Kanser Belirtileri

Kanser Belirtileri

Kanser belirtileri, kanserin başladığı yer, büyüklüğü, organ ve dokulara verdiği zararlara göre değişiklik göstermektedir. Metastaz yapan kanserler, vücudun diğer bölümlerinde belirti verebilmektedir. Bir kanser yayılmaya başladığında çevresindeki organlara, kan damarlarına ve sinirlere baskı yapar. Bu baskı, kanserin belirtilerinden birini oluşturur. Kanser beyin gibi kritik bir bölgedeyse çok küçük bir tümör bile belirti verebilmektedir.

Çoğunlukla kanser hücresi, oluştuğu bölgede iken belirti göstermemektedir, ancak yayılmaya başladığı ve belli bir aşamaya ulaştığı zaman semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bu semptompların en önemlileri kilo kaybı ve aşırı yorgunluk hissidir. Bunun sebebi kanserli hücrelerin bedenin ürettiği enerjiden beslenerek vücudu güçsüz düşürmesi ve zayıflatmasıdır.

Bazı kanser hücrelerinden kan dolaşımına bazı maddeler karışır ve bunun sonucunda bazı semptomlar ortaya çıkar. Örneğin bazı pankreas kanserleri bacaklardaki damarlarda görülen, kanserli hücrelerin sebep olduğu pıhtılaşma ile açığa çıkmaktadır. Bazı akciğer kanserleri, kandaki kalsiyum seviyesini yükselten hormonlar üretirler. Bu hormonlar sinir ve kasları etkileyerek hastanın sürekli yorgunluk ve sersemlik hissi yaşamasına neden olurlar.

Kanserin bazı genel belirtileri vardır. Bunların ilki açıklanamayan kilo kaybıdır. Örneğin hiçbir sebep yokken beş ve daha fazla kilo kaybı kanser belirtisi olabilmektedir. Bir diğer yaygın görülen belirti ise yüksek ateştir. Kanser yayılmaya başladığı zaman ortaya çıkar. Özellikle kan kanserleri için ateş, erken tanı belirtisidir. Bir diğer belirti ise aşırı yorgunluk hissidir. Bu yorgunluk hasta dinlendiği zaman bile geçmeyen bir yorgunluktur. Kanserin büyümesini gösteren belirtilerden biridir. Özellikle lösemi yani kan kanseri için erken tanı belirtisidir.

Kanser, vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkan ve geçmeyen ağrılarla belirti verebilmektedir. Geçmeyen bir baş ağrısı beyin tümörünün belirtisi olabilir. Genellikle, kanserle ilişkili ağrılar kanserli hücrelerin metastaz yaptığını gösterir. Kanserin en önemli belirtilerinden biri de deride görülen renk değişimidir. Deri koyu bir renk alabilir, cilt ve gözler sarılaşabilir. Kızaran cilt ve kaşıntı da kanser belirtilerindendir.

Kanser belirtileri vücutta oluştuğu bölgelere bağlı olarak belirti vermektedir. Kanama, kusma, deride sertlik, özellikle meme kanserlerinde memedeki sertlik, deride kalınlaşma, sindirim güçlüğü, iyileşmeyen öksürük, ses kısıklığı, iyileşmeyen yaralar en yaygın kanser belirtilerindendir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kanser

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar