Kabızlığa İyi Gelen Keten Tohumu

Kabızlığa İyi Gelen Keten Tohumu

ketenKabızlığa İyi Gelen Keten Tohumu Nasıl Tüketilir Ne İşe Yarar Faydaları

Kabızlık pek çok kişide ve bilhassa hanımlarda yaygın olarak bulunan bir rahatsızlıktır. Düzenli dışkılama için lifli gıdalar yenmesine rağmen, istenen etki sağlanamayınca değişik laksatifler kullanılıyor. Çok bilinen ama yanlış kullanıldığı için genellikle istenen etki görülmeyen bir tohumdan bahsedeceğim; Keten tohumu. Keten tohumu, yağ keteni bitkisinin 4-6 mm uzunlukta, oval, yassı, kırmızımtrak esmer renkli ve parlak tohumlarıdır. Keten tohumu kullanıldığında kalın bağırsaktan geçiş süresinin düştüğü ve artan dışkı kalitesinin bağırsakların ritmik hareketlerini artırdığı, klinik çalışmalarla da göstermiştir. Tohumların yapısındaki sıvı sabit yağ da bu etkiye kısmen kaydırıcı olarak katılır.

Keten Tohumu, tohum hacminin en az 10 katı sıvı ile birlikte alındığında kabızlık şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olur.
Keten Tohumu, kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olur.

Dışkılamayı Kolaylaştırıcı Olarak İnatçı Kabızlarda Kullanımda Aşağıdaki Hususlara Dikkat Edilmelidir.

İyi kalite, beklememiş, bilinen firmaların kapalı ambalaj halindeki ürünleri alınız.

Tohumları bir havanda döverek parçalayınız.

1-2 tatlı kaşığı parçalanmış keten tohumunu bir bardak su, meyve suyu, süt ile günde 2 defa yemeklerden sonra içiniz. Kullanılan sıvının, tohumun hacminin en az 10 katı hacminde olmasına dikkat ediniz.

Etki 18-24 saat sonra başlar. Devam eden bir etki isteniyorsa, keten tohumu içmeye birkaç hafta veya ay devam edilmesi gerekir.Eğer etki istenen şekilde görülmemişse, öğle vakti üçüncü bir doz içilebilir.

48 saat sonra herhangi bir etki görülmez veya alımdan sonra kuvvetli karın ağrıları başlamışsa tedaviye devam edilmez.

Parçalanmış tohumlar, buzdolabında olmak şartı ile en çok 1 hafta saklanabilir.

Toz halindeki keten tohumlarını kullanmayınız.

Kullandığınız ilaçlarınızla beraber almayınız. Çünkü ilaçların bağırsaklarda emilmesini engelleyebilir. İlaçlarınızı keten tohumu almadan 2 saat kadar önce almanızda yarar vardır. Keten tohumunun, kolesterolü düşüren, bazı kanserlerin önlenmesini sağlayan ve diğer etkileride var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar