Göz Enfeksiyonunun Doğal Tedavisi

Göz Enfeksiyonunun Doğal Tedavisi

Göz Enfeksiyonunun Doğal Tedavisi

Gözler, vücudumuzdaki en önemli duyu organlarından birisidir. Görmemizi sağladığı kadar, insanlarla etkili bir iletişim kurmamızda da önemli rol oynamaktadır. Göz yapısı oldukça hassastır. Küçük bir toz tanesinden bile etkilenerek, iltihaplanabilir. Göz enfeksiyonlarına anında tedavi uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde görme kaybına kadar ilerleyebilen sonuçlar doğurabilir. Her birey, hayatının bir döneminde göz enfeksiyonu yaşar. Tedavi için doktora gidecek vakti olmayanlar, evde göz enfeksiyonu tedavisi de gerçekleştirebilirler. Hemen hemen her evde bulunabilecek malzemelerle enfeksiyonun ilerlemesi durdurulabilir.

Evdeki Malzemeler İle Göz Enfeksiyonunu Doğal Yollarla Tedavi Etmede Kullanılabilecek Ürünler

Büyük bir zevk ile tükettiğimiz çayların içerisinde doğal antibakteriyel özelliğine sahip kimyasallar bulunur. Enfeksiyon kapmış gözler için kullanılabilecek en kolay ve en pratik malzemelerden biri, çaydır. Göz enfeksiyonlarında gözde şişkinlik ve kızarıklıklar meydana gelir. Bu görüntünün giderilmesini isteyenler, poşet çayı bir miktar sıcak suyun içerisinde 3-5 dakika bekletmelidir. Suyun içerisinden çıkarılan poşet çay, cildin dayanabileceği bir sıcaklığa düşene kadar soğutulmalıdır. Daha sonrasında ise göz kapağının üstüne konularak bir süre beklenmelidir. Siyah çay, yeşil çay ve papatya çayı kullanılabilir.

Antibakteriyel özelliğe sahip bir diğer ürün ise baldır. Gözdeki bakterilerden kurtulmak için bal kullanılabilir. Küçük bir cezvede kaynatılmış suyun içerisine bal katıldıktan sonra ılıyana kadar beklenmelidir. Hazırlanan karışım göz kapağı üzerine ve çevresine sürülerek 10 dakika kadar beklenmelidir. 10 dakika sonra ise temiz su ile iyice durulanmalıdır. Herhangi bir kalıntı kalmamasına dikkat edilmelidir.

Göz enfeksiyonuna iyi gelen ürünler arasında patates de bulunmaktadır. Patates, göz üzerinde bekletildiği takdirde, kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Göz enfeksiyonlarının rahatsız edici hislerinden biri olan yanma hissine de iyi gelen bir üründür. Evde göz enfeksiyonu tedavisi için kullanılabilecek ürünler arasında sarımsak, tuzlu su, aleo vera, karbonat gibi farklı ürünler de bulunmaktadır.

Göz Enfeksiyonu İçin İbrahim Saraçoğlu Önerileri

İbrahim Saraçoğlu, çeşitli hastalıkların tedavisinde önerdiği doğal yöntemlerle ün yapmış birisi olarak göz enfeksiyonu için de çeşitli önerileri bulunmaktadır. Göz enfeksiyonu bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu önerisi olan fesleğen ve gülsuyu kullanılarak hem göz çevresindeki bakteriler dezenfekte edilebilir hem de daha kısa sürede iyileşme sağlanabilir. 1 tutam fesleğen iyice dövülerek lapa haline getirilmelidir. Hazırlanan lapa, göz kapaklarının üstüne sürülmeli ve gözler bir tülbent yardımıyla bağlanmalıdır. Kullanılan tülbentin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde uyunarak, lapanın bir gece boyunca göz üzerinde kalması sağlanmalıdır. Sabah kalkıldığında lapayı temizlemek için ise gülsuyu kullanılmalıdır. Gülsuyu dezenfeksiyon konusunda en etkili doğal ürünlerden bir tanesidir.

Göz enfeksiyonlarını çok sık yaşamamak için göz çevresinin hijyenine dikkat edilmelidir. Kirli ellerle gözleri ovuşturmak, çok tozlu ortamlarda bulunduktan sonra yüzü yıkamamak, makyajlı bir şekilde uyumak, kullanılan makyaj malzemelerinin hijyenine dikkat etmemek gibi durumlarda, çok kısa bir süre içerisinde enfeksiyon gelişebilmektedir. Gözlere herhangi bir yabancı maddenin kaçması durumunda bol su ile arındırılmaya çalışılmalı ve gül suyu gibi dezenfeksiyon etkili ürünlerle göz çevresi silinmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar