Kapari Bitkisi – Gebre Otu Faydaları

Kapari Bitkisi – Gebre Otu Faydaları

Kapari bitkisi ülkemizde pek bilinmeyen ancak farklı lezzetiyle turşu olarak çok tercih edilen bitkilerden biridir. Hardala benzeyen tadıyla kapari damakta hoş bir tat bırakıyor. Bugünkü yazımızda bu eşsiz bitkinin az bilinen şaşırtıcı şifalarından söz etmek istiyoruz. Umarız kaparinin bu özellikleri size de çok iyi gelecektir.

Kapari bitkisi her şeyden önce MS adıyla tanınan, tıbbi açılımı Multipi Skleroz hastalığına iyi gelmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarla bu konuda şaşırtıcı sonuçlara ulaşılmıştır. Omurilik ve beyin sinirlerinin yıpranmasına neden olan MS hastalığı, bilindiği gibi yorgunluğa, görme bozukluklarına, dengesiz yürümeye, konuşma bozukluklarına, el titremesine neden olmaktadır. Denek hayvanlarında, bu tür belirtilere neden olan bir sinir ve bağışıklık hastalığı olan MS hastalığı kapari ile büyük oranda azaltılmıştır.

Kapari, ülkemize Gebre otu adıyla bilinmektedir. Bu bitki adeta bir potasyum ve fosfor deposudur. Bu içerikler özellikle beynimize büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca kapari içerisinde kalsiyum, protein ve A vitamini bolca yer almaktadır. Bu özellikleri nedeniyle Gebre otu kozmetikte ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Pizzalarda da rastlayabileceğimiz bu bitkiyi turşu olarak yemek ve salatalıklarda, aşırıya kaçmadan tüketebiliriz.  Bunun yanında bitkinin çayı da tüketilebilmektedir.

MS hastaları sabah – akşam, aç karnına kapari bitkisinden birkaç tatlı kaşığı tüketebilir. Ancak MS veya başka rahatsızlıkları olanlar doktorlarına mutlaka danışmalıdır. Turşu çeşitlerinin de fazla tüketildiğinde tansiyonu olumsuz etkilediğini hatırlatalım.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar