Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı

IMG_0003-001Ella Ertesi Gün Hapları Kullanımları Yan Etkileri Fiyatı
Ella 30 Mg 1 Tablet

Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen Norlevo tablet yerine üretilen Ella 30 Mg 1 Tablet Ulipristal Asetat içeren yeni acil doğum kontrol ilacıdır.
Norlevo Tablet artık üretilmeyecek olup yerine yapılan araştırmalarda  ertesi gün hapı Ella 30 Mg 1 Tablet üç kat daha etkili ve tek doz kullanım konforu sağlamaktadır.

ELLA Tablet Nedir ve Ne İçin Kullanılır ?
ELLA tablet, her iki yüzünde de “ ELLA “ kodu kazınmış bulunan, beyaz renkte, yuvarlak bir tablettir. ELLA tablet bir acil doğum kontrol hapıdır. Yani, bu ilaç, korunmasız cinsel ilişkiden veya kullandığınız koruyucu yöntemin başarısız olmasından sonra hamileliği önlemek için kullanılabilir.
Örneğin,
– partnerinizin prezervatifi yırtıksa, kaymışsa veya çıkmışsa ya da cinsel ilişki esansında prezervatif kullanmayı unutmuşsanız veya
– doğum kontrol hapınızı zamanında almayı unutmuşsanız bu ilacı kullanabilirsiniz.
ELLA tablet doğal olarak vücutta bulunan bir hormon olan progesteronun etkinliğini değiştirerek işlev gösterir. ELLA ilacının yumurtalıklarınızın bir yumurta serbest bırakmasını önleyerek ve rahiminizdeki ortamı değiştirerek etki gösterdiği düşünülmektedir. ELLA tablet her durumda etkin değildir. Korunmasız cinsel ilişkiden 5 gün sonrasına kadar ELLA tablet alan 100 kadından yaklaşık 2 tanesi hamile kalabilir.
ELLA tablet uygulamasının normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması uygun değildir.

Gebelik Hesaplama aracına son adet tarihinizi girerek kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.
gebelik-hesaplama1
ELLA Tablet Nasıl Kullanılır
Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten veya cinsel ilişki sırasında kullandığınız kontraseptif yöntemde bir başarısızlık olduktan sonra mümkün olan en kısa sürede ve 120 saat ( 5 gün ) geçmeden ağız yoluyla ELLA tablet alınız. ELLA tablet almayı geciktirmeyiniz.
ELLA tablet’ i adet döngünüzün herhangi bir anında kullanabilirsiniz.
Bir ELLA tablet aldıktan sonraki 3 saat içerisinde kusarsanız, başka bir tablet almak için doktorunuza danışmalısınız.
ELLA tablet’ i aldıktan sonra hamile kalırsanız, doktorunuzla, sağlık uzmanınızla veya eczacınızla irtibat kurmanız gerekmektedir.
ELLA tablet için önerilen doz aşılmamalıdır.
untitled-1
Kullanım Uyarıları ve Önlemleri :
ELLA tablet kullandıktan sonra cinsel ilişkiye girmek istiyorsanız, prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız; zira tekrar korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz, ELLA bu konuda bir etki göstermeyecektir.
ELLA Tablet yani ertesi gün hapları normal doğum kontrol hapları gibi kullanımı uygun değildir.
Mevcut durumda hormonal kontrasepsiyon alıyorsanız ( örneğin doğum kontrol hapları ), ELLA tablet aldıktan sonra bu uygulamaya hemen devam edebilirsiniz, ancak bir sonraki adetinize kadar prezervatif gibi güvenli bir bariyer kontraseptif yöntemi kullanmalısınız.
ELLA tablet kullanımından sonra, birçok kadının adet kanaması beklenen zamanda başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başlayabilir. Adetiniz 7 günden daha uzun bir süre gecikmişse veya olağandışı olarak hafif veya ağırsa ya da karın ağrısı, bulantı, kusma veya meme ağrısı gibi semptomlardan şikayetçiyseniz ya da hamile olduğunuza ilişkin herhangi bir şüpheniz varsa, hamile olup olmadığınızı net olarak öğrenmek için bir hamilelik testi uygulamalısınız.
Oral glukokortikosteroid ile yetersiz düzeyde kontrol edilen şiddetli astım rahatsızlığı bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmemektedir..
ELLA ile acil kontrasepsiyon her durumda hamileliği önlemez. ELLA®alımından 120 saat öncesinde korunmasız cinsel ilişkiye girmiş kadınlara yönelik ELLA etkinliği hakkında veri bulunmamaktadır.
ELLA ile tedaviden sonra hamile kalınırsa, tüm hamilelik durumları için de geçerli olduğu gibi, bir dış gebelik olasılığı değerlendirilmelidir.. Dış gebelik, rahim kanamasına rağmen devam edebilir.
ELLA Tablet’i Aşağıdaki Durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Acil doğum kontrol yöntemi, hamileliği önlemek için kullanılan bir yedek yöntemdir ve sık uygulanmamalıdır. ELLA tablet tekrarlanan kullanımın güvenlik ve etkinliğiyle ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur; bu yüzden, ELLA ilacının aynı adet döngüsünde bir kereden fazla kullanılması önerilmemektedir. Doktorunuz veya sağlık uzmanınız, sizin için uygun olan süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında sizi bilgilendirebilir.

Bir karaciğer hastalığınız varsa bu durumu doktorunuza, sağlık uzmanınıza veya eczacınıza bildiriniz. Şiddetli karaciğer hastalığının bulunduğu durumlarda ELLA ilacının kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Şiddetli astımınız varsa bu durumu doktorunuza bildiriniz.

Olası Yan Etkiler
Bulantı, karın ağrısı, üst karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, kusma
Baş ağrısı, baş dönmesi
Ağrılı adet kanaması, alt karın ve kalça bölgesinde ağrı, meme hassasiyeti
Bitkinlik
Duydurumunda ani değişimler
Kas ağrısı, sırt ağrısı

Çocuklarda Kullanımı : ELLA tablet’ in güvenlik ve etkinliği, sadece 18 yaş ve üzeri kadınlarda kanıylanmıştır. ELLA tablet çocuklarda kullanılmamalıdır.

Emzirme
ELLA tablet anne sütüne geçer. Ella tablet alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Emzirme döneminde ELLA tablet alırsanız, bebeğinizi ELLA tablet almadan hemen önce emzirmelisiniz. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla ELLA Tablet Kullanıysanız
ELLA tablet’ i kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ELLA Tablet’i Kullanmayı Unutursanız
Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

ELLA Tablet ile Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler
ELLA tablet tedavisi sonlandırıldığında, herhangi bir olumsuz etki oluşması beklenmez.

Uygulama Şekli : ELLA, bir bardak su ile, aç ya da tok karnına alınabilir.

Etken Madde : Ulipristal Asetat

Emilim : 30 mg’lık tek dozun oral yolla uygulanmasından sonra, ulipristal asetat hızla emilir ve ilaç alımından yaklaşık 1 saat (0,5 ila 2,0 saat) sonra 176 ± 89 ng/mL’lik bir pik plazma konsantrasyonu ortaya çıkar ve EAA0-¥ değeri, 556 ± 260 ng.saat/mL’ye karşılık gelir.
Ulipristal asetat’ın aç halde uygulanmasına kıyasla, çok yağlı bir kahvaltıyla beraber uygulanması, ortalama Cmax‘ın yaklaşık %45 daha düşük olmasına, geç bir Tmax‘a (0,75 saat ila 3 saat’lik bir medyandan) ve ortalama EAA0-¥ değerinin %25 daha fazla olmasına yol açmıştır. Aktif mono-demetile metaboliti için de benzer sonuçlar elde edilmiştir.

Araç ve Makina Kullanma Yeteneği üzerindeki Etkiler : Araç ve makine kullanma yeteneği üzerindeki etkilerinin incelendiği hiçbir çalışma gerçekleştirilmemiştir.
ELLA araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde az veya orta düzeyde etki gösterebilir.
ELLA alımından sonra hafif ilâ orta şiddette baş dönmesi yaygın görülür; somnolans ve bulanık görme olgularıyla yaygın olmayan bir sıklıkta karşılaşılır; dikkat bozukluğu nadiren rapor edilmiştir.

Ruhsat Sahibi : Abdi İbrahim İlaç firmasının ürettiği yeni ertesi gün hapı Elle 30 Mg Tablet 6 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Satış Fiyatı : 52.56 TL

Doktorunuza veya eczacınıza danışmadan ilaç kullanmayınız.

IMG_0001-001  IMG_0002  fotoğraf

Sosyal Medyada Paylaşın:

281 yorum

 1. Merhaba yılbaşında eşimle korunmasız ilişkiye girdik içine boşalmadım ama ertesi gün ella kullandı adet olmadı gerekiyordu ama bir gün geçti olmadı gebelik testi yaptı idrardan sonuç negatif ama neden hala adet olmadı gebe olma ihtimali var mı çok stresli bi halde şuan

   • Bu gün 4. Gün hala adet görmedi ama idrar testinde negatif çıkıyor eğitim durumundan dolayı şuan bi çocuk düşünemiyoruz hafta içi de hastaneye gitme ihtimali çok zayıf idrar testini dört kez falan gün aşırı tekrarladık hepsinin de yanlış sonuç verme ihtimali varmıdır.
    Çok teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için

   • Bu gün dördüncü günü gecikmesi her gün idrar testi yaptık negatif çıkıyor sonuç eğitimi devam ettiği için şuan çocuk düşünemiyoruz ve hafta içi mesai saatlerinde hastaneye gitme fırsatı da bulamıyor idrar testinin hepsinin hatalı sonuç gösterme ihtimali var mı acaba şimdiden teşekkür derim yardımlarınız için

 2. Merhaba daha önce de sordum ama adetim duzenlidir. Yumurtlama donemimde surtunme yoluyla iliskiden snra Ella kullandim. Adetim, adet takvimi programinda belirtilen zamandan 1 gun önce gerçeklesti. Bu da ilişkiden 13 gun sonra oluyor. Ve adetim 8 gun surerken (son 2 gun kahverengiye donuk olup kesilirdi) Bu sefer ilk 3 gun normal oldu pintili seklinde rengi koyu kirmizi, 4. Gunde kahverengine dondu ve 5.gunde oyle 6.gün akmadi ancak penceteye silince acikkahve kucuk pihtilar oldu. Kesildi sanirim. Ve acayip sis karnim. Inmiyorda. Ilaci kullandık dan sonra basladi yanılmıyorsam. Adet oldum bitti ve halen su ana kadar sis. İlk defa boyle bi durumla karsilasiyorm. 2 kat gorunuyor heleki yemek yedikten sonra. İlaç yuzunden mi? Nasil geçirebilirim siskinligi mi? Ve adetimin boyle olmasi sorun teskil eder mi? Adet gordugum icin hamilelik gibi risk yok degil mi?

  • Gizem hanım merhaba, bahsettiğiniz şikayetleriniz için bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olup tetkiklerinizden sonra doktorunuz size gereki açıklamayı yapıp en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

 3. Merhaba ben eşimle ilk ilişkimde kullandım ama daha sonra 1 kere daha kullanmak zorunda kaldım şuanda adet oldum fakat açık renk ve az mikrarda geldi ve 2 gün sürdü şuanda karnımda be göğsümde şişkinlik var acaba hamilemiyim

 4. Kocamla bugün ilişkiye girdik ama korunmadık ve içime boşalmadı hamile kalma ihtimalim varmı

 5. Bilmeden 1 ay içinde 2 defa içtim ve adetliyim şuan migde bulantım var duygusal anlamda değişimler var sizce ne yapmaliyim

  • Bir ayda eğer iki defa kullandıysanız Ezgi hanım doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor. Olası yan etkilerine karşılık farklı tedavi önerebilir.

 6. Selam aderimle beraber 14 gun iliskiye girdim ustunden 48 saat gecti icsem faydasi olurmu daha oncede alti yedi ay once kullanmistim ama hemen ertesi gun kanamam olmustu bu iyi biseymi

 7. Merhaba Yılbaşında korunmasız ilişkiye girdim ve yaklaşık 12-13 saat sonra Ella kullandım.Regl tarihim 8iydi ama hala olamadım.Hafif mide bulantım var ama psikolojik olduğunu düşünüyorum onun haricinde hafif kasık ve karın ağrım var ama regl ağrısı gibi değil.Sizce riski nedir?

  • Birsen hanım dediğiniz gibi psikolojik olabilir stres yaparsınız oda adetinizi geciktirir fakat en önemlisi neden gebelik testi yapmıyorsunuz.

 8. Mrb 6 aylık bebeğimiz var. Emziren eşim ella kullanmak zorunda kaldı bebeğimize ne zararı olur?

  • Merhaba, eşiniz bir hafta kesinlikle bebeğinizi emzirmemesi gerekiyor bu bir hafta içerisindede sütün kesilmemesi için sağma işlemi yapıp sütüde atıyorsunuz.

 9. Iyi geceler gecen ay esimle korunmasiz birlikte olduktan sonra 7.ci gunde kullandim hapi.sonra 3hafta sonra yogun bi sekilde adet oldum.adetim bitti 1hafta gecti siskinlik devam ediyor goguslerim cok sisti ve agri var test yaptim iki kez negatif cikti acaba ne olabilir yardimci olabilirmisiniz

  • Nil hanım bahsettiğiniz şikayetler için Ella hapın bir etkisi yoktur çünkü Ella ertesi gün hapı 5 güne kadar etkilidir siz yedinci günde içmişsiniz.

 10. Merhabalar 5 gün önce eşimle birlikte oldum icime boşaldi ve 5 gün sonra adet oldum hamile kalirmiyim ?

 11. Mrb. Bir ay icinde iki kere ella kullanmak zorunda kaldim. Adet günüme daha var ancak hamile kalma riski oldugu icin korkuyorum. Hapi iceli iki gün oldu baş dönmesi ve baş agrisi var acaba haptan kaynakli olabilirmi yoksa hamilemiyim dr.a gidip kan testi yaptirsam acaba adet gunüm gelmeden ögrenme şansim varmi?

  • Sudenaz hanım öncelikle Ella ertesi gün hapını ayda bir defadan fazla kullanmamanız gerekiyordu şikayetleriniz bu sebebten olabilir doktorunuzla görüşmeniz doğru olacaktır.

 12. 4 gün önce ilişkiye girdim eşimle 3. Günü ella aldım kanama falan hiç olmadı adet dönemim ayın 6 sı falan sizce hamile kalma olasılığı var mı

  • Halime hanım Ella tablet 5 güne kadar içilebiliyor fakat başarı oranı dahada düşmüş oluyor ayrıca ilacı zamanında bile içmiş olsa yüz kadından ikisi hamile kalabiliyor.

 13. Merhabalar. Yılbaşı gecesi alkolün etkisi ile prezervatifin yırtıldıgını ertesi günü akşamüstü 17.00 de anladık. Pazar ve kar yağışı olduğu için nöbetçi eczaneye ulaşamadık. Ertesi gün eşim iş çıkışı aldı ellayı. Yani yaklaşık 38 saat sonra içtim. Ve sonrası şiddetli bir baş agrısı yaşadım. Sabaha kadar uyumadım. Ağrı kesici de fayda etmedi. Burası hikaye kısmı asıl sormak istediğim. ELLAYI İÇMEDEN ÖNCE REGL KANAMAM BAŞLAMIŞTI. Yan etkilerinde yazan kanamayı nasıl anlicam. Yani ne zaman oluyor. Regl olunca içmenin bi zararı var mı? Teşekkürler.

  • Regl olduktan sonra içmek sadece her zaman olan riski biraz çoğaltır. Bir sıkıntı olmadığından emin olabilmek için doktorunuzla iletişime geçmenizi tavsiye ederim

 14. Merhaba doğum yapalı 40 gün oldu eşim ile geri çekilme yoku ile ilişkiye girdik ama ben emin degilim tam korundugundan bu ilacı kullanmam gerek mi bebeğimi sadece anne sütü ile emziriyorum Bebeğimede zarar vermesinden korkuyorum ilk 3 ay süt korur diyorlar kararsız kaldim

  • Eminde değilseniz risk vardır Havva hanım, fakat en önemlisi eğer Ella kullanacaksanız bebeğinizi bir hafta emzirmemeniz gerekiyor ve bu süre içerisinde sağma işlemi yapıp sütü atmalısınız ki sütünüz kesilmesin.

 15. Eşimle adetım bittıkten 1 gün sonra birlikte oldum ertesı gun ella kullandım mide bulantısı kasık ağrısı vajina ağrısı gıbı şeyler oldu ve yumurta akına benzer akıntı geldi durum ne olabılır acaba ?

  • Merhaba, kadın hastalıkları doktorunuza muayene olmalısınız, vaginit veya mantar gibi bir şikayetiniz olabilir.

 16. Merhaba ben eşimle 2 gün önce ilişkiye girdim fakat içime boşalmadı dışarı boşaldıktan sonra tekrar oldu. Korunma yöntemi kullanmadık 4 saat sonra ella hap aldım hiçbir yan etkisini görmedim kanama olmazsa hamilesin dediler kanamam hiç olmadı hamile olma ihtimalim var mı?

  • Sevda hanım Ella ertesi gün hapını içtikten sonra herhangi bir belirti göstermeyebilir, bu kişiden kişiye değişir fakat hamile olduğunuz anlamına gelmez. Hamile olup olmadığınızı sadece gebelik testi ile veya doktor muayenesi ile öğrenebilirsiniz.

 17. Merhaba düşük gebelik günlerinde eşim le ilişkiye girdik sizce hamile kalma olasılığım çok varmı ella kullanmalımıyım

 18. Sevgilimle 1 ay içinde farklı günlerde korunmasız ilişkiye girdim ilk ilişkiden sonra bi ella verdim 2 gün sonra tekrar bi ilişkiye daha girdim 2.sindede ella verdim yani toplamda 2 ella kullanmış oldu. aradan 1 gün geçtiginde boynunda ceviz büyüklügünde bi kitle cıktı sert sebebi nedir acaba ?

  • İbrahim bey merhaba, en yakın zamanda Genel Cerrahi uzamnı bir doktora gitmelisiniz duruma göre o sizi farklı branşlara yönlendirebilir.

 19. Gecen ay 22 adet oldum 28nde ella ilaci kullanmak durumda kaldim fakat bu ay hala adet olmadim bu ayin 19 cok az kanama geldi ve kesildi test yaptim negatif cikiyor ama adet sancisi gibi bel ve karin agrim var hamile kalsam bile belli olurmuydu ilacin etkisimi gecikme olmasi

  • Ella kullanan birçok kadının adet kanaması (%74.60) beklenen sürede başlar, ancak bazı kadınlarda adet kanaması erken veya geç başladığı görülmektedir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM