Diane Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Diane Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

dianeDiane Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Diane doğum kontrol hapı gebelik önleyici olarak etkili olan bir ilaçtır. İçeriğinde 21 adet hap bulunan Diane doğum kontrol hapı ilk kullanımda adet olunan ilk günde alınmaya başlanmalıdır. Daha sonraki periyotlarda hapın bitiminden 1 hafta sonra yeniden ilaca başlanarak Diane kullanımı düzenli hale getirilmektedir. 7 gün ara verildikten sonra eğer bu süre zarfına adet bitmemiş ise veya erken bitmiş ise tam ilaca başlama zamanında yeniden ilaca başlanmalıdır.

Kadınlarda görülen vajina iltihaplarının ilaç yolu ile giderilmesinde de bir tedavi yöntemi olarak Diane hapı doktor kontrolü ile kullanılabilmektedir. Bunun dışında Diane hapının sıklıkla kullanılma amaçlarından birisi de gebelik önleyici olmasıdır.

Diane doğum kontrol hapının kullanılmaması gerekli olan durumlar:

Karaciğer rahatsızlıkları var ise kesinlikle ilaç kullanımı önerilmemektedir. Bunun yanı sıra meme ucu veya meme içi tümörlerinin veya iltihaplarının ve buna bağlı olarak gelişen çeşitli kadın hastalıklarının olduğu durumlarda ilacın kullanımı önerilmemektedir. Diyabet rahatsızlığı bulunan ve damar tıkanıkları hastalıklarından birisinin olması durumunda gerekli kontrollerin yapılarak doktor kontrolünde ilaç kullanımının uygun olup olmadığı belirlenmelidir.

Diane doğum kontrol hapının yan etkileri:

-mide bulantısı veya buna bağlı olarak gelişen çeşitli mide rahatsızlıkları
-şiddetli baş ağrıları
-cinsel isteğin azalması veya artması gibi değişkenler
-sinir sisteminin olumsuz olarak etkilenmesi
-kullanan kişide depresif olguların meydana gelmesi
-yüz ve boyun bölgesinde meydana gelebilecek kahverengi lekeler
-göz hassasiyeti ve bu hassasiyete bağlı olarak lens ve gözlük kullanımında meydana gelebilecek çeşitli  hassasiyetler

Diane hapının kullanımından sonra çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle uzun süreli ilaç kullanımında vajinada meydana gelebilecek hassasiyet ile meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar ilacın verebileceği olumsuzluklar arasında yer almaktadır. İlaç kullanımında yaşanabilecek olumsuzluklar ve rahatsızlıklar kullanan kişinin yaşına ve kullanmış olduğu bağımlılık yapan maddelere göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle sigara tüketimine bağlı olarak uzun süreli Diane kullanımında ilaç kullanımının bırakılması önerilmektedir. Böbrek rahatsızlıklarına karşın hassasiyeti olan kişilerde Diane kullanımına bağlı olarak böbrek hastalıkları ve safra rahatsızlıkları da sıklıkla görülen hastalıklar arasında yer almaktadır.

Fiyatı : 16.85 TL

diane

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar