Depresyon Belirtileri Nelerdir ?

Depresyon Belirtileri Nelerdir ?

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon eğiliminde olan birey, günlük yaşam içerisinde yaşanabilen ve depresyonun ana belirtileri olarak gösterilen yalnızlık, mutsuzluk, keyifsizlik ve hayattan zevk alamama hislerini yaşadığı için yaşadığı duygu durum değişikliğinin depresyon eğilimi mi yoksa hayatın içerisinde yaşadığı sıradan ve günlük yorgunluk mu olduğunu karıştırabilir. Kesin bir teşhis konulmadan depresyon teşhisini kendimize koymak beyin gücünün yaratmış olduğu psikolojik etki ile depresyonda olduğumuza inanıp psikolojik olarak daha kötüye gitmemize neden olabilir.

Kendimizde bu ve bunlara benzer duygu değişiklikleri hissettiğimiz zamanlarda uzman bir psikolog ve psikiyatr’a danışıp mutlaka yönlendirmeleri uyup tedavi olmamız gerekmektedir. Tedavi edilemeyen depresyonların intihar eğilimi ve daha farklı psikolojik hastalıklara kapı açmaktadır. Her depresyonun sonu tabi ki felaketle sonuçlanmaz bazen mevsimsel geçişler, psikolojik veya bedensen travmalar da depresyona neden olabilir böyle durumlarda terapilerle de olumlu sonuçlar alınabilir.

Depresyonun ne olduğunu bilmek ve tedavi olabilmek için onu iyi tanımamız gerekir ki kendimizdeki değişiklere yorum yapabilelim. Gün içerisinde bulunduğumuz aktivitelerde konsantre olamama, özellikle yakın tarihle ilgili unutma ve hatırlayamama, karar vermemiz gereken durumlarda kararın yanlış olacağından korkma veya karar verememe, nedeni belli olmayan ve bulunamayan halsizlik, ilgisizlik, her zaman günlük hayat içerisinde yaptığımız aktiviteleri bu sefer yapamıyorum hissi yada kendimi suçlu olmadığımız halde aşırı suçlama alınganlık hali, uyku saatlerimizin değişmesi azalma yada çoğalma olabilir, aşırı kaygılanma, tedirginlik ve hayatın her anın kötü geçeceğine dair düşüncelerden kurtulmama, yemek yeme alışkanlıklarımızın değişmesi ve buna bağlı kilo kaybı yada kilo alınması, gün içerisinde aşırı yada her zamankinden fazla agresif, gergin, kaygılı olma durumu, genel olarak depresyonun ilerleyen dönemlerinde karşımıza çıkan aşırı alkol ve bağımlılık yapıcı madde kullanımına eğilim, ve en tehlikeli boyutta intihar eğilimi gösteren davranışlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar