Dut Kurusu ve Dutun Faydaları

Dut Kurusu ve Dutun Faydaları

Dut Kurusu ve Dutun Faydaları
Dut besleyici ve lezzet bakımından dolayı dünya çapında çok sık tüketilen bir meyvedir. Dut şekil olarak karaduta benzer tat olarak da greyfurt tadını andırmaktadır. Dutun farklı çeşitleri bulunmaktadır. Dut taze olarak da tüketildiği gibi kuru olarak da tüketilmektedir.
Dutun kendine has tadı bulunmaktadır. Bunların dışında çok zengin besin maddesi içermektedir. Sağlık açısından da çok faydası vardır.
Dut protein açısından da çok zengin bir meyvedir. Dut A, E, C ve K vitaminleri bulunmaktadır.
Dut vitamin ve mineral bakımından vücutta oluşan kanser hücrelerinin önlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle uzmanlar dut kansere karşı muhteşem bir meyve olduğunu söylemektedir.
Aynı zamanda içerisinde vitamin ve mineral içerdiğinden antioksidan özelliği taşımaktadır. Vücut sağlığımızı koruyan dut bağışıklık sistemimizi de güçlendirmektedir. Ayrıca soğuk algınlığına karşı muhteşem bir meyvedir. Kalp sağlığına karşı vücudu korur.
Aynı zamanda kalp krizi geçirilme riskini fazlasıyla önlemektedir. Kan dolaşımımızda oluşan kan pıhtılanmasını da engelleyerek kanımızın sulandırılmasını sağlamaktadır.
Dutu düzenli kullandığımızda kötü kolesterolü düşürerek kolesterolün dengede olmasını sağlamaktadır.
Dut cildimizi güzelleştirir ve gözeneklerimizi temizleyerek nemlendirici etkisi olduğundan cildinize kolaylıkla uygulayabilirsiniz.
Göz sağlığı çok önemlidir. Bunu korumak için de mutlaka dut tüketilmektedir. Uzun süre bilgisayara bakmak telefon veya kitap okumak gibi nedenler gözlerimizi fazlasıyla yormaktadır. Bu Gözlerimizde oluşan yorgunluğu gidermede dut iyi bir meyvedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar