Kolon Kanseri Belirtileri Nedir Ne Kadar Sürer Nedenleri Nelerdir

Kolon Kanseri Belirtileri Nedir Ne Kadar Sürer Nedenleri Nelerdir

Kolon kanseri belirtileri aslıda çok tipik özellikler ile kendini göstermektedir. Kişi çoğu zaman bu belirtilerin farkında olsada şikayetleri sıklaşmadan yada ciddi bir kanama odağı saptamadan doktora başvurmamaktadır. Ülkemizde ki çoğunluklu düşünce yapısı kendiliğinden geçer şeklindedir. Hasta kişi bir süre sonra ilaçlara cevap vermeyen durumlar karşısında uzmana göründüğünde işin ciddiyetini fark edebilir.

Kolon kanseri belirtileri bağırsak sendromları ile benzerlik gösterdiğinden tanı yöntemlerininde yardımıyla bu ayrım yapılarak tümörün varlığı tespit edilemeye çalışılır. Bu belirtiler kalın bağırsağın ana görevi olan dışkılama ki farklılaşmalardadır. Kolon görevini eksik yaptığında dışkı olduğundan daha ince, daha sulu yada tam tersi daha katı olabilir. Kişi tuvalet alışkanlığının değiştiğini fark eder. Bağırsağın tam olarak boşalmaması hissi vardır. Bu sebeple sık tuvalete çıksada dışkı yoktur. Dışkılama olduğunda fark edilen kanamaların üzerinde durulması gerekir. Kanamanın rengi ve yoğunluğu bu yönden bakıldığında ayrıcı pozisyondadır. Kırmızıya çalan kanamalar yeni oluşmuştur ve alt bölge kanamalarına işaret eder. Kahve telvesi görünümüne sahip kahverengi kanamalar ise daha çok sorunun daha yukarı bölgelerde genellikle mideden kaynaklığını  gösterir. Bu duruma eşlik eden karındaki kramplar, şişkinlik ve gaz oluşumu dikkat çeker. Emilim bozukluğunun başlamasından dolayı kişide elektrolit dengesizleri ortaya çıkabilir. Bunlara en iyi örnek b12 vitaminin emilim eksikliğidir. B12 eksikliği vücutta kendini belli ettiğinde hastada kansızlık, kronik yorgunluk, dikkat eksikliği, kilo kaybı görülebilir.

B1WAFN colon cancer. Image shot 2009. Exact date unknown.

Tüm bu sebeplerden ötürü kolon kanseri belirtileri 50 yaş üstü kişilerde üstünde daha dikkatle durulması gereken konulardır. Bu kişiler enaz 2 yılda bir mutlaka kolonoskobi yaptırmalı gaitada gizli kan testi ile kanama olup olmadığına baktırmalıdır. Ailede daha önce bir kanser tanısı almış kişiler varsa, daha önceden polip oluşumu gözlemlenmiş ve çıkarılmışsa ve bağırsaktan kaynaklı ülseratif kolit, crohn hastalığı gibi hastalıklar mevcutsa risk grubuna girmektesinizdir, bu sebeple kontrollerin sıklığını arttırmakta daha titiz davranmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar