Manik Depresif Nedir

Manik Depresif Nedir


manik-depresif
Manik Depresif Nedir

Bugün kü yazımızda adını duymaya pek de aşina olmadığımız, dilimize ve bize biraz yabancı biraz farklı gelen, ancak toplumumuzda da sık sık karşılaşabildiğimiz rahatsızlık türlerinden bir tanesi olan manik depresif hastalarından bahsedeceğiz.

Diğer bir adı ile bipolar bozukluk olarak bilinen bu rahatsızlık, dilimizde ki yani Türkçe de ‘ ki ismi ile ise iki uçlu bozukluk olarak bilinir ve adlandırılır.

Gelelim hastalığın ne olduğuna ve hastalarında neler gözlemlendiğine. Öncelikle bu hastalarda, yani manik depresif hastalarında kariyerlerine zarar geleceği korkusu rahatsızlığı ve endişesi vardır.

Ve nitekim de çoğu manik depresif hastasında ne yazık ki bu korkular ve endişeler gerçek çıkar. Kişi değişken ruh hali ve değişken tavırları ile gerek iş hayatında olsun gerek arkadaş ortamında olsun gerek de aile hayatında olsun, ilişki bozukluklarına sebep olur ve bu nedenle hem iş ortamında hem arkadaş ortamında pek de kabullenilemez.

Bu kişilerde, bazen mutlu, hiperaktif, hayat dolu, güçlü ve kendine güvenen birey hareketleri gözlemlenir iken, bazen de aniden duygu çöküşleri, moral bozuklukları ve umutsuzluğa kapılırlar. Adeta bir boşluğa düşerler ve deyim yerinde ise kalabalıklar arasında yalnızlaşarak kaybolurlar.

Bu duygu geçişleri, yükselip alçalmalar, her insanda zaman zaman gözlemlendiği için, hastalığın teşhisi konulması oldukça zordur.

Hele ki bir de hasta durumunu kabullenmiyor ve kendini çok normal görüyor ise. Hastalığın en çok rastlanan en sık karşılaşılan görülme yaşı ise 15 ila 25 yaş arasındadır.

Oranla açıklayacak olur isek 100 kişiden 2 kişide görülür. Kişiler zaman zaman intiharı bile düşünebilmektedir ve bu oldukça tehlikeli boyutlara ilerlemiş demektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar