• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

Microgynon Doğum Kontrol İlacı Kullanımı Yan Etkileri Doğum kontrol ilaçlarından birisi olan Microgynon gebe kalınmasını engelleyen ve yaklaşık 12 saate kadar koruma sağlayan etkili bir korunma yöntemidir. Kontrol altında olmasını istediğiniz bir cinsel yaşantı için etkili olan bir yöntem arıyorsanız bu doğum kontrol ilacını tercih edebilirsiniz. Tabi ki doktorunuz ile detaylı bir görüşme yaptıktan sonra […]

microgynonMicrogynon Doğum Kontrol İlacı Kullanımı Yan Etkileri

Doğum kontrol ilaçlarından birisi olan Microgynon gebe kalınmasını engelleyen ve yaklaşık 12 saate kadar koruma sağlayan etkili bir korunma yöntemidir. Kontrol altında olmasını istediğiniz bir cinsel yaşantı için etkili olan bir yöntem arıyorsanız bu doğum kontrol ilacını tercih edebilirsiniz. Tabi ki doktorunuz ile detaylı bir görüşme yaptıktan sonra sizin için en uygun olan doğum kontrol yöntemini belirlemeniz daha sağlıklı sonuçlar elde etmeniz için yardımcı olacaktır.

Bu ilacın kullanılmasını riskli olabileceği kişiler arasında migren hastalığının teşhisinin konmuş olduğu kişiler yer almaktadır. Migren hastalığınız var ise bu ilacı kullanmanızda baş ağrılarınız daha sık aralıklar ile ve daha şiddetli olarak meydana gelebilir.

Microgynon doğum kontrol hapının önerilmediği kişiler ise ileri yaş grupları içinde bulunan bayanlar bulunmaktadır. Aynı şekilde alkol ve sigara tüketimini fazla olarak gerçekleştiren kişilerde de doğum kontrol hapını doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Kilo sorunu olan ve obez olan kişilerde de çeşitli kalp hastalıklarını tetikleme riski olduğu için doğum kontrol ilacının kullanılması pek önerilmemektedir.

Herhangi bir kronik rahatsızlığınız var ise doğum kontrol hapını kullanmadan önce gerekli sağlık testlerinden geçerek ilaca başlamak için doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Microgynon doğum kontrol ilacının yan etkileri:
-hafif bir ilaç olmasının yanı sıra bazı durumlarda yüksek oranda hissedebileceğiniz mide bulantıları
-göğüslerde yapı olarak hissedilecek olan gerginlik ve bununla birlikte şişkinlik hissi
-kilo sorunu yaşamayanlar için de geçerli olan yorgunluk ve vücut ağırlığı hissi
-depresif durumların gözlenmesi ve psikolojik olarak daha hassas bir dönemin yaşanması
-yüz ve el bölgelerinde koyu kahverengi lekelerin meydana gelmesi
-cildin hassaslaşmasına bağlı olarak güneşten daha fazla etkilenmesi ve bu lekelerin güneş ile birlikte hızlı   bir şekilde koyulaşarak çoğalması
-libidonun etkilenmesi
-şiddetli baş ağrıları ve migren başlangıcını tetikleme
-tüm bu yan etkilerin yanı sıra oldukça nadir görülen göz hassasiyeti de bu ilacın yan etkileri arasında      bulunmaktadır. Göz hassasiyeti içinde de lens kullanımında dayanıksızlık ve tahammülsüzlük de yan  etkiler arasında gösterilebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Fiyatı : 13.80 TL

microgynon

Sosyal Medyada Paylaşın:

189 yorum

 1. Merhaba ben hipertansiyon hastasıyım spirel takılı ama cıkartmak istiyorum
  doğum kontrol hapı kullanmaya başlasam sıkıntısı yada yanetkisi olurmu

  • Çiğdem hanım takibinizi yapan doktorunuz ile görüşürseniz size en doğru doğum kontrol önerisinde bulunacaktır.

  • Esra hanım merhaba, yeni nesil emzirirken kullanılan doğum kontrol ilaçları vardır bununla ilgili takibinizi yapan doktorunuz ile görüşmelisiniz.

 2. Merhaba dün ilaca başladım bu sabah dudağımda şişme oluştu Başka bir sitede okurum yan etkiler arasında olabileceği yazıyordu sizde göremedim böyle bir yan etkisi var mı?

  • Derya hanım merhaba, bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir fakat bir süre daha takip edin eğer şişlik uzun süre devam ediyorsa ilaç değişikliği yapabilirsiniz.

 3. Merhabalar bugün yaşadığım ilişki sırasında eşim içime boşaldi ama ben korunmak için hapı bugün aldım kullandım sizce doğru mu yaptım ne zaman yemem gerekiyor

  • Alev hanım merhaba, doğum kontrol ilaçları (ilk defa kullanıyorsanız mutlaka bir hafta geçmesi gerekir) her gün düzenli kullanıldığında koruma sağlar, korunmasız ilişkiden sonra içilen doğrum kontrol ilacının önceki ilişkinize bir etkisi olmaz bunun için aşağıdaki linki tıklayıp okumanızı öneririm.
   Ella Ertesi Gün Hapı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
 • YORUM