Hemoroid Basur Nedir Ne İyi Gelir ve Tedavisi

Hemoroid Basur Nedir Ne İyi Gelir ve Tedavisi


hemoroid
Hemoroid Basur Nedir Ne İyi Gelir ve Tedavisi

Genellikle düzgün bir beslenme programı ile kontrol altına alınabilen bir rahatsızlıktır, bazen cerrahi müdahale gerekli olabilir. Uzmanlar sağlıklı olduğu düşünülen her 3 kişiden ikisinde Hemoroid hastalığının tespit edildiğini belirtiyorlar.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid hastalığı çoğunlukla toplardamar ağırlıklı olarak submüközvenlerin dışarı sarkması sonucunda meydana gelir.

Halk arasında basur diye bilinen hemoroid hastalığı iç ve dış hemoroid olmak üzere iki kısma ayrılır. İç hemoroid rahatsızlığında ağrı veya kaşıntı olmaz, dış hemoroid hastalığında ise çoğunlukla ağrı kaşıntı ve yanma şikâyeti görülür. Dış hemoroid’te bazen damarların genişleyip pıhtı oluşması ile şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık gibi durumlar yaşanır.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid rahatsızlığından korumak veya ilerlememiş olan hemoridi kontrol altına alabilmek için sağlıklı ve lif bakımından zengin besinler tüketmeniz gereklidir. Hemoroid tedavisinde en önemli aşama beslenmenin düzene sokulmasıdır.

Hastaların bu rahatsızlıktan çabuk kurtulmaları için düzenli dışkılama yapmaları önerilir, bu şekilde olması rahatsızlığı kontrol altına almayı kolaylaştıracaktır. Bu rahatsızlığa sahip olan hastaların aşırı yemek yemeleri sindirimi zorlaştırır, aynı şekilde acı ve baharat yemeleri de engellenmelidir. Alkol ve kafein içeren gıdalardan uzak durmaları gereklidir.

Hemoroid olan hastada aynı zamanda kabızlık hastalığı varsa ilk olarak bunun vazelin gibi maddelerle kabızlığın giderilmesi gereklidir.

hemor

Doktorlar hastalığın tedavisinde sıcak oturma banyolarını önerirler, bu hastalığın hafiflemesine yardımcı olur.

Basur hastası olan kişiler aynı zamanda yaşam tarzlarını değiştirmelidirler, yani çok hareketsiz bir yaşamları varsa spor gibi aktivitelere yönelmeleri gerekir.

Hemoroid Kremi Fitili ve Basur Tedavisi İlaçları

Bu gibi önlemleri aldığınız halde hastalığınızda herhangi bir iyileşme yoksa ve ilerlemeye devam ediyorsa hemen doktorunuza danışın. Çünkü hastalığınızda cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Tıbbi müdahale yapıldığı halde hemoroid tedavisinde yeterli olmadı ise kiyoşirüji adı verilen bir yöntem ile cerrahi işlem uygulanır. Ancak bu tedavi fazla büyümemiş ve iltihap oluşmamış olan hemoroidte etki eder, bu yüzden kısıtlı bir alana hitap eder. Bu yöntem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Bu yöntem çoğunlukla etkili bir tedavi yöntemidir, hasta bu işlemden sonra hastane de bir kaç gün yatabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar