Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı

IMG_0003-001Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı
Ella 30 Mg 1 Tablet

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Gebelik Hesaplama aracına son adet tarihinizi girerek kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır
Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.
untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

Olası Yan Etkiler
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Satış Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

IMG_0001-001  IMG_0002  fotoğraf

Sosyal Medyada Paylaşın:

350 yorum

 1. Meraba acil cevaplarinizi bekliyorum ben bu hafta icinde iliskiye girdim fakat prezervatifin yirtilmasiyla parterimin tam bosalma sirasinda icimden cikti az olsa bosalmis olabilme ihtimali var ellayi cok sonra ogrendim ve iliskiden sonra 7. Gun ictim bi faydasi olabilirmi yada hamile kalmam yuzde kactir acil!!

 2. 3 gün önce sevgilimle ilişkiye girdik ama sadece sürtünme oldu yine de risk varmış ve ella ilacını almadım şimdi alsam etkili olur mu

 3. Merhaba aevgilimin normal adet donemi 23 ocakti biz 22 ocak geçmesi iliskiye girdik prezervatif kullandik bosalma olmadi ancak iliski sonu prezervatifin kaydigini ve icinde zevk suyu oldugunu gordum 1 gun sonra gogsu sisti sag gogsu soldan fazla sisti 85 saat sonra ella hap kullandi haptan 1 gun sonra adet oldu sonra gogsunun sisi indi ancak 5 gundur gogusleri sisti tekrar ve suan sis ve dokununca agriyor hamile olma ihtimali var mi cevaplarsaniz cok sevinirim

 4. Ellatablet kullandım 20 gün adetim gecikti muayene oldum kan testi yaptırdım hamile değilim ama neden hala hastalanmadım sebebi ilaç olabilrmi

  • Sema hanım merhaba, Ella kullanan kadınların %4’ünde adetinin 20 günden daha uzun sürdüğü görülmüştür.

 5. Kız arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik. İkimizin üzerinde de iç çamaşır vardı ve ben boşaldım fakat içine boşalma falan olmadı iç çamaşırımın üzerinden onun iç çamaşırı ğzerine. 46 saat sonra ella kullandı hamile kalma ihtimali var mı?

 6. Merhaba bana acil yardımcı olur musunuz. Esiml iliskiye girdikten sanirsam 24 saat felan sora ertesi gün hapini kullandim. O siralar hic yan etkisini görmedim. Simdi iki gundur mide bulantisi bas donmesi var. Ve adet kanım siyah. Hamile olabilirmiyim. Su an hazir degiliz bu duruma yardimci olur musunuz

  • Aslı hanım hamile olup olmadığınızı gebelik testi yaparak öğrenebilirsiniz, diğer şikayetleriniz ile ilgili kadın hastalıkları doktorunuza başvurmalısınız.

 7. Merhaba sevgilimle ovelasyon doneminde birlikte olduk ve icine bosaldim. 5 saat sonra ella hapini aldik. Bugun 21. Gun ve adeti 6 gun gecikmeli geldi. Ama adet pihtilasmis gibi ve siddetli kasik agrisi var. Test yaptik negatif cikti. Yerlesme kanamasi olabilir mi?

 8. 20 gün önce eşimle ilişkiye girdik sabah ella tek kullanımlık ertesi gün haini yedim adetim 10 gün gecikti 1 hafta önce testte yaptım negatif çıktı normalmidir sizce .

 9. Benim 2 yaşında bir çocuğum var emiyor ella hapinin çocuğa nasıl bir etki yapar 2 gün önce kullandım ve emiyor

 10. Merhaba sevgilimle birlikte oldum bir saat sonra ella yuttum bi gün sonra yine adet oldum ama bu ay geçikti günüm sizce neden

 11. Merhaba, ella hapını bir ay içerisinde 4 kez kullandım.Adetim 20 gün kadar gecikti. Gebelik testi yaptım negatif çıktı.Yan etkisinde adet gecikmesi bu kadar uzun normal mi ?

 12. Eşim ile 4 ün önce birlikte olduk 1 saat sonra ella kapı kullandim 5 gun tekrar birlikte oldum tekrar ella hapi kullansam zarari olurmu

  • Seda hanım ella hapının ayda bir defadan fazla kullanılması önerilmez, prospektüsünde yazdığı gibi doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor.

 13. Merhaba erkek arkadaşım la 2hafta once sürtünme yolu ile ilişki yasadik vajinaya herhangi bir temas olmadi fakat zevk suyundan hamile kalma ihtimali varmis ella yi 5.gun de kullandim adetime iki hafta var ne derecede olasılık var ?

 14. Kiz arkadasimla cinsel iliskiye girdik icine bosalma durumu olmadi. 24 saat icerisinde ella ilacini kullandi fakat adetinde gecikme var ve olayin ustune 2 hafta gecmesine ragmen migde bulantisi oldugunu soyluyor. Sizce hamilelik riski var midir?

  • Ella ertesi gün hapı adet gecikmesi yapabilir Emrah bey, bulantı şikayetleriyle ilgilide doktora gitmelisiniz.

 15. Adetim bittikten 1 hafta sonra ilişkiye girdik prezervatif yırtılması sonucu içime boşaldı 1 saat içinde ella hapını kullandım adetim tam zamanında oldu fakat çok az ve pıhtısızdı yerleşme kanaması olabilir mi lütfen yardımcı olun

 16. Adetimden bittikten 1 hafta sonra ilişkiye girdik yumurtlama dönemi değildi prezervatif yırtıldı içime boşalma oldu 1 saat içinde ella hapını içtim adetim tam zamanında oldu ancak çok az bir miktar oldu ve pıhtısız lekelenme şeklindeydi hamile olabilir miyim?

  • İrem hanım ertesi gün hapını mümkün olan en kısa sürede içmişsiniz çok nadirende olsa ilaca bağlı olarak az olmuş olabilir siz yinede gebelis testi yaparak takip edin.

 17. Ben dun aksam iliskiye girdim esim biraz icine akti hissettim dedi dusunmuyoruz cocuk ondan bugunde ella ilaci aldim hamile kalirmiyim sizce

  • Zübeyde hanım maalesef ella içen yüz kadından iki tanesini hamile kalma durumu söz konusudur.

 18. Bugün kız arkadaşımla ilişkiye girdim boşalırken prezervatif yırtıldı ve içine boşaldım yarım saat sonra eczaneden ella aldık ve kullandı hamile kalma olasılığı yüksek midir lütfen acil yardım eder misiniz

 19. Merhaba,erkek arkadaşımla 1 gün önce sürtünme yoluyla ilişkiye girdik vagina içine boşalma olmadı, fakat zevk suyu vagina üstüne akmış olabilir, zevk suyunda spermlerin vagina içine ulaşma ihtimalini öğrenince 30 saat sonra ella hapı kullandım.yumurtlama dönemimdeyim.hamile kalma olasılığım nedir ?

  • Cinsel birleşme anında boşalma olmadığı için ihtimal çok düşük birde ella ilaç kullandıysanız bu ihtimal dahda düşük olacaktır.

 20. merhaba yumurtlama dönemindeyken eşimle birlikte olduk korunmasız olduğu için içime boşalmadı yıne de ne olur ne olmaz diye üç gün sonra ella hap kullandım ardından adetım hem bır hafta erken oldu hem 6 gün sürdü hem de normalde cok yogun akar kan ama bu kez yogun kan akısı olmadan bitti hal böyle olunca regl mıydım acaba dıye dusundum ellanın yan etkısı olabılır mı henüz cocuk dusunmedıgımız ıcın tedırgınız hamıle kalmıs olabılır mıyım yardımcı olursanız cok sevınırım tesekkurler

  • Sevgi hanım öncelikle hamile kalıp kalmadığınızı anlamak için gebelik testi yapmalasınız ayrıca ella kullanan kadınlarda adet gecikmesi veya erken başlaması olabiliyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM