Güneş Yanığının Doğal Tedavisi

Güneş Yanığının Doğal Tedavisi

Güneş Yanığının Doğal Tedavisi

Yaklaşan yaz ayları ile birlikte tatil hazırlıkları yapılmaya başladı. Deniz, kum ve güneş hayali ile geri sayım yapan milyonlarca kişi, çalışma ve sosyal hayatın streslerinden uzaklaşmak için geri sayım yapıyor. Planladığı tatil süresi gelen binlerce kişi sahillerde yerini alırken, bronzlaşmaya çoktan başladı bile. Bronzlaşma sırasında alınan eksik önlemler neticesi ile pek çok kişinin güneş yanığı kabusu gerçek oluyor. Güneş ışınlarına fazla maruz kalma nedeniyle oluşan güneş yanığı ciltte sadece kızarıklık bırakmakla kalmaz, deri soyulmalarına ve su toplanmalarına sebep olarak ağrıya sebep olur. Ciddi yanıklarda en kısa sürede doktora gidilmesi gerekirken, basit güneş yanığı doğal çözüm önerileri ile tedavi edilebilmektedir.

Vücutta Meydana Gelen Güneş Yanığı Doğal Tedavi Yöntemleri

Vücutta meydana gelen güneş yanıkları tatilinizi zehir etmeye yetecektir. Tatilinizin kalanının iyi geçmesi için güneş yanığına en etkili çözüm yollarını uygulayarak basit yanıkları kısa sürede tedavi edebilirsiniz. Tedavi için çok uzaklara gitmenize gerek bulunmamakla birlikte bitkisel yollarla güneş yağının doğal tedavisi yöntemleri ile güneş yanığı ağrılarını hafifletmek ve iyileştirmek mümkün olmaktadır. Güneş yanığına ne sürülür sorusunu doğal çözüm önerileri ile cevaplandırmak gerekirse;

 • Yoğurt: En bilinen güneş yanığı tedavi yöntemi yoğurtla yapılmaktadır. Buzdolabından çıkarılan soğuk yoğurt yanık bölgeye sürülerek 5 dakika içerisinde suyla temizlenmesi ile gerçekleştirilen uygulama kısa sürede güneş yanığını iyileştirecektir.
 • Aloe Vera: Nemlendirici ve hızlı iyileştirici özelliği bulunan aloe vera, güneş yanığı tedavilerinde iyileştirici özelliğe sahiptir. Aloe Vera yaprağından elde edilen jel vücuda uygulandığında tahrişleri gidererek cildi rahatlatır.
 • Lavanta Yağı: Nemlendirici özelliğe sahip lavanta yağı güneş yağı ağrısını yatıştırır.
 • Zeytinyağı: Vücudun gerginliğini azaltarak güneş yanığı ağrısını hafifletir.
 • Salatalık: Salatalığın hücre yenileme özelliğinden güneş yanığı tedavisinde faydalanmak mümkündür. Taze salatalık suyu güneş yanığına sürülerek ağrısını ve yanmasını geçirecektir.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesi sulandırılarak kullanıldığında hızlı iyileştirici gücü ile güneş yanığını iyileştirmekle kalmayıp, ağrısını da azaltacaktır.
 • Tıraş Köpüğü: Ferahlatıcı etkisi ile güneş yanığı ağrısını hafifleterek yanık olan bölgeyi soğuk tutar.

Yüzde Meydana Gelen Güneş Yanıklarına Bitkisel Çözümler

Genellikle güneşin altında uyuyakalma nedeniyle oluşan yüzdeki güneş yanığına bitkisel çözüm önerileri tedavi edici ve rahatlatıcı niteliktedir. Vücutta oluşan güneş yanıklarında kullanılan tüm çözüm önerileri yüzde kullanılıyor olsa da göz kapakları için çay poşetleri kullanılarak ağrı ve yanma hissi giderilecektir.

Güneş Kızarıklığına Doğal Çözüm Önerileri

Güneş yanığının ağrısı geçmesine rağmen meydana gelen tahriş sonu oluşan kızarıklığın iyileşmesi uzun süre almaktadır. Bu süreci hızlandırmak için güneş kızarıklığına ne iyi gelir sorusunu cevaplamak gerekmektedir.

 • Patates dilimlenerek kızarıklığa uygulandığında, içeriğindeki nişasta kızarıklığı iyileştirecektir.
 • Ilık duş almak güneş kızarıklığını hafifletmektedir.
 • Aloe Vera jeli kızarıklık tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Salatalık suyu hücreleri yenileyerek kızarıklığı kısa sürede iyileştirebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar