Epilepsi Ameliyatı

Epilepsi Ameliyatı

Epilepsi hastalığında epilepsi ameliyatına karar verilmesi için hastanın ilaç tedavisine dirençli olduğunun anlaşılması gerekir. Bunun için epilepsi tanısı konmasından itibaren iki yıl boyunca hastanın ilaç kullanması gereklidir. Epilepsi krizlerinin beyindeki bir tümörden kaynaklandığı durumlarda daha erken cerrahi müdahalede bulunulur.

Epilepsi ameliyatı iki türdür. İlki, en çok tercih edilen epilepsi ameliyatı olan rezektif epilepsi cerrahisidir. Epilepsi nöbetlerini tetikleyen bölgenin çıkarılmasıyla gerçekleşir. İkincisi ise palyatif (fonksiyonel) epilepsi cerrahisidir. Rezektif epilepsi ameliyatı uygulanamayacak kişilerde tercih edilmektedir. Epilepsi krizlerinin şiddeti le sıklığını azaltmaya yönelik olarak beyinde krizin yayılım odaklarının kesilmesiyle gerçekleştirilir. Diskonneksiyon olarak da bilinmektedir.

Yeni bir epilepsi cerrahi yöntemi ise Vagal Sinir Stimülasyonudur. Boyundan 2cm’lik bir kesi açılıp sol fagus sinirine elektrotlar yerleştirilerek köprücük kemiğine konulan pille bağlanması şeklinde yapılır. Pil yöntemi de denilen bu yöntemle epilepsi nöbetlerini engellemekte ve nöbetlerin sıklığını azaltmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
epilepsi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar