Kanser Nedir ? Belirtisi ve Tedavisi Nedir ?

Kanser Nedir ? Belirtisi ve Tedavisi Nedir ?

Kanser Nedir ? Belirtisi ve Tedavisi Nedir ?

Kanser Nedir?
Vücudumuzun en küçük yapıtaşı birimi olan hücreler çoğalarak büyür, dokuları ve organları oluştururlar. Bazen hücreler normalden başka şekillerde ve daha çok sayıda bölünmeye başlar. Çok sayıda ve işlevsiz olarak bölünen hücreler kitle, kist veya tümörleri oluştururlar. Bu tümörler bazen kötü amaçlı olmadan vücut içerisinde dururlar, kötü huylu olanları ise kanser adı verilen hastalığa neden olurlar.

1. Kanser belirtileri; bir çok belirtisi olmasına rağmen belirtilen başlıca hissedilenlerdir ve belirtiler kanser hastalığı türüne göre değişir.
2. Nedensiz kilo kaybı
3. Ateş
4. Hiç geçmeyen halsizlik
5. Ağrı
6. Ciltte renk değişikliği
7. Kanama
8. Boşaltım sistemi değişiklikleri
9. Öksürük ve horlama
10. Ben ve siğillerdeki değişiklikler v.b.

knsr5 knsr3

Kanser hastalıkları rutin tedavi yöntemleri;

1. Kanser Tedavisinde Radyasyon(radyoterapi): hedef olarak kitlenin seçilmesinden sonra ışınlar kullanılarak kanserli bölgenin tedavi edilmeye çalışılmasıdır.
2. Kemoterapi: Kanser türüne göre belirlenen ilaçlar ve dozlarla yapılan tedavi yöntemidir.
3. Cerrahi Tedavi: Kanserli dokunun alınarak vücutta dağılmasını ve zarar vermesini engellemeye çalışarak uygulanan tedai yoludur.
4. Hormonal Tedavi: Genellikle tiroit, meme ve prostat kanserinde onların salgıladıkları hormonların yerine konması yolu ile uygulanan bir tedavidir.
5. Biyolojik Tedavi: Vücut bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser hastalığı karşısında savaşabilmesini sağlamak için uygulanır.
6. Evreleme: Kanser hastalığının tümör alındıktan sonra hastalığın türünü ve tümörün huyunu belirlemek için yapılan işlemdir.
7. Alternatif Tedavi Yöntemleri: doğanın bize hediyesi olan ve ilaç dünyası tarafından da kullanılan bitki ve yağların ilaçların yanına takviye olarak kullanılmasıdır.
8. Moral: bütün hastalıklar gibi kanser hastalığında da ilk ve vazgeçilmemesi gereken tedavi yöntemi moralin iyi olmasıdır.

Kanser hastalığı tedavisinde birçok tedavi, yöntemi aynı anda kullanılabilir. Hiçbir kanser hastası doktoruna danışmadan tedavisinde değişiklik yapmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar