Gırtlak Kanseri

Gırtlak Kanseri

Gırtlak kanseri görülme sıklığı olarak tüm kanserlerin%3’lük bir payına sahiptir. Akciğer kanserinde olduğu gibi gırtlak kanserinde de birincil neden sigaradır. Uzun yıllar sigara içilmesine bağlı dejenere olan hücrelerin çekirdek yapısındaki DNA’nın mutasyonu karsinomlar oluşabilmektedir. Kadınlarında artık günümüzdeki sigara ve alkol kullanımları artmış olduğundan kadınlarda da sıklıkla rastlanır olmuştur. Gırtlağın anatomik yapında ses telleri mevcuttur ve kanser oluşumu %60 oranında bu bölgede oluşmaktadır. Erken evrede tanılandığında radyoterapi bir çözüm sağlayabilir fakat ülkemizde bu evrede fark edilen hasta sayısı çok azdır.

Gırtlak kanseri önceleri erkek ve kadın oranlamasında 10/1 iken günümüzde 6/1 oranlarına çekildiği görülmüştür. Sigaranın dışında çeşitli çevresel ve genetik faktörlerde işin içindedir. Asbeste(kimyasal tozlar) maruz kalınması, çeşitli temizlik ürünlerinin kimyasal gazları özellikle çamaşır suyu, kömür, viral enfeksiyonlar ve yanlış diyet bunlara örnek olarak gösterilebilir. Hastada var olan reflü hastalığı, uzun süreli larenks enfeksiyonları, HPV enfeksiyonuna sahip olma kişinin kendinden kaynaklanan riskfaktörleri arasında sıralanabilir. Tiroide yakın komşuluğu ve lenfatiklerce zengin olması hastalığın seyrinin kötü ilerlemesine sebep olmaktadır. Fakat bu durum çoğu zaman kanserin tutulum bölgesine göre değişkenlik gösterir.

Tanı testleri uygulanarak gırtlak kanseri varlığı tespit edilebilmektedir. Bunlar boyun tomografisi ve boyun MR’ı olarak bazen tek bazen kombine olarak hastadan istenebilir. Tüm kanserlerde olduğu gibi kesin tanılama biyopsi ile gerçekleşir.

Tedavide başarıyı en iyi şekilde yakalayabilmek için kanserin iyi bir evrelendirme ile tanımlanması şarttır. Gırtlak kanseri tedavisinde tipik iki yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan birincisi cerrahi diğeride radyoterapidir. Radyoterapi uygulaması çoğu zaman kemoterapi ile desteklendiğinde, cerrahi işleme kıyasla hastada aynı sağ kalım oranlarının aynı olduğu bilimsel bir gerçektir. Kemoterapinin tek başına gırtlak kanserinde tümörlü alanın yok edilmesi için yeterli bir yöntem olmadığıda ispatlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar