• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı

Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı

Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı Ella 30 Mg 1 Tablet Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır. Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat […]

IMG_0003-001Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı
Ella 30 Mg 1 Tablet

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Gebelik Hesaplama aracına son adet tarihinizi girerek kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır
Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.
untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

Olası Yan Etkiler
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Satış Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

IMG_0001-001  IMG_0002  fotoğraf

Sosyal Medyada Paylaşın:

619 yorum

 1. Merhabalar eşim ile ilişkiye girdikten 1-2 saat içinde ellayı kullandım fakat adet günüm 4-5 günü geçti bu normal mi acabane kadar süre etkiliyor regl dönemini acaba bu ay olmaya bilir miyim?

 2. Merhabalar eşim ile ilişkiye girdikten 1-2 saat içinde ellayı kullandım fakat adet günüm 4-5 günü geçti bu normal mi acabane kadar süre etkiliyor regl dönemini acaba bu ay olmaya bilir miyim?

  • Kübra hanım merhaba, ilacı doğru zamanda kullanmışsınız, diğer yorumlardada bahsedildiği gibi ella adet düzensizlikleri yapabiliyor.

 3. Eşimle 2 hafta öncesi ilk defa ilişkiye girdik. Zar yırtılınca geri çekildiği an boşaldı içine de boşalma olduğuna emin olmadığı için Ella kullandı. 9 aralıkta adet olması gerekirken adeti olmadı . Bu normal mi ??

 4. erkek arkadaşımla yüzeysel ilişki yaşadık ve elime boşaldı.2 3 dakika sonra farkında olmadan elimi vajinama sürdüm ve farkedince hemen yıkadım saf suyla.yaklaşık 12 saat sonra ella hap aldım.2 saat sonrasındaysa tuvalete çıktım.hapın etkisi geçmiş midir?hamilelik riskim var mıdır?

 5. Mrb hocam 1kasim elle içtim 7kasim test yaptım negativ çıktı ama 1haftadir memelerim çok ağrısı var bu ellanin etkisi ola bilirmi acaba ne yapmalıyım acil cevap bekmiyorum

  • Merhaba, peki ellayı doğru zamandamı kullandınız biliyorsunuzki korunmasız ilişkiden sonra en kısa zamanda kullanmalısınız.

 6. Merhaba dr bey size bir şey danışmak istiyorum Son üç ay Adet düzenlerim şu şekilde
  2-7 temmuz
  4-9 ağustos
  30 ağustos-4eylül
  Genelde bu periyotta ilerliyor
  Benim adetimin bitiminden Birgün sonra birlikteliğim oldu ve 17 saat sonra ella hap kullandım …hap kullanalı 5 gün oldu karnımda ara ara hafif şekilde kramp kasılma tarzı şeyler oluyor 5.gün gece çok şiddetli ağrı oldu
  Hap işe yaşamışımdır
  Bu arada hiçbir şekilde kanama olmadı ilaçtan sonra .
  Adetim de 26-27günde bir olmakta riskli bir dönemde mi birlikte oldum acaba
  İlaç işe yaramışmıdır merak ediyorum
  İlacı kullanalı bir hafta oldu karnımda şişlik ve ağrılar var neden olabilir

  • Diğer yorumlardada olduğu gibi bu tür şikayetler olabiliyor Berna hanım ayrıca Ella kullandıktan sonra kanamanız olacak diye bir kuralda yok bu kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

 7. Merhaba ella kullandım adetim 2 hafta önce oldu 8. Gün ve hala normal adet gibi kan geliyor. Adetin bu kadar uzaması normal mi?

 8. Kız arkadaşımın adeti bittikten 8 gün sonra kalça arasına sürtünme ile yakınlaştık. Vajinasına temas etmedim ve boşalmadım, ama kalça arasından zevk suyu vajinaya akabilir ve bu durum risk oluşturur diye 16.saatte Ella kullandı. Hamile olma riski nedir?
  Teşekkürler

 9. Ella’yı kullandıktan bir hafta sonra adetim erken oldu bunu yan etkilerinde okumuştum ama adetim bittikten 3-4 gün sonra kahverengi akıntı gelmeye başladı ve sürekli geliyor Ella’nın yan etkileri arasında mı buda çünkü adetim bitmiş olmasına rağmen kahverengi bir akıntı geliyor ?

 10. Ellanın yan etkılerini en aza indirmek için önerebiliceginiz bişiy var mıdır ? Çünki hormonlarımızı olumsuz etkiliyor bunun için ne yiyip ne içmek gerek ya da ne yapmalı ??

 11. Merhaba biz nişanlım ile ilişkiye girdik fakat korunduk tedbir amaçlı olsun diye 2 saat sonra ella kullandım. Ama yine de adetim gecikti ella adet gecikmesi yapar mı acil cevap istiyorum

 12. Günaydın sevgilimle ilişkiye girdik daha sonra fark ettik ki prezervatif çıkmış ella yı nasıl kullanmam gerekiyor acil bilgi alabilir miyim

   • Biz korunduk fakat sonradan fark ettik ki prezervatif çıkmış bende hemen bu ilacı yuttum ve buraya yazdım sadece bir iki saat geçti aradan ilacı kullandım yani hem adet günüm e daha 2 3 gün vardı

 13. Korunmasiz ilişkim oldu 1 saat içinde ella hapını kullandim1 hafta sonra goguslerimde hassasiyet oluştu sistiler karnimda şişlik oluştu bu normal mi

 14. İlişki yaşadıktan ertesi gün hapı alıp kullandım. Fakat ilişkide boşalma durumu olmadi. Ben içim rahat etmediği için aldım. İçtikten bir süre sonra regl oldum ama ağrısız oldu ve kısa sürdü reglden bir ay sonra kasıklarimda ağrı var. Hamile kalma şansım varmı

 15. Merhaba kız arkadaşımla iliskiye girdikten 20 saat sonra hap icti. Ama antideprasan ilac kullaniyor dozu 250 mış. Bi arkadaşım antidepradan ilaç kullanıyorsa etki etmez dedi ama doğrumudur ?

 16. 2.5 hafta önce korunmasız ilişki yaşadım ve gri dönemdeydim yanı olasılığın en düşük olduğı dönemde aynı gün ilacı içtim ve reglim 3 gün geçikti bende test uyguladım prediktörle ve sonrasında çift çizgi çıktı ama yaklaşık 3 saat sonra aldım ilacı.. hastaneden kan testi yaptırdım bu seferde 7 çıktı n beta hcg sizce ellanın bu değerleri yükseltme ihtimalı varmı yoksa hamilemiyim?

 17. Merhaba ilacı kullanmadan önce bir hafta önce adetim bitmişti ilacı içtikten sonra ise adetim yeniden başladı ve kesilmeden 1 aya yakın adet görüyorum normal midir ? Bu süreklilik adetin ilk günkü gibi yoğun geliyor

  • İrem hanım ella adet düzensizliği yapabiliyor fakat sizinki uzun sürmüş kadın hastalıkları doktorunuzla görüşmelisiniz.

 18. Merhaba, Ben ayda 4-5 defa ella kullanıyorum bazende bu rakamları geçiyor.. 2 ay adet olamamıştım doktor kis oluştuğunu söyledi adet söktürücü ilaç verdi kullandım ve adet oldum.. Elladan kaynaklı olabilir mi kis birde bu kadar fazla kullanmam yumurtalığıma zarar verir mi ilerisi için daha 21 yaşındayım endişelerim var..

  • Züleyha hanım kesinlikle fazla kullanıyorsunuz bununla ilgili kadın hastalıkları doktorunuzla görüşüp konuyu güzelce anlatarak detaylı bilgi almanızı öneririm.

  • Doktorunuzla görüştünüz mü merak ettim daha sonrasında ne yaptınız ayrıntılı bilgi verir misiz

 19. 22 Aralık’ta sevgilim adetten çıktı 27sinde ilişki yaşadık bir saat sonra Ella kullandı adet dunemi bir hafta geçti kan tahlili yaptık negatif çıktı bir haftadır adet dümeni geçmiş hastanedeki kan testi negatif çıktı hala endişelenmek miyim adet olmadı çünkü ama yorumlara baktım düzensizlik normal deniliyor

 20. merhabalar ertesi gun ilacini gecen ay kullandim ve hemen hemen ayni zamanda adet gordum fakat ilactan sonra 2.ayimdayim ve adetim 10 gun gecti cok tedirginim bu olasi bir durum mu yardimci olursaniz sevinirim teskkurler

  • Sezen hanım ella adet düzensizliği yapabiliyor fakat siz yinede sabah ilk idrarla gebelik testi yapmalısınız.

   • 17 ocakta regl oldum ve 6 gün sürdü eşimle 25 ocakta beraber olduk 29 ocakta ellayı kullandım ve 29 ocakta tekrar birlikte olduk 29 ocak sabahı da uyandığımda göğüsümde hassasiyet vardı ama 30 ocakta daha da arttı ve sabah sarımtrak uzayan bir akıntı oldu 1 seferlik korktuğum için erken gebelik testi yaptım ama negatif çıktı adetime 17 gün var çok endişeliyim hamile olabilir miyim

    • Öncelikle ella 5 güne kadar etkili fakat siz dördüncü günü kullandığınız için başarı oranı düşük olabilir ve böyle bir risk varken siz ilaçtan sonra tekrar ilişkiye girmişsiniz. Doktorunuzla görüşmelisiniz.

 21. Meraba ben kız arkadaşımla birlikte oldum ilişkiden hemen sonra ertesi gün hapı aldım kanama günü ayın 4 unde ama daha gelmedi ilacın yan etkisimidir

  • Merhaba Ferhat bey, ella kullanan kadınlarda adet düzensizlikleri gibi şikayetler nadirende olsa karşılaşılabiliyor.

  • Necla hanım günaydın, Ella’nın prospektüsündede yazdığı gibi ayda bir defadan fazla kullanmanız önerilmez.

  • Yılda en fazla iki defa içilmeli içinde çok fazla hormon olduğu için size zarar verebilir o yüzden uzun süreli sizin sağlığınıza uygun bi yöntem secerseniz daha güvenli olursunuz

 22. Dün adet oldum her zamanki adetim gibi hamile değilimdir o zaman değilmi sonuçta 4 gün önce hap içtim yumurta dönemi 14 gün önce oluyor diye biliyorum ellanın yaptığı kanama mıdır teste gerek varmı

 23. İlacı bir saat sonra kullandıktan sonra 24. Saat olmasına ragmen hala kanamam olmadı bu normalmi

 24. Sevgilimle dün ilişkiye girdik prezervatif yırtılmış farketmedik temizleyebildigimiz kadarını temizledik spermin ama sonrasında hemen bir saat içinde ella da kullandım hamile kalmam değilmi zaten adet dongume göre yumurtlama dönemine de gelmiyor sanırım

 25. Merhabalar hocam, çok önemli bir sorum olacaktı.
  Bundan 2 buçuk ay önce sevgilimle beraber olduk. İçine hiç boşalmadım ama zevk suyu tehlikesi felan deniyor bunun için çok endişelendim. Korunmasız sonuçta. Ondan üç ay ncesinde her ay birer kez birlikte olduk. Neyse 2 buçuk ay, reglinden bir gün önce birlikte olduk.(regli bu güne kadar hep düzenliydi.) Ondan sonraki gün çok feci streslendim onuda ya gebeysen diye strese soktum o arada iklimde değişmişti soğumuştu sıcaktan. O gün regl olmadı diye streslendim. Dolayısıyla onuda strese soktum. (Stres ve iklim etki yapabiliyormuş adet gecikmesine.) Tedirgin oldum. Eve çağırdım ertesi gün. Apar topar 24 saat dolmadan ella alıp içirdim. İçirmeden öncede 2 tane bebetime gebelik testi aldım emin olmak için. İkiside negatif çıktı. Ella hapı bozuyormuş düzensizleştiriyormuş regl günlerini. Ertesi günü regl oldu. Diğer aylarda bir gün gecikmeli regl oldu. Şimdi havalar aniden soğudu ve strese girdi üniye gidiyor sıkıntılar çekiyor. Regli 2 gün gecikti. Stresten ve hafifte telaş var. Gebe midir?

  • Tekrar gebelik testi yapın Kemal bey hatta kesin olsun derseniz kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm ayrıca yorumlardada okuduğunuz gibi ella adet düzesizliği yapabiliyor.

   • Clearblue ile gebelik testi yaptık 35 lira bi maliyeti vardı dijitaldi. Ve negatif çıktı çok yüksek bi netlik durumu var olduğu söylenşyor. Testi Yaparkende 3 gün gecikmişti. Ve yapacağı sıra regl oldu. Sanırım artık tam olarak eminiz? Siz nediyorsunuz hocam

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM