Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı

IMG_0003-001Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı
Ella 30 Mg 1 Tablet

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Gebelik Hesaplama aracına son adet tarihinizi girerek kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır
Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.
untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

Olası Yan Etkiler
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Satış Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

IMG_0001-001  IMG_0002  fotoğraf

Sosyal Medyada Paylaşın:

399 yorum

 1. Bundan 1ay önce sevgilimle ilişkiye girdim ama dıştan sürtunme oldu prezervatifle korunmasına rağmen sürtünme sırasında yirdildi o korkuyla elma hapini aldım normalde 12nisanda adet olmam lazimken hala olmadım sizce doktora gitmem lazim mi

   • Beste hanım aynı durum şuan bende var bende 12 nisan da olmalıydım ama olmadım. Siz bu konu için bir şey yaptınızmı?

 2. Hapı ilişkiye girdikten tahmini olarak 14 saat kadar sonra kullandim kullandıktan bi 10 saat kadar sonra cinsel organımda kaşıntı oluştu normal mi bi doktara gitmelimiyim

  • İlaçtan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, kadın hastalıkları doktorunuza giderseniz farklı bir şikayet olabilir.

 3. Mrb.ben ellayı ilişkinin ertesi günü aldım fakat 1 hafta sonra kasıklarımda gerginlik adet öncesi gibi oldu.hafif bulantımda var.hamilemiyimdir acaba.yoksa adeti erken mi getirtiyor acabs

 4. Merhabalar eşim ella ilacı içtikten 1 2 saat içinde kustu tekrar alması gerekirmi veya korkulacak bişe varmı

  • İlacı içtikten sonraki üç saat içerisinde kustuysa ilacın etki edip etmediğini anlamak için doktorunuza danışmalısınız.

 5. Merhaba ben 23 martta korunmasız ilişkiye girdim lakin boşalma olmadı 1 saat sonra ella hapı içtim ve adetimi 5 gün öne çekti içtikden 2 gün sonra adet oldum 4 gün sürdü 2 nisanda ilişkiye girdim tekrardan ve kasıklarım o günden beri agrıyo ilk 3 gün akıntım beyazdı yeşile döndü sonra ve şuan kırmızı vajinal muayene oldum hap ve fitil vermesine rağmen hicbisey farketmiyo kasık ağrısına akıntıya artık dayanamıyorm yardımcı olursanız sevinirim

  • Selin hanım ağızdanda ilaç kullanmanız gerekebilir örneğin antibiyotik gibi o yüzden tekrar doktorunuza gitmelisiniz.

 6. Sevgilim Ella tablet kullandı 1 gün sonra tekrar ilişkiye girdik ama içine boşalmadım etkisini gösterir mi ella tablet?

 7. Ellayı kullandığımda reglime 10 gün vardı. Erken başladı reglim.4 gün damla halinde geldi.sonra normal regle döndü ancak bu kez de yoğun bir kanamam var. Bu normal mi

  • Aylin hanım merhaba, Ella kulladıktan sonra çok nadir olsada lekelenme tarzı akıntı görülebiliyor, sık rastlanan ise adet düzensizliği yapması.

 8. Merhaba bu ilaç doğum kontrol hapini almayi unutup da kullananlar için mi geçerli yoksa hic dogum kontrol hapi kullanmamis kisiler içinde gecerli mi bi de şunu sorucam çocuğum henuz olmadi bu ilaci kullandığımda gebe kalmam için ilerde sorun cikarir mi bana

  • Sibel hanım merhaba, bu ilaç prezervatif yırtılması gibi kazalardan meydana gelen korunmasız ilişkiler için kullanılmaktadır.Doğum kontrol ilaçları ile bir bağlantısı yoktur.

 9. Merhaba eşimle korunmasız ilişkiye girdik ellayı 3.gün içtim iki gün sonra regli oldum regli tarihime 10 gün vardı çok erken geldi 6 gün oldu daha bitmedi bu sizce normal mi kabul ediliyor bir doktora gitmelimiyim teşekkür ederim

 10. Merhaba ben 31 Mart’ta eşimle ilişkiye girdim 1 Nisanda saat sabah 10 da ella ilaçını içtim 1 Nisanda saat 16:00 tekrar ilişkiye girdik içime boşaldı sanırım tekrar ilaç kullanayım mı yoksa o ilaç hala etki edermi cevab bekliyorum teşekkür ederim.

 11. Merhaba ella kullandım bir ay içerisinde ikinci kez kullanmak zorunda kaldım ama regli günüm geçti 4 gün herhangi bir absürt durum varmıdır hamile olma ihtimalim falan.

  • Fatoş hanım Ella hapı ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez kaldı ki siz iki defa kullanmışsınız bir tanesi bile adet düzensizliği yapıyor iki tanesinin ihtimali daha yüksek fakat siz yinede bir gebelik testi yapın.

 12. Eşimle ilişkiye girdikten bir gun sonra ella aldım ve adet gününü 12 gün geçti hiç bir adet belirtisi yok ella adet olmayı önler mi? Hiç olmama ihtimali var mı? Ve ne kadar daha önleyebilir ? Ne zaman geçeR ?

  • Hiç olmama ihtimali diye birşey yok mutlaka olursunuz eğer gebelik yoksa. Ella kullanan kadınlarda adet gecikmesi görülebiliyor.

 13. 15 dkka snra kustum ella hapi icince hamile kalirmiym ltfn hemen cevap verin hapin cikmadi erimismidir miydemde nezman test yapayim

 14. Merhaba, kız arkadaşımla ilişkiye girdikten hemen sonra ella tablet kullandık herhangi kusma gibi bir durum olmadı, adet döngüsüne normal vaktinde girdi fakat bir iki damla ve açık kahverengi şekilde geldi adet döngüsünü tamamladıktan sonra bitti. Sizce ilacın yan etkisi midir, korkmanız gereken bir durum var mı?

 15. 21 yaşındayım 9 aydır evliyim ella ilacı 7 aydır her ay icerisinde 3 kez kullanıyorum 7 ay icerisinde sadece bir kez adet oldum gebelik testi yapiyorum surekli gebede degilim 18 tane falan icmisimdir zarari nedir neden böyle oluyor ?

  • Nilay hanım siz İlacı çok yanlış kullanmışsınız sakın ayda bir defadan fazla kullanmayınız ve doktorunuzla görüşüp ilk adet döngünüzde doğum kontrol ilacına başlayın.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM