Ertes 72 Tablet  Ertesi Gün Hapı

Ertes 72 Tablet Ertesi Gün Hapı

Ertes 72 Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Ertes 72, korunulmamış cinsel temastan sonra 72 saat (3 gün) içerisinde veya her zamanki korunma metodunuz başarısız olduğunda kullanılabilecek bir acil doğum kontrol hapıdır.

Ertes 72 özellikle aşağıdaki durumlarda kullanılmalıdır:
• Hiçbir korunma yönteminin kullanılmadığı cinsel ilişki sırasında;
• Korunma metodu yanlış kullanıldığında, örneğin kondom yırtıldıysa, sıyrıldıysa veya uygunsuz bir şekilde kullanıldıysa; oral kontraseptifin (doğum kontrol ilacı) alınması unutulduysa; rahim – içi aracınızın çıkmış olduğundan endişe duyuyorsanız; vajinal ovül veya diyafram yerinden oynadıysa, çıktıysa, kırıldıysa ya da vaktinden önce çıkar ıldıysa; cinsel ilişki sırasında geri çekme yöntemi hatalı uygulandıysa ya da başarısız olduysa (ör:spermin vajina içerisinde veya dış genital bölge üzerinde boşaltılması); ısı ölçüm yöntemiyle yapılan korunmalarda cinsel ilişki üreme dönemine rastladıysa.

Ertes 72, etkin madde olarak levonorgestrel ismiyle bilinen bir sentetik hormon içerir. Korunulmamış cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içinde alındığında, istenmeyen gebeliklerin yaklaşık %84’ünü önlemektedir.

Ertes 72 gebeliği her zaman önlemez, korunulmamış cinsel ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede alındığında daha etkilidir. Üçüncü güne kadar geciktirmek yerine ilk 12 saat içerisinde alınması daha iyidir.
Ertes 72 aşağıdaki şekilde çalıştığı düşünülmektedir:
-yumurtalıklardan yumurta salımını durdurarak
-halihazırda yumurtalıklardan salınan bir yumurtanın sperm tarafından döllenmesini önleyerek
Ertes 72 sadece korunulmamış cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde alındığında gebeliği önleyebilir. Zaten gebe iseniz etkili olmayacaktır.
Ertes 72 kullandıktan sonra başka bir korunmasız cinsel temas gerçekleştiğinde (ayrıca bu aynı menstrüal döngü sırasında olursa),tablet koruyucu
etkisini göstermeyecektir. Bu durumda, yine gebelik riski vardır.

Ertes 72 ilk adet kanamasından (menarştan) önce kullanıldığında etkili değildir.

Ertes 72’yi kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Ertes 72’yi aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

-Levonorgestrele ya da Bölüm 6’da listelenen diğer maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız (alerji) varsa.
-Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız. Hamileyseniz, Ertes 72 etkili olmayacaktır. Hamileyseniz, Ertes 72 hamileliğinizi sonlandırmayacaktır, çünkü Ertes 72 bir düşük hapı değildir.Ertes 72
Eğer;
-Menstrüel periyodunuz 5 günden fazla geciktiyse, veya bir sonraki periyodunuza bağlı olarak beklenmeyen anormal bir kanamanız olduysa,
-72 saat öncesinden daha fazla veya son periyodunuzdan itibaren korunmasız cinsel ilişki gerçekleştiyse,hamile olabilirsiniz.
Bu durumlardan herhangi biri sizde mevcut ise, Ertes 72 almadan önce acil doğum kontrol yönteminin sizin için uygunluğu konusunda doktorunuzla konuşunuz. Doktorunuz sizin için uygun olan başka bir acil doğum kontrol yöntemini reçete edebilir.
Ertes 72’yi aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz,Ertes 72 kullanmanız tavsiye edilmez.
Eğer;
•İlacın emilimini bozan şiddetli bir ince barsak hastalığınız (Crohn hastalığı gibi) varsa,
•Ciddi karaciğer problemleriniz varsa
•Bir dış (ektopik) gebelik (bebeğin rahim dışında bir bölgede geliştiği durum) öykünüz olduysa,
•Yumurtalıktan rahiminize uzanan kanal boyunca bir enfeksiyon (salpenjit) öykünüz varsa,
Daha önceki bir ektopik gebelik ya da yumurtalıktan rahminize uzanan kanal boyunca
enfeksiyon yeni ektopik gebelik riskini artırır.
Tüm kadınların, korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde acil doğum kontrol hapı alması gerekmektedir.
Ertes 72 ’nin vücut ağırlığını veya vücut kütle indeksini (VKI) arttırmada daha az etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak bu kanıtlar sınırlı ve yetersizdir. Bu nedenle, Ertes 72 vücut ağırlığı veya VKI’ya bakılmaksızın tüm kadınlar için önerilmektedir.
Acil doğum kontrol hapı almak ile ilgili herhangi bir endişeniz varsa, bu konuyu bir sağlık profesyoneline danışmanız önerilir.
Çocuklar ve Adölesanlar
Ertes 72 ’nin ilk adet kanamasından (menarştan) önce kullanılmamalıdır.
Eğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında endişe duyuyorsanız
Cinsel ilişki sırasında kondom (kondom yırtıldıysa veya kaydıysa) kullanmadıysanız, cinsel yolla bulaşan bir hastalığa ya da HIV virüsüne yakalanmanız mümkün olabilir.
Ertes 72 cinsel yolla bulaşan bir hastalığa karşı sizi korumayacaktır, bunu sadece kondom yapabilir.
Böyle bir durumdan endişe duyuyorsanız, doktorunuza, hemşirenize, aile planlama kliniğinize veya eczacınıza danışınız.
Ertes 72 ’yi ne kadar sıklıkla kullanabilirsiniz
Ertes 72 ’yi düzenli bir korunma yöntemi olarak değil, sadece acil durumlarda kullanmalısınız.
Ertes 72 ’yi bir menstrüel periyodunuz dahilinde birden çok kez kullandıysanız, bu yöntem daha az güvenilir olacaktır ve menstrüel periyodunuz büyük olasılıkla daha düzensiz bir hal alacaktır.

Ertes 72 düzenli korunma yöntemleri kadar başarılı değildir. Doktorunuz, hemşireniz veya aile planlama kliniğiniz hamile kalmanızı önleyecek daha etkili uzun süreli korunma yöntemleri hakkında size bilgi verecektir.

Ertes 72 ’yi kullandıktan sonra
Ertes 72 ’yi kullandıktan sonra, cinsel ilişkiye girmek isterseniz ve doğum kontrol hapı kullanmıyor iseniz, bir sonraki adet dönemine dek kondom veya bir kapaklı spermisid kullanmalısınız. Bunun nedeni, bir sonraki periyodunuzun bitiminden önce tekrar korunmasız
cinsel temasta bulunursanız ürünün etki göstermeyecek/etkisinin görülmeyecek olmasıdır.
Ertes 72 ’yi kullandıktan yaklaşık 3 hafta sonra, Ertes 72 ’nin çalıştığından emin olmak için bir doktor muayenesi önerilir. Adet kanamanız 5 günden daha fazla bir süre gecikmişse ya da beklenenden daha az veya fazla miktarda ise mümkün olduğunca kısa sürede bir doktora başvurmalısınız. Ertes 72 ‘yi kullandıktan sonra hamile kalırsanız, bir doktora görünmeniz önem taşımaktadır.
Doktorunuz, size, hamile kalmanızı engelleme konusunda daha etkili olan daha uzun süreli doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi verecektir.
Doğum kontrol hapı gibi düzenli hormonal korunma yöntemine devam ediyorsanız ve hapsız dönemde bir kanamanız olmadıysa, gebe olmadığınızdan emin olmak için bir doktora görünmelisiniz.

Barkod : 8681026050433
Satış Fiyatı : 57.20 TL

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar