Hilal Mercan
Hilal  Mercan
hilalmercan1@gmail.com
Geri Dönüşü Olmayacak : GDO
  • 0
  • 2067
  • 25 Ekim 2016 Salı
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • +
  • -

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sağlığı “insanın fiziksel, zihinsel ve sosyal yönden tam bir iyilik halinde olması” olarak tanımlıyor. Sağlıklı olmanın başında gelen ise beslenme. Beslenmenin ilk ve en önemli koşulu olan yeterli ve dengeli beslenmenin yanında sağlığa zarar vermeyecek ve hijyen kurallarına uygun yiyecek tüketimi de giderek önem kazanmaktadır.

Günümüzde başta sağlık olmak üzere tarıma, çevreye, gelecek kuşaklara etkileri tartışma konusu olan genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) DSÖ tarafından “genetik kodları, doğal olmayan yollarla değiştirilen organizmalar” olarak tanımlanmaktadır. GDO biyo-teknolojik yöntemlerle canlıların gen dizileriyle oynayarak, var olan özelliklerinin değiştirilmesi veya yeni özellikler kazandırılması ile oluşur. Her zaman doğal olanı savunurken GDO ne kadar suçsuz olabilir mi?

Genetiği ile oynanan başlıca ürünler, soya fasulyesi, mısır, pamuk, şeker pancarı, kabak, domates, kanola ve biber. Çoğu zaman doğrudan tükettiğimiz gibi GDO’lu ürünlerden elde edilmiş bazı maddelerin eklendiği hazır birçok gıdayı fark etmeden tüketiyoruz. Bu ürünlerin oluşturulmasındaki asıl amaç ise; artan nüfusa karşı ekim alanlarının azalması, açlık riskine karşı hızlı ve fazla ürün elde edilmesi, ürünlerin besin değerlerinin fazla olma isteği ve çevresel koşullara dayanıklı olmalarının sağlanması olarak belirtilmekte.

Peki, sağlık olarak incelediğimizde bizler nelerle karşılaşıyoruz? Şimdiye kadar saptanan bazı rahatsızlıklar; alerjik tepkimeler, toksik etkiler, antibiyotik direnci artması vb. . Arpad Pusztai fareler üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda GDO’lu patateslerle beslenen farelerin daha küçük ciğerleri, kalpleri, testisleri ve beyinleri olduğunu ve karaciğerinde iltihaplanma olurken, mide ve bağırsaklarında ciddi sorunlar yaşandığını gördü. Ki tüm bunlar kanser riskini de artırıyor. İnsan vücudu içinse tanımadığı çeşitli moleküllerle elde edilmiş ürünlerin kullanılmasının zaman içerisinde ne gibi getirileri olacağı halen bilinmemektedir.

Çevreye ve tarıma vereceği etkilerden dolayı bazı ülkeler ya bu ürünlerin üretimine ya da ülkeye girişine yasak koymakta. Avrupa’da GDO’lu gıdalarla ilgili baskı vardır. Yapılan deneylerin çoğu, bu ürünlerin güvenli olduklarını göstermelerine rağmen, yakın geçmişte yaşanan “deli dana” hastalığı gibi, üretim yöntemlerinde yapılan değişikliklerin neden olduğu vakalar, halkta geniş ölçüde endişeye neden olmaktadır. Ülkemizde ise konuyla ilgili görüşmeler 1998 yılında başlamış olmasına rağmen kontroller halen yeterli olmamaktadır. 2002’de ABD ve Arjantin’den ülkemize ithal edilen soya fasulyesi, soya yağı, soya küspesi, mısır ve mısır özü yağında, toplam ithalatın %73 ’ünü GDO’lu ürünlerin oluşturduğunu öğrendik. Yağlık ve yemlik olarak yurdumuza giren GDO’lu tohumlar artık milyon tonları bulmakta…

Ülkemizde artık her ne kadar yasalarla GDO ithali ve üretimi serbest olmasa da bunların yan ürünlerinin olduğu birçok yiyecek marketlerde bulunmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları; tatlandırıcılar, mısır ve ürünleri, soya ve ürünleri, kahvaltılık tahıllar ve çikolata-gofret.

Gıda Seçiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Gıdaları mevsiminde tüketmek her zaman için önerim. Mevsimi dışında yetiştirilen sebze ve meyveler için doğal olmayan zorlama yöntemler kullanılmaktadır. Doğal yöntemlerin kullanılmadığı seralarda ise çok fazla tarım ilacı kullanıldığını da unutmayın.

Gıdalarınızı yerel olanlardan seçin. Ülkemizde üretilen ve kaynağını bildiğimiz ürünler tüketerek yerel çeşitlerin korunmasına da katkıda bulunmuş oluruz.

GDO’lu ürünleri dış görünüşünden anlamaya imkân yok. Bu nedenle riski azaltmak gerek. Örneğin; Bisküvi, kraker, kaplamalı çerezler, pudingler, bitkisel yağlar, bebek mamaları, şekerlemeler, çikolata ve gofretler, hazır çorbalar, mısır ve soyayı yem olarak tüketen tavuk ve benzeri hayvansal gıdalar ile pamuk GDO’lu olma riski taşıdığı için alışverişlerimizde özellikle bu ürünlere dikkat etmeliyiz.

Sonuç olarak; GDO’lar ve GDO’lu ürünler ile ilgili sağlık üzerine yapılmış olan bilimsel araştırma, çalışma sayısı sınırlı ve tartışmalı olduğu için sağlığınızı riske atmayın.

Sağlıklı Yem→ Sağlıklı Hayvan→ Sağlıklı Gıda→ Sağlıklı İnsan → Sağlıklı Gelecek

Dyt. Hilal MERCAN

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
GDO

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM