Menopoz

Menopoz

mnpzMenopoz

Halk arasından kadının kesilmesi olarak da adlandırılan menopoz, kadınların adet görme nedeni olan yumurta rezervinin bitmesiyle alakalı olarak adet görememesi durumudur. Genellikle 45- 55 yaş arasında kadınların menopoz dönemidir. Her adet görmeme durumu menopoz değildir. Bir kadının adet göremem durumuna menopoz diyebilmesi için on iki ay gibi bir süreçte adet görmemesi gerekir. 35 yaş ve öncesinde adetten kesilme döneminde erken menopoz deniyor, 60 yaş sonrasında menopoza girmek ise kadın hastalıklarından birine sahip olabileceğinize ve bir uzmana mutlaka danışmanız gerektiğinin bir göstergesidir.

Menopozda görülen belirtiler:
– Uykusuzluk
– Depresyon
– Sinirlilik
-Anksiyete
– Kolay ağlama
– Aşırı duygusallık
– Dikkat, konsantrasyon ve hafıza bozulması, unutkanlık
– Adet dönemlerinde ki kanama miktarının ve süresinin değişmesi
– Kemik erimesi ve vücut şeklinde değişiklik olması
-Genital bölge organlarında ve meme yapısında değişiklik
– Menopoz döneminde kadınların bir şikâyeti de kilo alımıdır. Değişen hormon seviyesine bağlı olarak metabolizma yavaşlayabilir.
– Ateş basmaları kadınların herkes tarafından bilinen tarafından bilinen ve menopoza dair en sık rastlanan belirtisidir. Bazen geceleri uykudan uyanmanıza bile neden olabilir, ılık duş bu ateş basmalarının en büyük ilacıdır.
-Ciltte kuruluk daha çok nem ihtiyacı ve buna bağlı olarak kırışıklıklarda artma

Bu şikayetler menopoz döneminden bir yıl önce başlayıp adetten kesildikten sonra da bir, iki yıl kadar devam edebilir. Kadında ki en büyük değişiklik psikolojiktir, kendini kadınlıktan kesilmiş hisseder ama unutmamak gerekir adet görmek sadece doğurmakla alakalıdır, cinsel hayatınız ve diğer fiziksel görüntünüzde bir değişiklikler olmayacak. Aksine menopoz, ergenliğe girmek kadar doğal bir süreçtir ve düşünülmesi gereken olumlu tarafları olduğunu düşünürseniz bu dönemi psikolojik olarak da daha rahat geçirirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar