Kanser Çeşitleri

Kanser Çeşitleri

Bedenin farklı bölgelerinde etkili olan yüzden fazla kanser çeşidi vardır. Kanser çeşitleri oluştuğu bölgeye ve hücre tipine bağlı olmak üzere iki türlü sınıflandırılmaktadır. Her kanser tipi, verdiği zararlar, semptomları ve iyileşme metotlarıyla kendine özgüdür.

Oluştuğu Bölgeye Göre En Yaygın Görülen Kanser Tipleri

Kanser çeşitleri oluştuğu organın ismini alırlar. Kanser hücresi başka organlara metastaz yapmış olsa ve metastaz yaptığı organda teşhis edilse bile ilk oluştuğu organın adıyla anılır.

Deri Kanseri (Cilt Kanseri)

En yaygın olarak teşhis edilen kanser çeşididir. Her yıl bir milyonun üzerinde insana deri kanseri teşhisi konulmaktadır. Der kanseri temel hücre kanseri, skuamöz hücre kanseri ve malin melanom olmak üzere üç farklı şekilde görülür.

Temel hücre kanseri, epidermisin alt kısmındaki temel hücrelerin kanserleşmesiyle oluşur. Skuamöz hücre kanseri, derinin en dış tabakasındaki keratin hücrelerinin kanserleşmesi halidir. Malin melanom ise deride meydana gelen temel ve skuamöz hücrelerini taklit eden kanser hücreleridir ve çok nadir görülen bir deri kanseri türüdür.

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri dört ana gruba ayrılır. En yaygın görülen akciğer kanseri ise küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli olmayan akciğer kanseri olmak üzere iki çeşittir. Küçük hücreli akciğer kanseri, mikroskop altında çok küçük göründüğü için bu adı almıştır. Yulaf hücreli akciğer kanseri olarak da bilinir. Çoğunlukla sigara alışkanlığı sebep olur, nadir de olsa hiç sigara içmeyen kişilerde de görülmektedir. Çok hızlı gelişip yayılır.

Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri ise üç türdür. Skuamöz hücreli karsinom, en yaygın görülen küçük hücreli olmayan akciğer kanseridir. Akciğerdeki hava kanallarında bulunan hücrelerde gelişir. Adenokarsinom, akciğerdeki hava kanallarında mukus üreten hücrelerde gelişir. Büyük hücreli karsinom,  tanımlanmamış karsinom olarak da bilinir.

Üçüncü grup akciğer kanseri akciğer zarını etkileyen ve çok nadir görülen mezotelyomdur. En çok asbest soluyan insanlarda görülmektedir. Bunların dışında çok daha seyrek görülen akciğer kanseri türleri vardır. Örneğin akciğerlerde gelişen, karsinoid denilen bir tümörle meydana gelen bir nöroendokrin kanser tipi bunlardan biridir. Yumuşak doku sarkomu da akciğerlerde gelişen nadir kanser çeşitlerindendir.

Meme Kanseri

Meme kanseri, meme dokusunda oluşan kanser çeşididir. En yaygın görülen meme kanseri tipi, süt kanallarında oluşan tiptir. Diğer bir meme kanseri türü lobuler karsinomadır, meme bezlerinde ortaya çıkar. İnvaziv meme kanseri ise istilacı bir kanser çeşididir. Hızla yayılır ve en tehlikeli meme kanseri tipidir.

Prostat Kanseri

Prostat dokularında ortaya çıkan kanser türüdür. Genellikle çok yaşlı erkeklerde görülür. Akciğer kanserinden sonra erkeklerde en yaygın görülen ikinci kanser çeşididir.

Kolon Kanseri

Kalın bağırsağın kolon bölümünde oluşan kanserdir. Kolon kanserinin büyük bir kısmı salgılayıcı özelliklere sahiptir, adenokarsinom karakteri gösterir.

Pankreas Kanseri

Pankreasta oluşan nöroendokrin tümörlerinin meydana getirdiği kanser türüdür. Bütün nöroendokrin tümörleri kanserli değildir. Nöroendokrin tümörleri işlevsel olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrılır. İşlevsel tümörler insülin, glukagon ve gastrin gibi hormonlar üretirler. İşlevsel olmayan tümörler ise hormon üretmezler ve hızla yayılıp çoğalırlar. İşlevsel olmayan tümörlerin büyük bir bölümü kanser hücreleridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kanser

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar