Epilepsi Belirtileri

Epilepsi Belirtileri

Epilepsi krizleri genellikle belirti vermeden, herhangi bir zamanda ve aniden ortaya çıkan nöbetlerdir. Ancak bazen epilepsi hastaları bir takım belirtilerle nöbetin önceden geleceğini anlayabilirler. Aura adı verilen bu belirtiler değişik bir koku, baş ağrısı, kas seğirmesi, garip bir his, huzursuzluk gibi çeşitlilik gösterir.

Epilepsi belirtileri epilepsi kriz türlerine göre değişmektedir. Temelde iki tip nöbet türü vardır.  İlki parsiyel nöbet denilen, beyinde sadece bir bölgeyle sınırlı olarak başlayan nöbetler, ikincisi ise grand mal da denilen jeneralize adı verilen beyinde yaygın biçimde başlayan nöbetlerdir.

Parsiyel nöbet belirtileri aniden ortaya çıkan korku hissi, değişik koku ve tat hissi, kolun yukarı kalkması, vücutta kasılıp gevşeme şeklinde hareketler görülmesi, konuşmada bozukluk ya da hiç konuşamama, halüsinasyonlar, yanıp sönen ışıklar veya renkler görmektir. Jeneralize nöbetlerde ise herhangi bir ön belirti yoktur. Jeneralize nöbetlerde bilinç kaybı yaşanır, kaslar kasılıp gevşer. Nöbet bir-iki dakika sürer ve hasta nöbetle ilgili hiçbir şey hatırlamaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
epilepsi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar