Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı


IMG_0003-001
Ella 30 Mg 1 Tablet Ertesi Gün Hapı

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır ( Ella Ertesi Gün Hapı Kullanımı )

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.

untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının zararları olacağı için kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

ellaertesigunhapi  fotoğraf

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3.466 yorum

 1. Merhaba sevgilimle birşeyler yaşarken üzerime boşaldı vajinamı silip yıkadım ama içime şüphe düştü bu ilacı alacak şuan param Yok bu durumda hamilelik söz konusu olabilir mi

 2. Içime boşalma olmadı ama yine de bir şekilde tam boşalma olmadan önce de bir durum olduysa tedirginliğiyle Ella yı kullanmak istiyorum. Bunun için bir doktora gitmem gerekirmi yoksa kendim de eczaneden alabilirmiyim?

 3. Geçen ay sonu ella hap kullandım ve iki hafta sonra tekrar ilişkiye girdik eşimle yumurtlama günümde olan ağrı vardı kasıgmda prezervatif kullandık ama ben sızmış gibi hissettim ve ilişkiden sonra ağrım geçti. Ayrıca 4 gün önce adet olmam gerekiyodu fakat olmadı sizce hamile miyim nolur cevap verin

 4. Merhabalar,
  Gecen ay 17 ocakta adet oldum.2 subatta iliski sonrasi 12 saat gecmeden ella kullandim fakat bugune kadar adet olmadim.9 gundur gecikmis durumda bu normal midir? Normalde hic gecikme olmaz gunu gunune adet olurum bilgilendririseniz sevinirim

   • Idrar testi yaptim ve pozitif çıktı hormon ilaci oldugu icin yada gecikme oldugu icin pozitif gorunmus olabilirmi? Kan testide yaptirmaliyim? Birde hamilelik varsa bu ilacin bebege bir zarari varmidir?

 5. Merhaba ben nişanlımla sürtünmeli bir ilişki yaşadım içe boşalma olmadı vajinanın üst kısmına boşaldı ama çok az hemen gittim yıkadım 2 saat içinde ella içtim adetim zaten çok düzensiz aylarca olmadığım bile oluyor bu ayda olmadım sizce hamile olma olasılığım var mı ?

  • Sahra hanım Ella ertesi gün hapı adet düzensizliği yapabiliyor ama illa içim rahat olsun derseniz gebelik testi yapabilirsiniz.

 6. selam 8 gün önce eşimle ilşkiye girdik..boşalacağı vakit çekti ama içime gidip gitmediğinden emin olmadığı için 15 sat sonra tetbir amaçlı ella içtim..2 gün sonra hafif akıntı ve hafif ağrım oldu 3.gün ağrım ve akıntım bitti 4.gün şiddetli karın ağrısı ve aşırı kanamam oldu acile gidim ağrı kesici yaptırmk zorunda kaldım..5 gün sabahında kananam durdu ama aürı yeniden başladı sizce bunun sebebi nedir?kanama olması hamile olup düşük yaptım anlamınamı gelir yada yan etkimi yapıyor..yan etki yapıyorsa bu ağrı nezaman diner.lütfen cevap..

  • Pelin hanım iyi akşamlar, bahsettiğiniz şikayetleriniz ile ilgili kadın hastalıkları doktorunuz muayene olmanız gerekiyor.

 7. Merhaba çok acil bi sorum olacak lütfen cevap verin. Geçwn hafta pazar ilişkiye girdim 1 saat geçmeden ella hap kullandım ertesi gün adet oldum. Adetim bitti bugüj tekrar içime boşalma oldu ella hap alsam sıkıntı olurmu nolur bekliyorum

  • Sedef hanım ayda bir defadan fazla Ella tablet kullanmanız gereken durumlar oluyorsa doktorunuza danışmalısınız.

 8. Ella hapı aldıktan sonra tekrar ilişkiye girdik içe boşalma oldu sonraki ilişki için etkisiz olduğu yazıyor su an yapabileceğimiz başka birşey var mı hamilelik durumu olmaması için lütfen acil cevap verebilir misiniz?

 9. 7 gün once korumasız sex yaptım ve ilaç almadım bugün de korumasız sex yaptım ve ella ictim sizce öncekinden bi hamilelik varsa etkisi olur mu ya da ne olur

 10. İlişkıden 6 saat sonra ella yı içtim adet gormeye 2 buçuk hafta vardı ve şimdi adet görme zamanından 2 gun geçti daha adet görmedım 5 gun once test yaptım negatıf daha korkulacak bişey varmı lütfen yardımcı olun

 11. merhabalar acıl bilgilerinize ıhtıyacım var. ben bu hafta ıcersınde bi cinsel ilişkiye girdim korumasızdık partnerim boşalma sırasında içimden cıktı fakat içime bosalıp boşalmadıgından emin degiliz bosalmış olma ıhtımali olsada cok azdır ve ella yı biraz gec ogrendım bu yuzden ılışkıden sonra tam 7. gun ellayı içtim ve bana yararı olurmu yuzde kac hamile olma olsaılıgım vardır benım . ne yapmam gerekir herhangi bir belirtilerden yok agrı yada sancı yada adetmde sorun yok fakat korkuyorum .

 12. Merhaba ELLA ertesi günü hapı kullandım normalde adette gecikme olur ama benim adetim hapı kullandığım günün akşamı normal şekilde geldi sizce hamile olma ihtimalim ne kadar olabilir?

 13. Bana cvp verin lütfennn adetimden önce ellayı almıştım adet sonrasında tekrar aldım ve kanamam oldu adet gibi ama daha az bu normal bişey mi ?

  • Ayla hanım öncelikle Ella ertesi gün hapını ayda bir defadan fazla almayınız eğer kullanmanız gereken durumlar oluyorsa mutlaka doktorunuza danışın son olarakta Ella adet düzensizliği yapabilir.

 14. Merhabalar. Ben adetimden 4 gün sonra ilişkiye girdim. İçine boşalma oldu. Ertesi gün ella içtim . Hemen Diane 35 kullanmaya başladım. Adetim zamanında oldu fakat normalde 4 5 gün sürerken 3 gün sürdü ve azaldı . Gebelik riski var midir?

  • Ayşe hanım Ella ertesi gün hapını doğru zamanda kullanmışsınız fakat ilaç adet düzensizliği yapabiliyor bunların haricindede yüz kadından ikisinin hamile kalma ihtimali vardır yani laç %100 koruma sağlamıyor.

 15. Mevzudan sonraki ertesi gün ilacı kullandım ama şimdi hamileyim
  Hamileliğe devam ettirme kararı alsam
  Bebekte hasar oluşmuş mudur?
  Şuan sanırım 3 haftalık

  • Merhaba, en kısa sürede kadın hastalıkları doktorunuzla gömrüşmelisiniz, o size gerekli açıklamayı yapacaktır.

 16. Merhaba erkek arkadasimla 1 gun once iliskiye girdim cok az icime bosaldi ve hemen idrarimi yaptim 1 gun sonra ella kullandim adetime 1 hafta var acaba hamilelik soz konusumu ve bosaldiktan hemen sonra idrarimi yaptim bunun faydasi varmi

  • Dilan hanım o şekilde bir faydası olmaz, ilacı doğru zamanda kullanmışsınız fakat bu yüzde yüz koruma sağladığı anlamına gelmiyor %2 gibi bir hamilelik riski vardır.

 17. Adetime az kala ella kullandm ve adet bitiminden bi kaç gün sonra tekrar kullandm ve ertesi gün kanamam oldu hala devam ediyor bu ne demek ne yapmam gerek bilgilendirin lütfen

  • Bir ayda 2 defa kullandığınız için kanamalarınız durmamış olabilir en kısa zamanda kadın hastalıkları doktorunuzla görüşmelisiniz.

 18. Ya yazıyorum cevap verin lütfen ya herkesi cevaplıyorsunuz.. İlişkiden 1 saat sonra ella hap aldım adetime 2 gün kalmıştı ertesi gün adet oldum bilgi verir misiniz lütfen????

  • Canım ertesi gun hapi adetin tarihini ileri geri atabilir kanamanda azlik ya da cokluk olabilir bu muhtemelen ilacin yan etkisi ben de de oyle oldu cunku.Eger kendini iyi hissetmezsen iliskinden 15 gun sonra kanda test yaptir idrar da yanilabilirsin ama kan tahlilinde yanilmazsin.

  • Normal reglini olmuşsun. Hamile kalabilmen için yumurtlama günü ve o günün 1-2gün öncesi veya sonrası döllenme gereklidir. Hiç panik yapma, içini ferah tut.

   • merhaba acil cevaplayabilir misiniz yardıma ihtiyacım var. sevgilimle mensime 10 gün kala sürtünme yoluyla ilişki yaşadım. içime girme gibi bir durum yok. bakireyim. zevk sıvısıyla vajen direkt temas halinde oldu ejekülasyon olmadan çekildi ama emin değiliz çevreye yayıldığından. 3 saat içinde hemen ella içtim herhangi bir yan etki de olmadı. bugun normalde adetimin 2. günü olması gerekiyordu gecikti. hamile kalma olasılığım ne kadardır mens gecikmesi normal midir

    • Sevde hanım Ella ertesi gün hapı kullanan kadınlarda adet gecikmeleri görülebiliyor, gebelik testi yapabilirmisiniz.

 19. Sevgilimle iliskiye girdik ve içine bosaldim.12 saat sonra ella ertesi gun hapi aldı. Hapi aldıktan 3-4 saat sonra tekrar içine bosaldim hapın etkisi yeterli olurmu yoksa tekrar birşey yapmamiza gerek varmı.

  • Ella ertesi gün hapı sadece korunmasız yaşanan ilişkiden sonra en kısa sürede alınması gerekir 3-4 saat sonraki ilişkinize bir etkisi olmayacaktır ayrıca Ella ertesi gün hapı ayda bir defadan fazlla kullanılmaz bu konu ile ilgili doktorunuza danışmalısınız.

 20. Merhaba adetimden 13 gün önce ilişkiye girdim ama içime boşalma olmadı. Tedbir amaçlı 1 saat içinde ella aldım. Bugün adet olmam gerekirdi ama olmadım. Beyaz şeffaf akıntım var 2,3 gündür. Sizce adetin 1-2 gün gecikmesi normal mi? Hamilelik riski var mı?

 21. merhaba ben ilişkiye girdikten 1 gün sonra ella hal kullandım herhangi bir afrı bulantı olmadı fakat 20 gün sonra ilişkiye girdigimde karnıma kramp girdi afrı ve şişkinlik yaptı gazda yaptı sizce nedir problem

  • Nesrin hanım günaydın, bahsettiğiniz şikayetleriniz ile ilgili kadın hastalıkları doktorunuza muayene olmalısınız.

 22. Merhaba nisanlimla iliskiye girdik 2 kere icime bosaldi. 1.2 saat sonra ella hapi kullandim . Ertesi gun tekrar korunmasiz iliski oldu . Hamile olma ihtimalim var mi ? Mide bulantisi cok oluyor .

  • İlk ilişkiniz için Ella kullanmışsınız fakat ikinci korunmasız ilişkinize bir etkisi olmayacaktır.

 23. Merhaba biz dün nişanlımla ilişkiye girdik içime boşalma oldu 1 saat sonra ella hap içtim bugünde hasta oldum bana bilgi verirseniz cok memnun oluruz

 24. İyi günler. Ella hapını içmeden 2 gün ilişkiye girdik 3 defa. 3. İlişkiden sonra ella içti eşim. Sorum şu ella o üç ilişki içinde geçerli mi yoksa en sonuncusu için mi geçerli? Bu arada adeti bittikten 2 gün sonra ilişkiye girmeye başlamıştık. Ve adeti düzensiz bu aralar 40-42 günde falan oluyor adet.

 25. Merhaba nişanlımla bugün ilişki sırasında içime boşanma oldu aradan 20 dk geçmeden ella tableti içtim adet olmama 1 2 gün kalmıştı sıkıntı olurmu

 26. Ella içmeden önce 3 kez ilişkiye girdik 2 günde. Ella sadece en son ilişki için mi geçerli? Yada ella tek ilişki için mi geçerli onu anlayamadım??

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM