Kış Vitaminleri

Kış Vitaminleri

vtmnKIŞ VİTAMİNLERİ

Kış Başladığında Vücudumuzun Hangi Vitaminlere İhtiyacı Olur ve Bunları Nelerden Alabiliriz

Soğuk algınlığı belirtilerini görünce hemen hepimiz C vitaminine sarılırız. Ancak en doğrusu, kış aylarında vücudu gözlem altında tutup sağlıklı olmasını sağlamaktır. Aşağıda, kış ayları boyunca ihtiyaç duyduğumuz vitaminler, mineraller ve bulundukları gıda maddeleriyle ilgili kısa notlar bulacaksınız.

A vitamini : Hücrelerin yenilenmesinde yani büyüme ve gelişim aşamalarında gerekli bir vitamindir. Göz sağlığı ve görme becerisinin yanı sıra bağışıklık sisteminin dayanıklılığı üzerinde de etkilidir. Süt, zenginleştirilmiş margarin, yumurta sarısı, ton ve sardunya gibi yağlı balık türleri ile karaciğer de bol miktarda bulunur. Domates, havuç, yeşil yapraklı sebzeler, mango ve kayısı A vitamini zenginidir. Genellikle vücudun ihtiyacı göz ardı edilerek aşırı dozda tüketilir. Aşırı A vitamini  tüketimi ise zehirleyicidir.

E vitamini : Hücre zarını koruyan bir türk antioksidan olarak bazı kanser türlerini ve kalp hastalıklarını önlemede etkili olduğu düşünüşmektedir. Fındık, ceviz, fıstık hatta ayçekirdeği dahil her türlü kabuklu kuruyemiş mükemmel birer E vitamini deposudur. Aynı şekilde brokoli, ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler ve tahıl ürünleri de E vitamini zenginidir. Bitkisel sıvı yağlar hayatımzın vazgeçilmezi olduğu için E vitamini eksikliğine günümüzde pek rastlanmaz.

Selenyum : Vücut hücrelerinin dışarıdan gelecek zararlara karşı koruyan enzimlerin düzenlenmesinde önemli rol üstlenen selenyumun antioksidan özellikleri vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Bazı kanser türlerine karşıda koruyucudur. Temel olarak tahıl ürünlerinde , ette, balık ve brezilya cevizinde bulunur.

C vitamini : Genel olarak inanışın aksine C vitamini insanı nezle ve gripten korumaz, sadece hastalığı daha hafif atlatmanıza yardım eder. C vitamini bir tür antioksidandır ve bu antioksidan özelliği de son derece önemlidir. Öyle ki kanser, kalp gibi hastalıklara karşı bile koruyucudur. C vitamini ayrıca kolajen üretiminin bir numaralı destekçisi ve vücut dokuları ile kemiklerin oluşumdaki en önemli etkendir. Her gün taze sebze ve meyve yiyorsanız, düzenli olarak C vitamini alıyorsunuz anlamına gelir. C vitamini açısından zengin olan meyveler turunçgiller, kil , çilek ve kızılcık olarak sıralanabilir ki bunların tamamı başlı başına C vitamini deposu meyvelerdir. Sebzelerden lahana, brokoli ve fasulye de öyle.

Demir : Vücudumuzun tüm hücrelerine oksijen ileten kırmızı kan hücrelerinin üretimi için hayati bir mineraldir. Ayrıca vücudumuzun enerjisi, zihinsel faaliyetlerimiz ve hayatta kalabilmemiz içinde önemlidir. Demir eksikliği anemiye neden olur, anemi de oksijenin vücut hücrelerine taşınmasını önler. Sonuç olarak anemi ye yakalanan uyuşuk, bezgin ve hayata karşı vurdumduymaz hale gelir. Aşırı demir yüklemesi organlara zarar vereceği için demir alımında denge son derece önemlidir. Kırmız et zengin bir demir kaynağıdır. Bunu da baklagiller, ekmek, un, yumurta, başta mercimek olmak üzere tüm tahıl  ürünleri ve kurutulmuş meyveler izler. C vitamini ile birlikte alınan demiri vücudun daha kolay emdiğini de ekleyelim. Kırmızı et yemeyen kadınların regl dönemlerinde daha az kanama gözlemlenir. Özellikle ameliyat olan kişilerin operasyon sonrasında demir tabletleri alması önerilir. Bunun nedeni de vücudun kan hücresi üretimini hızlandırmak ve halsizliği ortadan kaldırmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar