Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak çınlaması tedavisinde öncelikle çınlamanın nedeni tespit edilerek ona uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.  Bunun için hastaya işitme testi, kulak basınç testleri (timpanogram), iç kulak testi (otoakustik emisyon), ERA testi (beyin sapındaki elektriksel dalgaların ölçümü), denge sistemi testi (nistagmografi), bilgisayarlı tomografi, MRI (manyetiz rezonans görüntüleme) gibi tetkikler uygulanır.

Kulak çınlaması tedavisinde öncelikle kulak kiri temizlenir. Eğer çınlama vaskülerse, yani kan damarı ile ilgili problemlerden kaynaklanıyorsa çeşitli ilaçlar kullanılır veya cerrahi müdahelede bulunulur. Eğer çınlamanın kaynağı tespit edilemiyorsa çınlamanın duyulmasını azaltıcı yöntemlerle çınlama maskelenmeye çalışılır.

Çınlama maskeleme tedavisinde elektronik cihazlar kullanılmakta, bu cihazlara beyaz gürültü makineleri adı verilmektedir. Bu makineler rüzgar, yağmur, dalga sesi gibi doğa seslerini taklit ederek hastanın kulak çınlamasına odaklanmasını önlerler ve kulak çınlamasının yol açtığı uykusuzluk, stres gibi rahatsızlıkları ortadan kaldırırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kulak çınlaması

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar