Lösemi Kan Kanseri

Lösemi Kan Kanseri

Kan vücutta her hücrenin beslenmesinden ve oksijenlenmesinden sorumludur. Hücreleri mikroorganizmalardan korur ve yaralanmaları durumunda koagülasyon(pıhtılaşmayı) sağlayarak kanamaların engellenmesini sağlar. Bu nedenle kan hastalıkları tüm vücudu etkiler. Kan hücrelerinin yapımından sorumlu organlar kemik iliği, karaciğer, dalak ve lenfoid dokulardır ve tüm bu organları kapsayan bilim dalı hematoloji olarak adlandırılır.

Lösemi kan kanseri ilk kez 1847 yılında Virchowtarafından tanımlanmış olup kandaki lökositlerin anormal çoğalmaları ile gerçekleşen ölümcül olabilen neoplastik(tümör ile alakalı) bir hastalıktır. Kanser kemik iliğini, dalağı ve lenf nodlarını tutar. Kan kanserinin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, bazı faktörlerin daha ön plana çıktığı görülmüştür. Bunlar radyasyona maruz kalma, çeşitli kimyasal ürünler(benzen, kloramfenikol..vb) ve kalıtımdır. Lösemi kan kanseri sınıflandırılmasında klinik seyre göre hareket edilmiş olup akut ve kronik olarak ikiye ayrılmıştır. Bunlar akut lenfoblastik lösemi(ALL), akut myeloblastik lösemi(AML) , kronik lenfositik lösemi(KLL) ve kronik myelositik lösemi(KML)’dir.

ALL 2-4 yaş arası çocukların hastalığı olarak bilinmektedir ve bazı durumlarda 10 yaşına kadarda görülebilir. Bu klinik tabloya sahip çocuklarda kemoterapi oldukça etkili sonuçlar vermektedir. AML herhangi bir yaşta görülebilir fakat sıklık olrak daha çok 55 yaş üstü ve adölesan dönem daha çok dikkat çekmektedir. Hastaların %20’sinde tam iyileşme 5 yıl sürer. Tedavide kemik iliği transplantasyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. KLL erkeklerde kadınlara oranla 3 katı daha fazla görülür. Ortalama yaşam ömrü 5 yıl kadardır. Tedavisinde kemoterapik ajanlar steroid ile kombine şekilde kullanılmaktadır. KML vakalarının bir çoğunda 22. ve 9. kromozomu ilgilendiren bir bozukluk olduğu ortaya çıkarılmıştır. Sıklıkla tedaviye yanıtın güç olduğu belirlenmiştir, yine de bazı hastalarda vinkristin ve prednison gibi kemoterapik ajanlara yanıt olumlu yöndedir. Lösemi kan kanseri genel olarak kemik iliği transplantasyonuna(nakline) ihtiyaç duyar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Kan Kanseri Lösemi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar