Erken Gebelik ( Hamilelik ) Belirtileri

Erken Gebelik ( Hamilelik ) Belirtileri

geberesimErken Gebelik ( Hamilelik )
Erken hamilelik hakkında birçok sorular! Ne zaman başlar, nasıl anlaşılır, en sık yaşanan belirtileri nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları!
İlk önce düzenli olan adet gecikmesi olmadan hamile kalamayacağınızı bilmeniz gerekir bazı kadınların âdeti gelse de normal geçirdiği gün kadar gelmez ya da yoğun olarak gelmez kesilir. Normalde 4 ve ya 5 hafta içinde görülen belirtiler erken gebelik durumunda yarıya iner 1 buçuk 2 haftada görülmeye başlar, bu esnada bebek tahmini 1 aylık olabilir.
Kimi kadınlarda erken gebelik belirtisi olarak kramplı ağrı, leke gibi görülen kanama olabilir, kokulara karşı aşırı hassasiyet meydana gelir, tiksinme olabilir, bazı erken hamileliklerde aş erme çokça görülen belirtilerdendir. Sabahları uyandığınızda mide bulantısı ve kusma olur, bu durum halsizliğe yol açar, vücut hep uyumak ister. Belinizde hafif bir ağrı olabilir tedirgin olmanıza gerek yoktur, baş ağrısı ya da dönmesi de erken gebelik belirtilerindendir.
Bu gebeliklerde en çok görülen belirti göğüslerde meydana gelir. Göğüslerdeki kahverengi halka koyulaşır, vücuttaki koyulaşan göbek çevresi ve koltuk altındaki renklerde erken hamilelik belirtilerinin en çok görülenidir. Bazı kadınlarda yüzde lekelenmeler oluşur alın bölgesi ve yanaklarda oluşur.
En son olarak çamaşırınızda görebileceğiniz akıntılar, bu akıntılar genelde yumurta akı kıvamında yoğun renksiz ve kokusuz olur, vajinal akıntılardaki artışta belirtiler arasındadır.
Acaba hamile miyim değimliyim diye tereddüt ediyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurun.
Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?
geberesim2Gebe olduğunuza şüphemi ediyorsunuz? Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var eğer bu belirtiler sizde varsa hamile olduğunuza işaret olabilir.
Gebelik belirtileri ilk başlarda vücutta halsizlik ve yorgunluk olarak başlar. Son gördüğünüz adetten 5 hafta sonra adettiniz gelmediyse kasıklarınızda ağrı ve bulantı olmaya başlarsa hamilelik olabilir.
Göğüsler de hamile olduğunuz zaman değişkenlik gösterecektir, büyüme ve halkalarda renk değişimleri, büyüme haricinde ki şişkinlikler yaşanabilir, tabii ki bu durum kişiden kişiye değişebilir vücut yapısına göre hamilelik farklı olabiliyor. Bazıları Gebelik belirtileri yaşamadan hamileliğini geçirebiliyor, vücut bu belirtileri bazen hamile olmadan da yapabiliyor, kanamanız kesilmeden bu belirtileri vücudunuzda tespit etseniz bile hamile kaldığınızdan emin olmayın.
Hamilelikte bu belirtilerin gözlenmesi için düzenli gelen âdetinizin kesildikten tahmini 4 ya da 5 hafta sonra görülür. Hamile kalınması için yumurtlama dönemini bilmeniz gerekir 1 hafta öncesi ya da 1 hafta sonrası içinde birkaç kez ilişkiye girilir, yumurtlama döneminizi bilmiyorsanız; karın bölgenizde sanki baloncuk patlar gibi olur ve kimi vücutta hafif ağrı yapar bu zamanda ilişkiye girmeniz hamile kalmanızı kesinleştirir. Birçok kişi ilişki sonrasında hemen belirtilerin olmasını bekler bu yanlış bir düşüncedir en az 3 hafta beklemeniz gerekir. Kişilerin yapısına göre bazen bu süre 7 haftayı bulur. Âdetiniz geciktiğinde belirtiler başladıysa kesin sonuç için doktorunuza başvurun idrar tahlili ya da kan tahlili isteyin, bazen eczanelerden alınan test çubukları bile yanlış sonuç verebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

441 yorum

 1. Hocam merhaba ben normalde her ayın 10 nunda adet görürdüm geçen ay 8 inde oldum eylül 1 den beridir kasıklarda sanki adet olunca gelen sancıyı çekiyorum dün eşimle birlikte olduk onunla birlikte gelen kahverengi bir akıntım oldu bugün de aynı şelide devam ara ara devam ediyor hamile olabilirmiyim normalde 8inde adet olmam gerekir ama şuan sulu kahverengi akıntım var Cvp verirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

  • Seda hanım merhaba, vaginal bir enfeksiyon veya mantar tarzı bir şikayetiniz olabilir bunun için kadın hastalıkları doktorunuz ile görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

 2. Benimde adetim en son 6 agustos tu bugün olmam gerekirdi olmadım 1 haftadır gebelik belirtilerim var 2 kere test yaptım negatif çıktı

  • Herhangi sıkıntı stres yaptınızmı Burcu hanım buda adetinizin gecikmesine sebeb olabilir ? İki defa test yapmışsınız sonuç negatif çıkmış doğru olma ihtimali yüksek fakat kesin emin olmak istiyorsanız kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm.

 3. merhaba 34 yaşında evli bayanım benim regli dönemim 9 gün gecikti hafif baş dönmesi mide bulantısı bel ağrısı az olsada karın bölgemde keskin ama kısa süren ağrılarım var akıntım fazla 5 gün test yaptım evde negatif çıktı acaba gebe olma ihtimali varmı?

  • Miray hanım merhaba, eğer akıntınız varsaa bir enfeksiyon veya mantar şikayeti geçiriyor olabilirsiniz buda gecikmeye sebeb olmuş olabilir kadın hastalıkları doktorunuzla görüşmenizi öneririm.

 4. Nisan in 9 unda adet oldum 9 Mayıs’ta adet olmadım 7 hafta geçiyor üstünde korunduk ama adet olmadım belim ağrıyor göğüslerim ağrıyor idrarın kaşınıyor bunun sebebi ne olabilir

  • Merhaba Merve hanım, normal şartlarda adet olmanız gerekiyordu fakat sıkıntı stres gibi birşey yaptıysanız bu sebebtende gecikmiş olabilir en güzeli gebelik testi yaparsanız net sonucu öğrenmiş olursunuz.

 5. Merhabalar benim adetime 7gun var tam yumurtlama döneminde ilişkiye girmiştik ve 10gundur aşırı kasik ve bel ağrısı var akintim hiç yok test yaparsam erken mi?

 6. Merhaba hocam şubat 26da çatlatma iğnesi oldum doktorum iğneden 21 gün sonra test yapmamı istedi bugün 26 gün geçti adetimde 10 gün gecikti akıntım var ve kasıklarımda ağrı var beklemelimiyim yoksa test yapmalımıyım hamile olabilirmiyim

  • Merhaba doktorunuz zaten 21 gün sonra test yapabilirsiniz diye belirtmiş ilk fırsatta sabah ilk idrarla gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 7. İyi gunler benım agdetıme 4 gün vardı gebelik testi yaptım pozitif cıktı ve ben 4 gün sonra agdet oldum doktora gittim düşük yapmısın dediler???

  • Gebeliğin üstüne adet görenlerde olabiliyor, doktorunuz ultrasonlamı kontrol etti veya kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 8. Eşimle (23-24 şubat) ilişki sonrası 2 3 gün boyunca akıntım oldu bu 2 3 gün arasında çok açık renkte ve çok çok az bi kan geldi sonraki günlerde de arada kasıklarımda ağrı oldu ara ara. Şimdi de adet günüm (5 mart) gecikti bu 4. Gün hala olmadım ve bugün sabah hafif koyu ve az bi akıntım oldu acaba hamile miyim (birde duygusallaşmaya,ufacık bişeye sinirlenmeye başladım, iştahım açıldı )

  • Ayşenur hanım merhaba, daha önce bu tür adet geçikmesi gibi düzensizlikleriniz oluyormuydu ? Enfeksiyondan dolayı bir sıkıntı olabilir ayrıca gebelik testi yaptınızmı ?

 9. Ekim 16 da adet gordum ve gunum gecikti korumuyorum .Kanda gebelik tahlili yaptırdım sonuç 2cikti hamilelik varmidir

  • Merhaba, bir hafta sonra tekrar kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm eğer 2 olan değer artıyor ise gebe olabilirsiniz.

 10. Merhaba ben bu ay 7. Ayimiza girecegiz esimle adetim duzensiz oluyorcocuk istiyoruz. Bu ay tahminimden 5 gun adetim gecikti sırtım batıyor . Nadir midem bulaniyor. Sag kasığım batiyor 2 gun once test yaptim negatif cikti. Sizce hamile olma olasiligim nedir

  • Aynur hanım testiniz negatif çıkmış zaten adet düzensizliğinizde var belki gecikmeden dolayı bu şikayetleriniz oluyordur. Daha önce adet gecikmelerinizdede bu tür şikayetler oluyormuydu ? Kesin sonuç için kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm, ilk tahililden bir kaç gün tekrar yaptırdığınız tahlilde kesin sonucu öğrenmiş olursunuz.

 11. Merhaba adetim 4 gün gecikti adetime 4 gün kala içime boşaldı şimdi adet olscakmışım gibi kasıklarımda ağrı ve göğüslerimde acı var bide şeffaf akıntım var hamile olabilir miyim sizce?

  • Sezin hanım sabah ilk idrarla gebelik testi yapmanızı öneririm fakat bazen farklı sebeblerden gecikmede olabiliyor.

 12. Merhaba şubat ayında bi yakınlaşmam oldu erkek arkadasım vajinamı okşadı elinde zevk suyu olmasndan şüpheleniyoruz iç çamaşırı yoktu fakat bi ilişkiye girmedik. 23 yaşındayım bakireyim. Mart nisan mayıs haziran aylarında adet oldum fakat haziran ayındaki adetimi 7 gün gecikmeli oldum temmuz ayındaki adetimi olmadım hamilelik olabilirmi

  • Merhaba, şubat ayında yaşadığınız ilişkiden hamileliğiniz olsaydı bu mart nisan gibi adetiniz ile belirti vermesi gerekirdi gebelik testi yaptınızmı ?

 13. Merhaba dün çok halsizleştim ve hastaneye gittim çok üşüyordum adetime 9 gün var ve kan testi yaptırdım değerim 1.20çıktı acaba hamilemiym ne zaman tam sonuç alabilirim

  • Nehirsu hanım bir hafta sonra tekrar gebelik testi yaptırın bu değer katlanarak artıyor ise hamile olabilirsiniz.

   • Ekim 16 tarihinde hastalandim ve suana kadar adetolmadim korumuyorum .Kanda gebelik tahlili yaptırdım sonuç 2cikti hamilelik varmidir

    • Merhaba, bir hafta sonra tekrar kanda gebelik testi yaptırabilirisiniz 2 olan değer eğer artıyor ise gebe olma ihtimaliniz vardır.

 14. Ben her ayın 19unda adet olurum hocam.Fakat 4 yıldır korunmuyoruz geçen yıl ekimde boş gebelik yaşadım.Ve bu ay adetim 8 gün gecikti.göğüslerim bil hassa sağa göre sol göğsüm daha şiş adet olacakmış gibi 2 gündür kasık ağrısı var.Ve süt geliyor.Sizce hamile olabilir mıyım.Şimdiden teşekkür ederim.

 15. Öncelikle normalde 27 günde bir adet goruyorum şimdi 4 gün gecikmem oldu adetten 4 gün önce çok klasik agrilarim verdi test yaptim cok silik cikiyor hamile olasilim varmi

  • Asya hanım test yaptıktan 1 hafta sonra tekrar sabah ilk idrarla test yapmalısınız veya kesin olsun dereseniz kanda gebelik testi size net sonuç verecektir.

 16. Merhablar
  As erme gibi canımın birşeyler istemesi ve mide bulantısı belde hafif ağrı sonucunda kan testi yaptırdım beta HCG 1.20 çıktı negatif diye biliyorum adetim gecikmedi ben belirtiler var diye yaptırdım ve tatil planım var adet geciktirici kullanmak istiyorum kullanmak istiyorum bi sakıncası olur mu

  • İlk kan testinden bir hafta sonra tekrar kan testi yaptırısanız gebe olup olmadığınız anlıyabilirsiniz Merve hanım.

 17. Slm hocam kaç gündür mide bulantısı halsizlik ve baş ağrısı sinir oluştu bende ama adetine 2 gün kaldı hamilemiyim

  • Gülistan hanım belirtileriniz var fakat bunu anlamak için en güzeli sabah ilk idrarla test yapmanız.

 18. Mrb 1 yıllık evliyim eşimde sayı azlılı var bende hiçbir sorun yok normalde gününden gününe olurdum stres veya üzülmedimde ama adetim 3gün gecikti kasıkta ağrım yok çok akıntım var hamilemiyim

 19. Hocam benim son 4 aydir regl gunum bir gün once olarak oluyor. Ornegin 26-25-24 diye. Araligin 24. Regl gunumdu bu ay regl olmadim. Ayin 23nde siddetli bir kasik agrisi yasadim. Ardindan koyu sarı bir akinti geldi ve bir-iki nokta kucuklugunde acik kahverengi bir leke geldi. Hâlâ regl olmadım. Ve sikayetlerim cok midemde anlayamadigim yanmami bulantimi cozemedigim birsey var. Kasiklarima ara ara agri giriyor ve cok halsizim. Yonlendirirseniz cok sevinirim lutfen iyi degilim. 24 yaşındayim bir senelik evliyim hocam. Şimdiden tesekkur ediyoru. Saygilar.

  • Gülcan hanım zannedersem bir adet düzensziliğiniz var bunun yanında bahsettiğiniz şikayetler gebeliğinide andırıyor size önerim doktorunuza muayene olmanız eneksiyonda olabilir.

 20. Adetim 2 gün geçti bel ve kasık agrım var göğüslerde şişkinlik var sık sık idrara çıkıyorum başka bi belirti Yok hamile olabilirmiyim az sarı mı açık kahverengi mi akıntım var çözemedim

  • Dilek hanım 2 gün çokta geç sayılmaz bir kaç gün daha beklemelisiniz gebelik testide yapmalısınız.

 21. Merhaba ben sevgilim le sürtünme yoluyla ilişki yaşadım onda prezervatif vardi ve kesinlikle içime bosalmadi adetim 6 gün gecikti cok stresliyim kasilma bacak agrisi yüzümde sivilcelenme karnimda şişkinlik var hamile olabilirmiyim lutfn cvb verin

 22. Meraba benim 2 gun adeti mgecti cok fazla beyaz sut kivaminda akintim var tam adrt gunumde karin kasik agrisindan olecektim ondan oncede hafif hafif agri yapiyordu tam adet oldum dive lavonoya gidiyorum ama beyaz akinti oldugunu goruyorum ben yumurtlama gunumdede cok agri yasadim tam ogunde ve ondanxoncede beraber olduk acaba hamilemiyim

  • Ayşe hanım vaginal enfeksiyon geçirme ihtimalinize kaşı doktora gitmenizi öneririm, o sırada gebelik ile ilgilide net bilgi alabilirsiniz.

 23. Merhaba 9yildir pirazarvatile korunuyordum bi kaza oldu 10 saatgecikmeyle ella hapini kulladim adetimede birhafta var korkuyorum aceba hamilemiyimdir lütven beni aydinlatirmisiniz ara karin agrimda oluyor tesekkur

 24. Merhaba benim adetim beş gün geçti 1 yıldır evliyim korunmasız ilişkilerim oluyor ama gebelik hiç olmadı bu ay adetşm gecikti hafif baş dönmem bulantı var belim çok ağrıyor hamile olabilirmiyim

  • Hava hanım eğer hanhangi bir stres veya sıkıntıya bağlı gecikme değil ise gebelik olabilir, sabah ilk idrarla test yapmalısınız.

 25. Nisanlimla olişkiye girdim. Ilsikiden hemen sonra ertesi gün hapı attım ama adetime 3 gün vardi. Hâlâ daha olmadım 10. Günümdeyim. Idrar testi negatif cıktı. Normalde adetim düzenlidir. Gebe olma ihtimalim nedir?

 26. Merhaba,en son adet baslangicim 6 Kasımdı. Normalde bugün olmam gerekiyordu. Olmadım. Arada bi çok nadir sancım oluyor. Ve cok fazla beyaz akıntım var. Sadece bir gün geçmesine rağmen garip hissediyorum. Sizce durum nedir ? Bilgi verebilir misiniz ?

 27. Merhaba hocam adetim 3 gün geçikti nadir ara ara sancı oluyor kasıklarımda ve belimde bu normalmidir ve ilk defa böyle bir geçikme yaşıyorum düzenli adet gecırdım bu zamana denk evliyim farklı sebepler de olabilir mi

  • Gülsen hanım daha önce adet gecikmeleriniz olmuyorsa ve bu dönemde stres ve sıkıntı gibi adetinizin gecikmesine sebeb olacak bir durumunuz olmadıysa bir gebelik testi yapmanızı öneririm.

 28. Merhaba benim adetim 5gündür gecikti bunla beraber beyaz akıntım var ve ishalim de karnımda arılar var sol alt taraf yumurtalık gibi geliyor bana bula gıda var ama böyle farklı farklı zamanda oluyor sizce gebemiyim

  • Özlem hanım daha önceki adetlerinizde bu tür gecikmeler oluyormuydu ? bu dönemde strese bağlı gecikme olma ihtimalinide aklınızda bulundurun ve ilk fırsatta bir gebelik testi yapmalısınız.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar