Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3.927 yorum

 1. mrb ben ilaci iliskiden 3 saat sonra aldim ama antidepresan ictim elladan önce etkisi devam eder mi?

 2. Kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişki yaşadık sonrasında boşalma oldu kıyafet falan yok bir gün sonra ella kullandı 3 saat sonra sızmalar olmuş sizce bir sorun var mıdır ?

 3. Sevgilimle adetimden bir gün önce ilişkiye girdik (ama benim adetim düzensiz olduğu için gecikebiliyor)
  Erkek arkadaşımin icime boşalmış olma olasılığı olabileceği için ilişkiden 14 saat sonra Ella içtim hamile kalma olasılığım nedir ilacı içtiğim gün adet olmam gerekiyordu olmadim

  • Öncelikle Ella adet düzensizliği yapabiliyor Dilara hanım ve ilacı içipte hamilek alma ihtimaliniz yüz kadından ikisi kadardır.

 4. Merhaba hocam talihsiz bir olay yaşadım bugün prezarvatif yırtıldı içine cok az bişey boşaldım 20 dakka sonra ella hap aldım eczaneden sizce işe yarar mı ?

 5. Kız arkadaşımla korunmasiz ilişkiye girdik ve içine bosalmis olabilirim cok tedirginim fakat 1-2 saat sonra ella hap alıp icti bi sıkıntı olur mu hamile kalmaz değil mi? dedi ki:

  Kız arkadaşımla korunmasiz ilişkiye girdik ve içine bosalmis olabilirim cok tedirginim fakat 1-2 saat sonra ella hap alıp icti bi sıkıntı olur mu hamile kalmaz değil mi?

 6. merhaba ben pazar gececi iliskiye girdim pazartesi sabah 10 da ella kullandim etkisi olur mu risk var mu

  • Gonca hanım kısa sürede kullanmışsınız başarı oranı yüksek olacaktır fakat şöylede bir durum var Ella kullanan kadınların % 2 ‘sinin hamile kalma ihtimali vardır.

 7. Merhaba,

  Ertesi gün hapını zamanında kullandık fakat eşim aynı zamanda “Bekunis” isimli kabızlık önleyici ilacı kullanıyor. Bu ilacın kullanımı, Ella’nın etkisini azaltır mı ?

 8. Merhaba erkek arkadaşımla ilişkiye girdikten (icime bosaldi) 10 11 saat sonra ella tb. Kullandım.iliskiden sonra 1 adet içmemiz yeterli oluyor mu ve ilacı dogru saatte almis mıyım ise yarar mi hiç bir yan etkisini de görmedim

 9. Hocam merhabalar.. aynı gün içinde 5 den fazla boşalma olup yine ayni gun de alinan ellanin etkisi olur mu ? Yani hocam sayi önemli mi ? Cevap verirseniz cok sevinirim

 10. Kürtaj olduktan 14 sonra cinsel ilişkiye girdim ama eşim içime boşaldı hemen ertesi gün hapı aldım faydası olur mu

 11. merhaba ertesi gün hapı aldıktan 1 saat sonra ilişkiye girdim partnerimin içine boşaldım gebe kalma ihtimali varmı ilginiz ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

 12. Meraba kaç tane hap kullanılması gerekiyor bazı sitelerde ilk haptan 12saat sonra bir hap daha kullanın yazıyor ?

  • Mehmet bey Ella tabletin kutusunda zaten bir adet vardır ve bir tane içilmesi yeterlidir, eskiden içerisinde iki tane olan norlevo tablet vardı onunla karıştırmış olabilirmisiniz tekrar kontrol etmenizi öneririm.

 13. Prezervatifle korunduk ama güvenme sm için 21 saat sonra ella aldım adet gunum geldi ama olmadım sizce hamilelik riski olurmu

  • Hazan hanım ella adetinizde geçikme yapmış olabilir, çok sık olmasada bu tür yan etkileri olabiliyor. Emin olmak için test yapabilirsiniz.

 14. Merhaba eşimle 1 buçuk ay önce ilişkiye girdik ertesi gun ella hapını kullandi eşim 3 gün sonra adet oldu ama bu ay adeti 10 gün gecikti normal bir durumun mu hamilelik söz konusu olabilir mi?

  • Mustafa bey öncelikle bir gebelik testi yapıp hemen hemen net sonucu öğrenebilirsiniz fakat ella adet düzensizlikleri yapabiliyor bunuda gözardı etmemek lazım.

 15. Merhaba hocam regl olacağım ilk gün bi ilşki yaşadım eşim istemsizce çok çok az mikatrda içime boşaldığını söyledi bugün 7. Gün ella kullanırsam faydasını görür müyüm ve idarrala yaptığım tesler hem negatif çıkıyor ilişkiden ne kadat süre sonra gebelik testleri doğru sonuç verir. Cevabınızı merakla bekliyorum

  • Aysun hanım öncelikle ella tablet beş güne kadar etkilidir sizin maalesef yedi gün geçmiş bir etkisi olmaz. Korunmasız yaşanan ilişkiden yedi gün sonra test yaptığınızda size doğru sonucu verir.

 16. Mrb. Eşimle korunmasz iliskiye girdim ve esim icime bosaldı. Ella ilacını aldm. Ertesi günü tekrar içime bosaldı ve ertesi gün yine aynı şekil. Son iki bosalması için sadece 1 ella ilacı aldım.Ilacı 1 hafta önce kullandm.hamile kalma olasılığım var mı? Acil cvp bekliyorum

  • Songül hanım öncelikle ayda bir defadan fazla ella kullanmayınız. Sonuçta 120 saat içerisinde ve ilişkiden sonra kullandığınız için etkisi olacaktır.

 17. Eşimle ilişki sırasında condom yırtılmış ve içe boşaldı ilişkiye girdiğimiz saat gece 12 30 civarı ben sabah 9 da ella içtim biraz kanamam oldu işe yaramışmıdır

  • Doğru zamanda içtiğiniz için başarı oranı yüksek olacaktır, kanamada olması normaldir ella kullanan kadınlarda sıkça rastlanabiliyor.

 18. merhaba gün içerisinde erkek arkadaşım iki defa yarım saat arayla içime boşaldı. ve aradan bir saat geçtikden sonra iki kutu ella aldık. birisini gün içerisinde içtim . ertesi günde diğerini içtim sizce hamile kalma olasılığım yüzde kaç ?

  • Aysel hanım merhaba, tek doz içmeniz yeterli olacaktı sonraki gün içtiğiniz ella doğru olmamış.

 19. Merhaba bir buçuk ay önce sürtünme yoluyla girdiğim ilişkiden bi gün sonra ella içmiştim. İlk adetimi tam gününde her zamanki gibi oldum ikinci adetimi de tam zamanında oldum fakat kahrengi pıhtı şeklinde çok koyu. İlaçtan mıdır yoksa hamilelik mi testte yapmıştım ama negatif çıktı lütfen bilgilendirir misiniz

 20. Mrb hocam biz ilişkiye girdikten 53 saat sonra hapı kullandık diş eti sizlamasi mide bulantısı oldu ama 3 gün içinde kanama olmasi lazimmis olmadi acaba hamile diye korkularımiz var yardımcı olursaniz sevinirim 🙁

  • Merhaba üç gün içerisinde mutlaka kanamanız olacak diye bir kural yoktur kanama olabilirde olmayabilirde.

 21. Hocam sevgilim le ilişkiye girdim ve kondom payladı içime boşaldı ama 15 dk içinde ella yı yuttum adetim de 2 gün önce geçmişti şuan da 37 gün oldu hamilelik testi de yapıyorum negatif çıkıyor bir sıkıntı olurmu

 22. Kız arkadaşımla ilişkiye girdik ve içine boşalmış olabileceğimi düşünerekten aradan 4 saat sonra ella’yı kullandık daha sonra 4.gün tekrar beraber olduk ve içine boşalmış olabileceğimi düşünüyorum hap’ın bir faydası olurmu?

  • Ali bey ilk yaşadığınız ilişkiniz için etkisi olacaktır fakat 4. günü tekrar yaşadığınız ilişkinize bir etkisi olmayacaktır.

   • Adet kanaması gününden 5 güç geçti hapı kullanalı 7 gün oluyor herhangi bi aksi durum varmıdır sizce?

 23. Kız arkadaşımla ilişkiye girdikten sonra tedbir amaçlı aynı gün içerisinde Ella kullandı, kullandığından 24 sonra yine ilişkiye girdiğinizde condom yirtildigini farkettik içine boşalmış oldum,bu gibi durumlarda koruma sağlar mı riski nedir,bir tane daha mı alması lazım, tesekkurler

  • Okan bey Ella korunmasız yaşanan ilişkiden sonra en kısa zamanda içildiğinde etkisi olur fakat ilacı aldıktan sonra tekrar yaşanan korunmasız ilişkiye bir etkisi olmaz.

 24. Peki bir şey soracağım bir hapın kaç gün etkisi vardık yani kaç kere ilişkiye girildiğinde etkili olur ikinciye gerek kalmaz ?

 25. Bir sorum olacak admin !îlişki sonra si kac dakki ka sonra icilmeli dir ve hap i ictikten sonra 40 dakika sonra ayran icilirse hap in ozelligi yok olurmu ve hapi icilirken yarim litre su icti. Tabiki su ile hap erken cozulur etikis nasil olmustur ayran bir zarar vermismidir ihtimalle

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM