Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

microgynonMicrogynon Doğum Kontrol İlacı Kullanımı Yan Etkileri

Doğum kontrol ilaçlarından birisi olan Microgynon gebe kalınmasını engelleyen ve yaklaşık 12 saate kadar koruma sağlayan etkili bir korunma yöntemidir. Kontrol altında olmasını istediğiniz bir cinsel yaşantı için etkili olan bir yöntem arıyorsanız bu doğum kontrol ilacını tercih edebilirsiniz. Tabi ki doktorunuz ile detaylı bir görüşme yaptıktan sonra sizin için en uygun olan doğum kontrol yöntemini belirlemeniz daha sağlıklı sonuçlar elde etmeniz için yardımcı olacaktır.

Bu ilacın kullanılmasını riskli olabileceği kişiler arasında migren hastalığının teşhisinin konmuş olduğu kişiler yer almaktadır. Migren hastalığınız var ise bu ilacı kullanmanızda baş ağrılarınız daha sık aralıklar ile ve daha şiddetli olarak meydana gelebilir.

Microgynon doğum kontrol hapının önerilmediği kişiler ise ileri yaş grupları içinde bulunan bayanlar bulunmaktadır. Aynı şekilde alkol ve sigara tüketimini fazla olarak gerçekleştiren kişilerde de doğum kontrol hapını doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Kilo sorunu olan ve obez olan kişilerde de çeşitli kalp hastalıklarını tetikleme riski olduğu için doğum kontrol ilacının kullanılması pek önerilmemektedir.

Herhangi bir kronik rahatsızlığınız var ise doğum kontrol hapını kullanmadan önce gerekli sağlık testlerinden geçerek ilaca başlamak için doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Microgynon doğum kontrol ilacının yan etkileri:
-hafif bir ilaç olmasının yanı sıra bazı durumlarda yüksek oranda hissedebileceğiniz mide bulantıları
-göğüslerde yapı olarak hissedilecek olan gerginlik ve bununla birlikte şişkinlik hissi
-kilo sorunu yaşamayanlar için de geçerli olan yorgunluk ve vücut ağırlığı hissi
-depresif durumların gözlenmesi ve psikolojik olarak daha hassas bir dönemin yaşanması
-yüz ve el bölgelerinde koyu kahverengi lekelerin meydana gelmesi
-cildin hassaslaşmasına bağlı olarak güneşten daha fazla etkilenmesi ve bu lekelerin güneş ile birlikte hızlı   bir şekilde koyulaşarak çoğalması
-libidonun etkilenmesi
-şiddetli baş ağrıları ve migren başlangıcını tetikleme
-tüm bu yan etkilerin yanı sıra oldukça nadir görülen göz hassasiyeti de bu ilacın yan etkileri arasında      bulunmaktadır. Göz hassasiyeti içinde de lens kullanımında dayanıksızlık ve tahammülsüzlük de yan  etkiler arasında gösterilebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız.

Fiyatı : 13.80 TL

microgynon

Sosyal Medyada Paylaşın:

13 yorum

  1. Merhabalar, bugün adetimin 7. günü yani bugün bitti ve ilk kez bu hapı kullanmaya başlayacağım. Normalde ilk başlangıç için önerilen süre ilk 5 gün, ben bugün başlasam faydası olur mu, etkisini görür müyüm? Ya da sonradan bi sıkıntı çıkar mı?

  2. iliski gununden 7 gun once kullanmaya baslasam ve devamli kullansam gebeligi engellermi.bide adet degilken baslasam ilaca bi sorun olurmu

    • İlk defa kullanacaksanız dediğiniz gibi bir hafta süre geçmesi gerekiyor fakat ilaca başlamak için adetinizin ikinci veya üçüncü gününü beklemelisiniz.

  3. Ben yaklaşık 3 aydır bu hapı kullanıyordum ama 1.5 aydır yarıda bıraktım ve artık kullanmıyorum ama bıraktığımdan beri gögsüm de ağrı şişkinlik ve aşırı saç dökülmesi oldu acaba bunlar ilerde geçer mi ne kadar bi süredr geçer

  4. MERHABALAR, 3 GÜNDÜR MİCROGYNON DOĞUM KONTROL HAPINI KULLANIYORUM.HAPI GECE UYUMADAN İÇTİM HEP.ANCAK 4. GÜNÜN SABAHINDA BAŞ AĞRISI HALSİZLİK YORGUNLUK GİBİ BELİRTİLER OLDU. KENDİMİ ÇOK İYTİ HİSSETMİYORUM. BU HAPI KULLANMAYI KESİP YAZZ 24+4 ADLI HAPI KULLANSAM OLUR MU ??

  5. Microgynon ilaca başlayalı 5 ay oldu 5 aydır adet günüm geldiginde sadece 1damla oluyor 4 gün sürüyor adetim ve her gün 1er damla oluyor. Ne yapmalıyım

    • Bu ilaç sentetik bir ilacmis 6tane kullandım bıraktım hayatımı tersine çevirdi 47 kilodan 62kiloya çıktım yan etkisi 1bucuk yılda geçti . Her ay kilo alıyorsun goguslerdekitle GB bişey başlıyor sisiyor vajina kuruluğu berbat bişey adetim bitti GB bişey menapoza girdimi falan sanmaya başladım hala çok az gelir bı pet çok bile geliyor . Ben yandım siz yanmayin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİRDE BUNLARA BAKIN

UZMANLAR
  • YORUM