Kolon Kanseri Tedavisi Evreleri Ameliyatı ve Yaşam Süresi

Kolon Kanseri Tedavisi Evreleri Ameliyatı ve Yaşam Süresi

Bağırsak Kolon Kanseri

Kolon vücutta ince barsaklardan sonra başalayan toplam uzunluğu 1,5-2 m arasında değişen bir organımızdır. İnce bağırsak ile anüs arasında yerleşim gösterir ve 4 ana parçadan oluşmaktadır. Kolon; çıkan kolon, transvers kolon, inen kolon ve sigmoid kolon gibi bölümlere ayrılır. Temel görevi ince bağırsaklardan emilemeyen mineral ve suyu emerek kalan dışkıyı vücuttan uzaklaştırmaktır.

Kolon kanseri bu 4 ana bölümden herhangi birinde kendine yerleşim yeri edindiğinde bu temel görevi yerine getirmede sıkıntılar başlar. Hasta kendinde ki farklılığın farkındadır fakat çoğu zaman bunu diyetteki ürünlerin farklılaşmasına yada su tüketimini azaltmış olabilmesiyle bağdaşlaştırır. Kolon kanseri sinsi ilerlediğinden bir sonraki aşamada neler olabileceğini hasta fark edemez. Çoğu zaman kişiler dışkılamadakifarklılaşma ile hastaneye gitmezler. Hastaneye gidilme aşaması genellikle karın ağrısının başlamasıyla gerçekleşir. Kolon kanseri en çok inen kolonun ortalarında karşımıza çıkabilir. Rektuma(son kısım) yakın yerde oluşu görüntü alma açısında daha olumlu bir durumdur. Gastaroentereloji uzmanına sık karın ağrıları şikayetleri ile giden kişiye, uzmanın sigmoid kolon görüntülemesi yapması ve şüpheli gördüğü yerden biyopsi yaparak tanı koyması kolaydır. Poliplerde çoğu zaman kanamaya sebebiyet verir fakat bunlar kanserleşmemiş bening(iyi huylu) oluşumlardır. Yine doktor çıkarılması yönünde karar kılar. Kolon kanseri tedavisi için eğer kişide geç kalınmamışsa Kolon kanseri ameliyatı sayesinde kanserli dokunun uzaklaştırılması sağlanabilir ve tedaviyeyanıt olumlu yönde ilerleyebilir. İşlemden sonra arkada mikro kanserli yapıları bırakmamak için radyoterapi ve kemoterapi gibi yöntemler kombine uygulanarak tam iyileşme hedeflenir. Tek başına kemoterapiye yada radyoterapiye baş vurulmamasındaki sebepler kanser hücrelerinin bu yöntemlere dirençli olmasından kaynaklanmaktadır.

Daha ilerleyen süreçlerde etkili bir tedavi için Kolon kanseri ameliyatı sayesinde kanserli dokular ortadan kaldırılmaktadır.

Kolon kanseri evreleri nelerdir?

Her kanser tipinde olduğu gibi kolon kanseri de çeşitli evrelerden oluşmaktadır. Öncelikle hangi Kolon kanseri evreleri içerisinde olduğunuzun tespit edilmesi ve bu yönde bir tedavi uygulamak gerekmektedir.

Kolon kanserinde evreleme yapıldıktan sonra tedaviye başlamadan önce hasta kaçıncı evrede olduğunu ve bu evrenin tedavisindeki beklerin neler olduğunu bilmelidir. Son dönem bir kanser hastanın kendisini evre I-II gibi görmesi istenen bir durum değildir. Evrenin boyutuna göre kendi içinde elde edilen başarılar hastayı motive etmelidir.

Kolon kanserinde yaşam süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Kişinin tedaviye yanıt vermesi kısa sürede iyileşmesini ve hayata yeniden dönmesini sağlayabilir bu nedenle Kolon kanserinde yaşam süresi hakkında net bilgiler vermek pek doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Bu tamamen tedavi sürecinde belli olacak bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar