Desirett 75 Mcg Tablet


Desirett 75 Mcg Tablet Prospektüs Bilgileri

Desirett kadınlarda gebeliğin önlenmesi (doğum kontrol) amacıyla kullanılır. Desirett progestogen türevi bir dişi cinsiyet hormonu olan desogestrel içerir. Bu nedenle “sadece progestogen hapı” (SPH) ya da mini-hap olarak adlandırılmaktadır.
SPH’lerin veya mini-hapların çoğu esas olarak, sperm hücrelerinin rahime girmesini önleyerek etki gösterir ancak yumurta hücresinin olgunlaşmasını her zaman önlemezler; bu, kombine tabletlerin primer etkisidir. Desirett, çoğu zaman yumurta hücresinin olgunlaşmasını önlemeye yetecek kadar yüksek bir doza sahip olmakla diğer mini-haplardan farklıdır. Buna bağlı olarak, Desirett yüksek kontraseptif etkinlik sağlar.
Desirett östrojen kullanımı riskli olan kadınlarda kullanılabilir. Bebeklerini emzirmekte olan kadınlar tarafından dikkatle kullanılmalıdır. Desirett kullanımı sırasında kanamalarınız düzensizleşebilir ya da hiç kanama olmayabilir.

Estrojensiz Bir Oral Kontraseptif Gerektiğinde Desirett Tablet
Emziren Anneler İçin Doğum Kontrol İlacı Desirett Tablet
35 Yaş Üstü Kadınlar
Sigara İçen Kadınlar
Migreni Olan Kadınlar
Estrojene Bağlı Olabilen Baş Ağrısı ve Göğüslerde Hassasiyet Yaşayan Kadınlar
Obez Kadınlar
Estrojeni Tolere Edemeyen ve/veya Estrojen Kullanmak İstemeyen Kadınlar
( Östrojensiz Doğum Kontrol Hapı )

Desirett Tablet Nasıl Kullanılır
Her bir Desirett blisteri 28 tablet içerir. Blister şeridinin ön yüzünde tabletlerin arasında ok işaretleri ve haftanın günleri basılıdır. Her gün bir tablete karşılık gelir.
Yeni bir Desirett paketine başladığınızda, üst sıradan bir tablet alınız. Herhangi başka bir yerdeki tablet ile başlamayınız. Örneğin eğer Çarşamba günü başlıyorsanız, en üst sıradaki Ça yazan tablet ile başlayınız. Sonraki her gün, ok işaretleri doğrultusunda ilerleyerek tabletinizi alınız. Blister şeridinin ön yüzüne bakarak, herhangi bir gün tabletinizi alıp almadığınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Uygulama Yolu Metodu
Tabletlerinizi her gün, günün aynı saatinde almaya özen gösteriniz. Tableti bütün olarak, yeterince su ile yutunuz. Desirett kullanırken kanama görülebilir, ancak tabletlerinizi normalde olduğu gibi almaya devam etmelisiniz. Bir blister şeridi bittiğinde, sonraki gün yeni bir blister şeridine başlayınız; yani ara vermeyiniz ya da adet görmek için beklemeyiniz.
Desirett Tablet Kullananlar

desirett1

İlk Desirett Kutusuna Başlama

Önceki Ayda Hormonal Doğum Kontrol Yöntemi Kullanmadıysanız
Adet döneminizin başlamasını bekleyiniz. Adet kanamanızın birinci gününde ilk Desirett tabletinizi alınız ve sonraki günlerde devam ettiriniz. Bu durumda ek başka bir doğum kontrol yöntemi uygulamanız gerekmez.
Desirett kullanmaya adetinizin 2-5. günleri arasında da başlayabilirsiniz, ancak tablet alınan ilk 7 gün süresinde ek bir doğum kontrol yöntemi (örn. kondom gibi bir bariyer yöntemi) kullanmalısınız.

Kombine Doğum Kontrol Hapı, Vajinal Halka ya da Deri Bandından Geçiş Yapılması
Önceden kullandığınız hap paketinin son tabletini aldıktan sonraki gün başlayınız. Öncesinde vajinal halka ya da deri bandı kullanmışsanız, Desirett’e bunların çıkarıldığı gün başlayınız. Bu durum hiç ara verilmeyeceği anlamındadır. Eğer önceden kullandığınız doğum kontrol hapı paketinde, etkin madde içermeyen haplar da bulunuyorsa, etkin madde içeren son tableti aldıktan sonraki gün başlayınız. Eğer emin değilseniz, doktor ya da eczacınıza sorunuz. Eğer bu talimatları yerine getirirseniz, ek doğum kontrol önlemi almanız gerekli değildir.
Desirett kullanmaya aynı zamanda, en geç, olağan tabletsiz, bantsız, halkasız dönemi, ya da önceki kombine hapın etkisiz tablet aralığını izleyen günde de başlayabilirsiniz, ancak tablet aldığınız ilk 7 gün süresinde ek bir bariyer yöntemi kullanmanız önerilmektedir.

Başka Bir Sadece Progestogen Hapından Geçiş Yapılması (mini hap)
Herhangi bir gün bunu kullanmayı bırakabilir ve Desirett kullanmaya başlayabilirsiniz. Ek bir önlem gerekli değildir.

Enjeksiyon, İmplant, ya da Progestogen Salımlı Rahim içi Araçtan Geçiş Yapılması
Desirett kullanmaya bir sonraki enjeksiyonun yapılacağı gün veya implantın ya da rahim içi aracın çıkarıldığı gün başlayabilirsiniz. Ek bir önlem gerekli değildir.

Çocuk Doğurduktan Donra
Bebeğiniz doğduktan sonraki 21 ile 28. günlerde Desirett kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer daha sonra başlarsanız, tablet almaya başladıktan sonraki ilk 7 gün boyunca, ek olarak bir bariyer yöntemi kullanmalısınız. Ancak halen cinsel ilişki gerçekleşmiş durumdaysa, Desirett kullanmaya başlamadan önce gebe olmadığınız belirlenmelidir. Emziren kadınlar hakkında ilave bilgi Bölüm 2 “Hamilelik ve emzirme” başlıkları altında verilmektedir. Doktorunuz da size bilgi verebilir.

Düşük Yaptıktan Sonra
Doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Eğer Mide-Bağırsak Sorunlarınız Olursa (örn. kusma, şiddetli ishal)
Böyle bir durumda, aşağıdaki unutulan tabletler bölümündeki tavsiyeler geçerli olacaktır. Desirett tableti aldıktan sonraki 3-4 saat içinde kusarsanız, ya da tıbbi kömür kullanırsanız veya şiddetli ishal olursanız, tabletin içindeki etkin maddenin emilimi tam olmayabilir.
Eğer Desirett’in etkisinin çok güçlü ya da çok zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla DESİRETT Kulandıysanız
Çok sayıda Desirett tablet kullanımı sonrasında sağlığa zararlı etkiler olduğu hakkında bir rapor bulunmamaktadır. Ortaya çıkabilecek belirtiler, bulantı, kusma ve genç kızlarda hazneden (vajina) hafif kanamadır.
Desirett’ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz

Desirett Kullanmayı Unutursanız
Eğer tablet almayı unuttuğunuz süre 12 saatten kısa ise, unutulan tableti hatırlar hatırlamaz yutunuz ve sonraki tableti olağan zamanında alınız.
Eğer tablet almayı unuttuğunuz süre 12 saatten uzun ise, Desirett’in güvenilirliği azalabilir. Arka arkaya unuttuğunuz tablet sayısı ne kadar fazla ise, kontraseptif etkinliğin azalması riski o kadar yüksektir. Unutulan en son tableti hatırlar hatırlamaz yutunuz ve sonraki tabletleri olağan zamanında alınız. Tableti aldığınız sonraki 7 gün boyunca ilave bir doğum kontrol yöntemi (bariyer yöntemi) kullanınız. Eğer tablet almayı ilk kullanım haftasında unuttuysanız ve unutma olayından önceki haftada cinsel ilişki söz konusu ise, hamilelik olasılığı göz önüne alınmalıdır. Bu durumda doktorunuza danışınız.
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

desirett

Desirett İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
Desirett kullanmayı dilediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Bıraktığınız günden itibaren hamileliğe karşı korunmuyor olacaksınız.
Bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorularınız olursa, doktorunuza sorunuz.

Desirett Tablet Olası Yan Etkileri
Tüm ilaçlar gibi, Desirett’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Doğum kontrol haplarının kullanımıyla ilişkili en ciddi istenmeyen etkiler, Bölüm 2. Desirett kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler başlığı altında verilmiştir. Bilgilenmek için lütfen bu bölümü okuyunuz ve sizin durumunuza uyan bir konu varsa, doktorunuza başvurunuz.
Desirett kullanımı sırasında vajinal kanamalar düzensiz aralıklarla görülebilir. Bunlar ped kullanma yı bile gerektirmeyecek kadar çok az miktarda kanama olabilir veya fazla kanamanın olmadığı bir menstrüasyona (adet görme) benzeyebilir ve hijyenik korunma gerekebilir. Fakat hiç kanama yaşamama olasılığı da vardır. Düzensiz kanamalar Desirett’in kontraseptif korumasının azaldığına dair bir işaret değildir. Genel olarak, herhangi bir şey yapmanız gerekmez, sadece Desirett almaya devam edin. Ancak eğer kanama şiddetliyse veya uzun sürerse doktorunuza danışınız.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde tanımlanmıştır:
Çok yaygın: 10 hastanın en az 1’inde görülebilir.
Yaygın: 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
Yaygın olmayan: 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir. Seyrek: 1.000 hastanın birinden az görülebilir.
Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden az görülebilir.

Yaygın olmayan: Vajinal enfeksiyon
Yaygın: Duygudurum değişikliği, cinsel istekte (libido) azalma
Yaygın: Baş ağrısı
Yaygın olmayan: Kontakt lens kullanımında güçlük
Yaygın: Bulantı
Yaygın olmayan: Kusma
Yaygın: Akne
Yaygın olmayan: Saç dökülmesi
Seyrek:Deri döküntüleri, kurdeşen, deride ağrılı mavi-kırmızı renkte şişlikler (eritema nodozum)
Yaygın: Meme ağrısı, düzensiz adet kanamaları, ya da hiç kanama olmayışı
Yaygın olmayan: Ağrılı adet dönemleri, yumurtalık kistleri
Yaygın olmayan: Yorgunluk
Yaygın: Kilo artışı
Bunların dışında, meme akıntısı da görülebilir.

Desirett Tablet Etkin Madde
Her bir film kaplı tablet, 75 mikrogram desogestrel içerir.

Barkod : 8681026050082

Satış Fiyatı : 18.63 TL

Desirett Tablet Saklanma Koşulları
Desirett’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
Desirett 25°C’ nin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.
Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Desirett’i kullanmayınız.
Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Desirett’i kullanmayınız.

Ruhsat Sahibi
Exeltis İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.
Maslak Mah. Sümer Sok. Ayazağa
Ticaret Merkezi No: 3/9 Sarıyer/İSTANBUL

Üretim Yeri
Laboratorios Leon Farma S.A.
La Vallina s/n Polígono Industrial
Navatejera 24008, Leon İSPANYA
Bu kullanma talimatı 07.03.2016 tarihinde onaylanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

56 yorum

 1. Merhaba benim sag yumurtaliğimda kist vardı ve aşırı adet kanaması yaptığı için bu ilaç verildi. Liste kanama yaparmı hocam ve bİ ilaç kiste nasıl bir etki yapıyor anlamış değilim yardımcı olursanız sevinirim

 2. Hayırlı günler hocam bende varis var ama öyle bacaklarimda agri şişme kızarıklık filan yok sadece ince kırmızı kırmızı damarlar var hapı kullan sam bi sıkıntı olur mu dogum yap Ali 11 ay oldu hiç adet görmüyorum 11 aydir

  • Sekibe hanım öncelikle mutlaka kendi doktorunuza gitmelisiniz, muayene ve tetkiklerinizden sonra doktorunuzun önerilerini kullanmalısınız çünkü 11 ay uzun bir süre.

 3. Merhaba ben desiretti kullanalım 10.gun bu gün Bun sabah kanamam oldu normal mi ve hapi alamya devam etmeliyim.

  • Ecrin hanım Desirett tablet veya doğum kontrol ilacı kullandığınız süre içerisinde adet kanamanız olmaması gerekiyor, ilacı bırakmadan en kısa sürede doktorunuzla görüşmelisiniz. ilacınızı değiştirebilir veya bir süre daha deneyebilir.

 4. Ben desiret kullan maya ikinci doğumundan sonra başladım ilk kullandım hapı sonra hasta oldum 7 gün boyunca kanamam oldu .. ikinci ayda hapı kullandim adet oldum ama leke şeklinde 4 5 gün sürdü ama leke leke . 3 ay da ilacı kullandım yine aynı sorunu yaşadım leke leke adet gördüm şimdi kullanıyorum yine 4. Ay bu inş adetim düzene girer normal mi bu düzensizlikleri ?

  • Bir süre daha bu tür düzensizlikleriniz devam ederse takibinizi yapan doktorunuzla tekrar görüşmenizi öneririm.

 5. Merhaba hocam ben 3 aydır desirett kullanmıyorum şimdi başlasam zararı olurmu teşekkürteşekkürler

 6. Ben 4 aydır desireet kullanıyorum 2 aydır adet görmüyorum.. Bu hapim bittikten ertesi gün Yasmin e geçebilir miyim.. yani bu şekil devam edilebilir mi.. acil cvp

  • Aylin hanım öncelikle Desirett bittikten 2-3 gün sonra başlayabilirsiniz fakat 2 aydır adet görmemeniz anormal bir durum bu yüzden doktorunuzla görüşmeniz en doğrusu olacaktır, geçmiş olsun..

 7. Iyi akşamlar deserett kullanıyorum kutu bitimi eczsnenede ilacı bulamadım ve mecburen 21 günlük kullanılan desolett aldım acaba hemen arkasından baslayabiliyormuyum bu kutuya yoksa bi sonraki ay adet doneminimi beklemeliydim bilemedim

  • Doğum kontrol ilaçlarına adetinizin ikinci veya üçüncü günü başlayabilirsiniz eğer adetinizi geciktirmek istiyorsanız doktorunuza gitmeniz durumunda o size farklı ilaç önerecektir. Adet geciktirici ilaçlarda mevcuttur.

 8. Merhaba adetimin 3. Gunu ilaca basladim ilk kutu bitmeden hastalandim ikinci kutuda adet olmadim ve suan 3. Kutuya gectim yeni adet olmadim test yapiyorum negatif cikiyor neden kaynaklanabilir doktora mi danismam lazim.

  • Evet normalde kutu bitmeden hastalanmanız gerekiyor fakat ikinci ve üçüncü kutuda hastalanmamanız anormel. Tekrar kadın hastalıkları doktorunuza gitmeniz gerekiyor.

 9. Merhaba desirette ikinci kutuya geçtim ama regl olmadım bide iki gün üst üste almayı unuttum ama sadece üç saat geç aldım her iki tabletide acaba etkisinde azalma olurmu teşekkürler…

  • Gül hanım 3 saat gecikmeden bir sıkıntı olmaz fakat ilk kutu bittikten sonra adet olmanız gerekiyordu onun için tekrar doktorunuza gitmelisiniz ve bu şikayetinizi anlatmalısınız.

 10. Merhaba bende emziren bi Anne yim bende desiretrol 75 Mg kulandim 3 arilikta basladim ve 30 bitti ama adet olmadim test yaptim negativ ti yani neyapmaliyim.saygilar

  • Strese bağlı bir gecikme olabilirmi Sevim hanım normalde ilaç bitmeden adetizin başlaması gerekiyordu, tekrar doktorunuza gitmeniz önerilir.

  • Serap hanım eğer ilk defa doğum kontrol ilacı kullanıyorsanız ilaca başladıktan sonra bir hafta farklı yöntemlerle korunmanız gerekiyor eğer düzenli doğum kontrol ilacı kullanıyorsanızda o zaman koruma sağlamış olur.

 11. Merhaba. Desiretti duzenli olarak her gun aliyorum ama her gun ayni saatte almak mi gerekiyor 1. Gun saat 10 da aldigimizda 2. Gun saat 11 de alsak sorun olur mu ayni korumayi saglar mi

 12. selam ben dusuk sonrasi doktor onerisiyle desirett tablet kullanmaya basladim fakat alerji nedeniyle allerinit 5mg ve gecirdigim dis sorunlarindan dolayi amoklavin bid 1000 mg parol tablet ve arveles kullandim bunlar desiretin etkinligini azaltir mi icimde bir korku olustu hangi ilaclarla birlikte kullanilmamali ayrintili bilgi verir misiniz lutfen uykularim kaciyor birde bu vaginal ovul gynomax xl kullanilabilir mi doktorum yazdi ama daha kullanmadimr

  • Nazmiye hanım desirett tablette diğer doğum kontrol ilaçları gibi aralıksız düzenli hergün içildiği için doktorunuz bahsettiğiniz ilaçları size versede desirete ara veremiyeceğiniz için etkisindede azalma olmayacaktır. Doktorunuz Gynomax yazdıysa kullanabilirsiniz.

 13. Merhaba. Emziren bir anne oldugum icin desirett i doktorum onerdi adetimin 2. Gunu kullanmaya basladim ve kullandigim gun itibariyle adetim kesildi normal midir acaba? Ve % de kac ihtimal gebeligi engelliyor acaba.

 14. Merhaba 5 Aylik bebegim var ve emziriyorum doktor desirett kullanmami önerdi adetimin birinci günü kullanmaya basldm yani bugün besinci gün oldu ve cok kötü başim dönüyor acaba ilacin tam etkisi olabilirmi ve bebege herhangi bi zarari olurmu

  • Gül hanım Desirett tableti emziren anneler kullanabiliyor. Baş ağrısı şikayetleriniz için tekrar doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor.

 15. slm benilk kez korunma hapi olarak desiret kullandim fakat duzenli degildi daha sonra doktorum birak dedi biraktim yaklasik 2 ay oldu hala adet girmedim fakat hamile degilim test yaptirdim neden olabilir

  • Muhtemelen düzenli ilac kullanmadığınız için öyle söylemiş olabilir, tekrar doktoruna gidip bu şikayetlerinizi anlatırsanız bir ilaç önerecektir.

 16. Merhaba…benim kızım 7 aylik doktorum emzirdigim icin desirett onerdi.adetimin 1.gunu basladim adetim 17 gün sürdü normal mi bu bide ilk kutu bittikten sonra ertesi gunu yeni kutuya mi geçiliyor ara vermeden…teşekkürler…

  • Aysel hanım merhaba, evet kutu bitince hiç boşluk vermeden ertesi gün tekrar başlıyorsunuz, adetinizin 17 gün sürmesi hakkında tekrar doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor.

 17. Slm bana desirett verdı doktor kanamamı beklemedn kullan dedı ve ben 1haftadır kullsnmıyorum hamıle kalmış olabilir mi yım acaba 13 gundur kanamam var ara ara

 18. Merhaba banada doktorun bu haptan verdi ve kırkın çkınca başla dedi kırkım çıktı şimdi baslamalimiyim yoksa adet olunca mi baslamaliyim kafam karıştı

 19. Merhabalar ilaca ara verecekmiyiz yoksa 28 tabletin tamamini mi kullanacagiz bu konuda net bir bilgi verilmedi bana 21.ilaci aldigimda kullanmayi kescekmiyim yok sa 28.ilaci dahil olmak üzere kullancakmiyim

  • Mine hanım ilaca hiç ara vermeyeceksiniz yani 28. hapı içtikten sonra ertesi gün yeni kutuya başlayacaksınız.

 20. Doğum sonrası kanama da fayda ediyor mu . Doğum yapalı 55 gün oldu hala kan geliyor doktor bu ilacı verdi

  • Esra hanım doğum kontrol ilaçlarının adet düzenleyici etkiside olduğu için size Desirett ilacını önermiş aynı zamanda Desirett ilacını emziren annelerde kullanabiliyor.

 21. 3 aydır doğum yapmışım eşimle ilişkiye girdim kazayla içime boşaldı hemen bir desirett ilaç aldım hamileliği önlermi lütfen cevap
  Teşekkürler şimdiden

  • Desirett tablet korunmasız yaşanan ilişkiden sonra kullanıldığında bir faydası olmaz, her gün düzenli kullandığınızda koruma sağlar.

 22. Merhaba normalde doğum kontrol hapları 21 ader oluyor ve ilaç bittikten 7 gün sonra yeni ilaca geçiş yapılması gerekir. Desiret 28 tabletten oluşuyor. Ne zaman kanama olacak, ne zaman yeni pakete geçilecek. Hiç ara vermiycekmiyiz

  • Pınar hanım Desirett tablete hiç ara vermeden devam ediyorsunuz, ilacın bitimine 3-4 tablet kala adetiniz başlıyabilir.

 23. Merhaba. Desiret i kullanmaya başladığından beri bacaklarimda çok kötü sizlamalar oldu. Bebeğim 10 aylık emziriyorum doktorum bu hapı önerdi. Ağrılar ilaca bağlı olabilir mi

  • Günaydın Naciye hanım, Desirett tablet’in bacak ağrısı gibi bilinen bir yan etkisi yoktur fakat siz her ihtimale karşı ilacı öneren doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

 24. Meraba 6 aylik emziren anneyim 2 eylul ella hapi ictim bebegime mama verdim 3 gun n sonra bugun emzirmeye baslafim dr. Desiret emziren anneler icin dedi fakat simdi okudum emziren bayanlar dikkatli kullanmali diye ne yapmaliyim sutume etkisi olur mu bebege zarari olur mu korunma yuzdesi kac ? Ve ella dan sonra ne zaman baslamaliyim

  • Özge hanım merhaba, Desirett ilacına adetinizi bekleyip ilk günü başlıyabilirsiniz ve doktorunuzun önerisini istinaden kullanabilirsiniz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM