Kalp Krizi Nasıl Olur Nasıl Anlaşılır

Kalp Krizi Nasıl Olur Nasıl Anlaşılır

Kalbin normal işleyişinin birdenbire kesintiye uğraması kişide çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Yaşamı tehdit eden sonuçlarından ötürü, göğüs ağrısı olan tüm hastalarda kalp krizi öncelikli düşünülmesi gereken bir konudur. Bir sebepten ötürü kan pıhtısının koroner damarı tıkaması ve kanın kalp kasına ulaşamaması gibi sebeplerde, kalbin işlevini yapamaması durumu kalp krizi olarak değerlendirilir. Kalp krizi belirtileri çok yönlü olup, temelde tipik belirtiler vermektedir. Klasik öyküde kişi birkaç dakika veya saat süren, boyuna, kollara, çeneye yayılabilen ve mide bulantısının da eşlik ettiği iman tahtası kemiğinin hemen altında yoğun bir bası hissiyle kendini gösteren bir göğüs ağrısı şeklinde tanımlanır.

Kalp krizi belirtileri içinde en yaygın şekilde görülen göğüs ağrısı bu şekilde olsa bile hafif hissedilen ağrı şekillerine de kalp krizi olabilir gözüyle bakılmasında fayda vardır. Eğer kişi hemen bir acil sevise yetiştirilmişse EKG de görülen farklılıklar direkt şüpheleri ortadan kaldırır. Kişide yüksek nabız ve ciddi bir ölüm korkusu gözlemlenir. Bu gerçek kalp krizinde ayrıcı bir tanı olarak ifade edilen kitabi bir bilgi olarak düşünülmemelidir. Gerçekte olan düşük tansiyonun ve nefes darlığınında eşlik ettiği ciddi bir ölüm korkusudur. Dudak, el ve ayaklar morarmaya başlayabilir ve kişi soluk almada sıkıntı yaşayabilir. Hatta bir süre sonra solunumu durabilir. Bu durumda hastadan nabız bakılması önemlidir ve kalp krizi geçiren bir kişinin nabzı yüzeyel olup, dolgun olmayabilir.

Kalp krizi belirtileri fark edilmediği takdirde her geçen dakika hastanın lehine işler ve kalp kasına gelen oksijen giderek azalır. Sonuş itibari ile oksijenlenemeyen kalp kası için hızlı bir ölüm başlar kalp durmasına kadar ilerleyen bir süreç başlar. Amaç mümkün olduğunca hızlı davranarak kalp kası hücrelerini ölümden kurtarmaktır. Bu sebeple kalp krizi belirtilerinin bilinmesi büyük önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kalp Krizi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar