Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3.636 yorum

 1. Merhaba. Erkek arkadaşımla korunarak ilişki yaşadım sadece bir ara prezervatif in durup durmadigini kontrol etmek için dokunduğumda ıslaklık elime geldi ondanmi benden mı olup olmadığını bilmediğimizden dolayı Ella hapını kullandım reglim biteli 2 gün olmuştu 12 martta reglim gelmesi gerekiyordu ve suanki gecikmem 12 gün 7 gebelik testi yaptım negatif çıktı ve en son kan testi yaptırdim oda 0.5 negatif çıktı ne kadar süre sonra regl olucam merak ediyorum

  • İnci hanım ella adet düzensizliği yapabiliyor ve sizin dediğiniz gibi 15 günü bile bulabiliyor.

 2. Mrb lar.eşimle ilişkiye girdik adetimin son günleriydi ama kahverengi leke geliyordu ve yumurtlama günüme 9 gün vardı.eşim içime boşaldı 2 defa.24 saat sonrada ella içtim.hamile kalırmıyım.

  • Nehir hanım ella ilacını her ne kadar kısa sürede içmiş olsanız bile yüz kadından ikisinin hamile kalma riski vardır.

 3. Merhaba erkek arkadaşımla bu ay içinde iki defa birlikte olduk ikisinde de içime boşaldığı için 2 sefer ella aldık adet olmadım 3 gün geçti korkmalimiyim

  • Ece hanım öncelikle ayda bir defadan fazla Ella ertesi gün hapı kullanmanız önerilmez. Adet gecikmesi ilacı kullanan kadınlarda görülebiliyor.

 4. Biz erkek arkadasimla surtunme yoluyla iliskiye girdik icime degil uste bosaldi hemen yikadim ve cikip ilac aldik ertesi gunu sadece kasiklarim agridi sonra o bolgemde kasinti var ve migdem cok bulaniyor ve bugun 6. Gun hamilemiyim enfensiyon mu ?

 5. ben msj yazmıştım kız arkadaşımla sürtünme yoluyla beraber olduk ben boşalmadım zevk suyundan korktuğu için ella kullandı bugun yine aynı şey oldu aradan bir hafta geçti tekrar kullanmasında bir sakınca varmı lütfen cvp verirmisniz

 6. Merhabalar ben bugun sevgilimle saat aksam 10 da korunmadan iliskiye girdim sevgilim içime boşalmadı ella hapı ilişkiye girdirdikten sonra kac saat içinde içmem gerekiyor hamile olmaktan korkuyorum…acil cvp verir misiniz?

 7. Ben ilişkiye girdikten sonra hemen ella içtim.5 gün sonra yani bugün tekrarilişkiye girdim ve icime boşaldı sizce tekrar ella atmali miyim zararı olur mu ne yapmalıyım acil cevap verir misiniz?

 8. Ilaci ictikten sonra idrarda ve akintida kan sizmasi oldu ilactan dolayimi acaba ? Bugun 2. Gunundeyim

 9. merhaba acil cvp yazabilirmisiniz ben sevgılımle sürtünme yoluyla beraber oldm sdce zevk suyu geldi boşalma olmadı sevgılım korktgu için bu hapı içti bir hafta sonra tekrar aynı şey oldu boşalmadım ama zevk suyundan korkuyor tekrar hap içmesinin ne sakıncası varmı??? acil cvp yazarmısınız

 10. Erkek arkadaşımla iki gün önce ilişkiye girdim dün ella aldım ve bugün kahverengimsi akıntı geliyor hasta olmam gerek ama henüz olmadım hamile olabilir miyim cevap verir misiniz

 11. Erkek arkadaşımla iki gün önce ilişkiye girdim dün ella aldım ve bugün kahverengimsi akıntı geliyor hasta olmam gerek ama henüz olmadım hamile olabilir miyim ?

 12. Bir hafta önce kız arkadaşımla ilişkiye girdim içine boşalmadım zevk suyu ile temas olabilir her ihtimale karşı 30 saat sonra ella kullandı kullandıktan bi iki gün sonda yani 3 4 gündür karın ağrısı var bu aralarda adet dönemi karın ağrısından başka bişey hissetmiyor ilişkiden sonra kiloda kahverengi şeklinde sıvı gelmişti o nedir acaba

 13. Merhaba 16 Mart da erkek arkadaşımla ilişkiye girdim (sabah) 18 martta da sabah ella içtim 16-18 arası korunmasız ilişki yaşadık özellikle (tatildeydik ve ilaç süresi 5 gün olması kaldığımız süre boyunca risk olmaması için) bugün 22 mart herhangi bir belirti yok reglide ki gibi karın ağrısı yok hatta regli olmıcak gibi hafifim o adet öncesi şişlik yok :/ bilmiyorumda daha önce kullanmadım normal mi? Beklenen süre nedir? Ortalama kaç gün içinde regli olunuyor? Konuyla ilgili bilgi alabilir miyim.. tşkler

  • Merhaba Ella kullanan kadınlarda adet düzensizliği görülsede sizde herhangi bir yan etki yapmamış buda ilacın fayda etmediği anlamına gelmez ilk fırsatta sabah idrarıyla test yapabilirseniz iyi olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM