaki etkilerin dışında vücudunuzda hissettiğiniz herhangi bir anormal durumda uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Gebelik döneminde kesinlikle ilacın kullanılmaması gerekmektedir.

Çeşitli rahatsızlıklarınız var ise doğum kontrol hapının kullanımı uygun olmamaktadır. Özellikle meme kanseri olmuş veya kanser hastalığı riski taşıyan kişilerde, karaciğer

rahatsızlıkları olan kişilerde, gebelik ihtimali olan kişilerde ve tümör tanısı konan veya ihtimali olan kişilerde doğum kontrol hapının kullanımı sağlık açısından riskli gruplar arasında yer almaktadır.

Doğum kontrol hapının nasıl kullanılması gerektiği ve aynı zamanda doğum kontrol hapının uygun olup olmadığı hakkında daha sağlıklı bilgiye erişmek için doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Fiyatı : 4.70 TL

cycloprognova

Sosyal Medyada Paylaşın:

72 yorum

  1. Menopozdayım bir yıldır ve bir ay bunu kullandım ve adet oldum. adetimin son günü ki yarın ara verdiğim 7. Gün doluyor, korkunç bir baş dönmesi ve mide bulantısı yaşadım hala da yaşıyorum 6 saat geçti serum lar aldım Bana mısın demiyor ilacı keseceğim doktora gitmeden kendim almıştım smear vs ile uğraşmamak için halt etmişim

  2. İyi günler. Senelerdir adet olmuyordum, 21 yaşındayım. Hormon testlerinden sonra doktorum aslında her şeyin normal olduğunu söyleyip böbrek üstü hormonumun fazla çalıştığını söyleyerek 21 drajeli ilacı verdi. ilk kutuyu bitirdim ve 6 gün oldu hasta olmadım. Ayrıca baş ağrısı, sivilce, kaşıntı, ağrılar gibi bir çok yan etkiyi taşıyorum. Ne yapmalıyım?

    • Esma hanım size bu ilacı öneren doktorunuza tekrar gidip yaşadığınız bu yan etkileri anlatırsanız farklı bir ilaç veya farklı bir tedavi uygulayabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
  • YORUM