Erken Gebelik ( Hamilelik ) Belirtileri

geberesimErken Gebelik ( Hamilelik )
Erken hamilelik hakkında birçok sorular! Ne zaman başlar, nasıl anlaşılır, en sık yaşanan belirtileri nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları!
İlk önce düzenli olan adet gecikmesi olmadan hamile kalamayacağınızı bilmeniz gerekir bazı kadınların âdeti gelse de normal geçirdiği gün kadar gelmez ya da yoğun olarak gelmez kesilir. Normalde 4 ve ya 5 hafta içinde görülen belirtiler erken gebelik durumunda yarıya iner 1 buçuk 2 haftada görülmeye başlar, bu esnada bebek tahmini 1 aylık olabilir.
Kimi kadınlarda erken gebelik belirtisi olarak kramplı ağrı, leke gibi görülen kanama olabilir, kokulara karşı aşırı hassasiyet meydana gelir, tiksinme olabilir, bazı erken hamileliklerde aş erme çokça görülen belirtilerdendir. Sabahları uyandığınızda mide bulantısı ve kusma olur, bu durum halsizliğe yol açar, vücut hep uyumak ister. Belinizde hafif bir ağrı olabilir tedirgin olmanıza gerek yoktur, baş ağrısı ya da dönmesi de erken gebelik belirtilerindendir.
Bu gebeliklerde en çok görülen belirti göğüslerde meydana gelir. Göğüslerdeki kahverengi halka koyulaşır, vücuttaki koyulaşan göbek çevresi ve koltuk altındaki renklerde erken hamilelik belirtilerinin en çok görülenidir. Bazı kadınlarda yüzde lekelenmeler oluşur alın bölgesi ve yanaklarda oluşur.
En son olarak çamaşırınızda görebileceğiniz akıntılar, bu akıntılar genelde yumurta akı kıvamında yoğun renksiz ve kokusuz olur, vajinal akıntılardaki artışta belirtiler arasındadır.
Acaba hamile miyim değimliyim diye tereddüt ediyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurun.
Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar ?
geberesim2Gebe olduğunuza şüphemi ediyorsunuz? Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var eğer bu belirtiler sizde varsa hamile olduğunuza işaret olabilir.
Gebelik belirtileri ilk başlarda vücutta halsizlik ve yorgunluk olarak başlar. Son gördüğünüz adetten 5 hafta sonra adettiniz gelmediyse kasıklarınızda ağrı ve bulantı olmaya başlarsa hamilelik olabilir.
Göğüsler de hamile olduğunuz zaman değişkenlik gösterecektir, büyüme ve halkalarda renk değişimleri, büyüme haricinde ki şişkinlikler yaşanabilir, tabii ki bu durum kişiden kişiye değişebilir vücut yapısına göre hamilelik farklı olabiliyor. Bazıları Gebelik belirtileri yaşamadan hamileliğini geçirebiliyor, vücut bu belirtileri bazen hamile olmadan da yapabiliyor, kanamanız kesilmeden bu belirtileri vücudunuzda tespit etseniz bile hamile kaldığınızdan emin olmayın.
Hamilelikte bu belirtilerin gözlenmesi için düzenli gelen âdetinizin kesildikten tahmini 4 ya da 5 hafta sonra görülür. Hamile kalınması için yumurtlama dönemini bilmeniz gerekir 1 hafta öncesi ya da 1 hafta sonrası içinde birkaç kez ilişkiye girilir, yumurtlama döneminizi bilmiyorsanız; karın bölgenizde sanki baloncuk patlar gibi olur ve kimi vücutta hafif ağrı yapar bu zamanda ilişkiye girmeniz hamile kalmanızı kesinleştirir. Birçok kişi ilişki sonrasında hemen belirtilerin olmasını bekler bu yanlış bir düşüncedir en az 3 hafta beklemeniz gerekir. Kişilerin yapısına göre bazen bu süre 7 haftayı bulur. Âdetiniz geciktiğinde belirtiler başladıysa kesin sonuç için doktorunuza başvurun idrar tahlili ya da kan tahlili isteyin, bazen eczanelerden alınan test çubukları bile yanlış sonuç verebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

323 yorum

 1. Merhabalar test yaptım önce nagatif yarım saat sonra ikinci çizgi geldi git gide de belirgin bir hal aldı hamile olabilirmiyim

  • Edanur hanım birde daha kaliteli gebelik testlerinden alıp sabah ilk idrarla test yapabilirmisiniz veya en garantisi kanda ghebelik testi.

  • Bunun için gebelik testi yapmalısınız Fatma hanım, akıntı ile ilgili doktorunuza muayene olmalısınız başka bir sıkıntı olmasın.

  • Bilgen hanım tekrar yaptıracağınız kande gebelik testinden çıkan sonuca göre kesin hamile olup olmadığınız anlaşılır.

 2. Merhaba son adet tarihim 10 subatti adet duzenimde 28 gun esimle bebek istiyoruz ilk gebeligim 10 yil onceydi ve ayni belirtileri hissedip bu ayki adetimi beklemeden 3 martta ve 4 martta test yaptim ikisindede sonuc pozitif cikti bukadar erken olmasi normalmi

  • Gözde hanım daha öncesinden bir gebelik söz konusu olabilir, en güzeli kanda gebelik testi yaptırabilirseniz o size tahmini gebe kalma tarihini verecektir.

 3. Merhaba,25 günde 1 adet oluyorum. En son 10 ocakta oldum.4 şubatta olmaliydim olmadım idrar testinde hamilelik cikti.9 şubatta kahverengi bi akıntım oldu geçen senede düdük yaptığım için korktum dr ye gittik.ordada öncelikle gebelik kan testi yaptılar 152.76 çıktı 2 gün sonra tekrar aynı testi yaptırmam söylendi. 300 çıkmalıymis ve rahim duvarım kalınlaşmış.progestan yazdı. Erken gebelik olduğu söylendi.Merak ettiğim tekrardan düşük tehlikesi altındamiyim ekstra yapmamı önerebileceginiz birsey olabilir mi? Hamileyim ama sevinecek endiseliyiz

  • Gamze hanım umarım herşey gönlünüzce olur ama bu sorularınızın cevabını anca düzenli gittiğiniz ve takibinizi yapan doktorunuz cevaplayabilir.

 4. hocam merhaba,en son adet tarihim 7 Ocaktı . Normalde 28 günde bir adet olurum…3-4 gündür kahverengi ve çok açık pembe akıntı oluyor fakat peçeteye geliyor o kadar.Belim çok ağrıyor sizce hamile olma olasılığım olabilir mi?hiç bu şekilde olmamıştı.

  • Ecem hanım diğer gebelik belirtilerinden hissettikleriniz varmı ve test yaptınızmı. Eğer yapmadıysanız ilk fırsatta sabah idrarıyla yapabilirsiniz.

   • Evet var yorgunluk,uyku hali ,Test yapmadım fakat jinekoloğa muayene oldum akıntı geldiği ertesi gün ve ultrasonda yumurta göremiyorum dedi şubat 11 e kadar bekle regl olmazsan tekrar gel dedi.Bu arada regl olmadım henüz..sanırım değilim hamile:(

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM