Kanser Nedir?

Kanser Nedir?

Kanser, mutasyona uğramış hasarlı hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Normal hücreler yaşlandıkça veya hasarlı bir hücre ortaya çıktığı zaman ölürler ve yerine yeni hücreler gelir. Bazen bir hücrenin genetik kodu değişebilir ya da zarar görebilir. Bu durumda ölmesi gerektiği halde, normal hücre gibi davranarak bölünüp çoğalmaya ve mutasyonlar üretmeye başlar. Apoptoz denilen hücrenin ölüm programı böylece kesintiye uğrayarak bozulmuş olur.

Beden ihtiyaç duymadığı halde kanserli hücreler büyüyüp tümör denilen doku kütlelerini meydana getirirler. Tümörler iyi huylu (benign) ve kötü huylu (malignant) olmak üzere ikiye ayrılır. İyi huylu tümörler kanserli değildir. Alındıklarında yerlerine yenisi oluşmaz ve vücudun başka yerlerine yayılmazlar. Kötü huylu tümörler çevresindeki dokuları istila ederler ve vücuda yayılırlar.

Kanserin dört evresi vardır. Birinci evre, mutasyona uğramış kanserli hücrenin yeni ortaya çıktığı evredir. 1.Evredeki kanser bölgeseldir ve tümör alındığında iyileşme olasılığı yüksektir. İkinci evrede tümör daha büyüktür, çevresindeki dokulara yayılmış ve lenf sistemine ulaşmıştır. Üçüncü evrede tümör da fazla büyüyerek çevresindeki bölgelere yayılmıştır. 4. evrede ise kanser hücreleri vücudun diğer bölgelerine yayılmıştır.

Kanser hücreleri, kan ve lenf sistemi yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılabilmektedir. Vücudun bir bölgesinden diğer bir bölgesine yayılma durumuna metastaz denir. Bazı kanser türleri tümör oluşturmazlar. Örneğin lösemi yani kan kanseri kemik iliği ve kanda meydana gelen bir kanser hastalığıdır. Günümüzde bilinen 100’den fazla kanser türü vardır. Genellikle kanser, “göğüs kanseri” gibi oluştuğu organın ismiyle veya başlangıçtaki hücre tipine göre isimlendirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kanser

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar