Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik

isgebeHafta Hafta Gebelik

Hiç şüphesiz ki bir kadının ömrü boyunca geçirdiği en özel, en önemli, en güzel ve tarifsiz anlarından bir tanesi şüphesiz ki gebelik ( yani hamilelik ) dönemleridir.
Hele ki bir de ilk hamileliğiniz, ilk heyecanınız, ilk anne adaylığınız ise ohooo heyecan da mutluluk da telaş da hat safha da demektir.
Gelişen teknoloji ve tıp dünyası ile birlikte, geçmişte ki gebeliklerin aksine, artık her şeyin mümkün olduğu gibi, gebelik takibinizi de bebeğinizi de anne karnına daha ilk düştüğü andan itibaren hafta hafta gebelik takibi sayesinde izleyebilir, gelişim sürecini gün gün ay ay takip edebilir, planlarınızı da ona göre ayarlayabilirsiniz. Yani anlayacağınız, evde doğumlar, sürpriz cinsiyetler, falan çok eskide kaldı.
Gebelik süreci ile ilgili kısa bir özet geçecek olur isek; aslında hafta hafta gebelik evrelere göre ayırmak ve adlandırmak mümkün olacaktır.

Ancak gebeliğinizin ilk haftalarında siz de takdir edersiniz ki hemen teşhis etmek ve tanı koymak, gebeliği anlamak pek de mümkün olmuyor. Bazı gebeliklerde erken belirti olsa dahi, çoğu gebe adet zamanının üzerinden belli bir süre geçmedikçe gebe olduğunu anlayamıyor.

Hamileliğin ilk haftalarında en çok kendini gösteren belirtilesini hepimiz az çok biliyoruzdur, ancak yinede özet geçecek olur isek şu şekilde sıralayabiliriz.
Mide bulantısı,
Baş dönmesi,
Uykuya eğilim ( sürekli uyuma hissi ) ,
Yorgun hissetme,
Duygusal değişimler, fazla alınganlık ve benzeri belirtiler hamileliğin habercisi olabilir.
İlk belirtilerden itibaren hamileliğinizin 4. Hafta ve sonrasında karnınız yavaş yavaş şekil değiştirmeye başlar, sonra ki haftalarda da yavaş yavaş bebek de, karnınızda şişer ve büyür.
Bazı anne adaylarında gebeliğin son haftalarına doğru da bulantılar görülebilir, bu bulantılar bazen heyecandan da kaynaklı olabiliyor tabi.
Yine de hafta hafta gebelik takibiniz için yapmanız gereken en iyi şey doktorunuza danışmak.
Bebeğinizle ve hamileliğinizle ilgili tüm gelişmeleri hafta hafta öğrenmek için aşağıdaki 1. Hafta ila 41. Hafta arasındaki gelişim tablolarından yararlanarak ait olduğunuz haftaya ilişkin daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
1.hafta gebelik 2.hafta-gebelik 3.hafta-gebelik 4.hafta-gebelik 5.hafta-gebelik 6.hafta-gebelik7.hafta-gebelik 8.hafta-gebelik 9.hafta-gebelik 10.hafta-gebelik 11.hafta-gebelik12.hafta-gebelik 13.hafta-gebelik 14.hafta-gebelik 15.hafta-gebelik 16.hafta-gebelik 17.hafta-gebelik 18.hafta-gebelik 19.hafta-gebelik 20.hafta-gebelik 21.hafta-gebelik 22.hafta-gebelik 23.hafta-gebelik 24.hafta-gebelik 25.hafta-gebelik 26.hafta-gebelik 27.hafta-gebelik 28.hafta-gebelik 29.hafta-gebelik 30.hafta-gebelik 31.hafta-gebelik 32.hafta-gebelik 33.hafta-gebelik 34.hafta-gebelik 35.hafta-gebelik 36.hafta-gebelik 37.hafta-gebelik 38.hafta-gebelik 39.hafta-gebelik 40.hafta-gebelik 41.hafta-gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar