Mide Kanseri Belirtileri

Mide Kanseri Belirtileri

Mide Kanseri Belirtileri
Mide kanseri sinsice ilerleyen ve çoğu durumda belirti vermeyen ilerki dönemlere kadar hastayı taşıyabilen bir hastalıktır. Tüm dünyada erkeklerede ikinci sırada ve kadınlarda dördüncü sırada görülen bu kanser türünün ülkemizdeki görülme sıklığı 100.000 de 45 gibi bir rakama çıkmaktadır.

Mide kanseri belirtileri farklı bir çok hastalığında belirtisi ile benzerlik göstermesinden ötürü, hastalık evre III-IV arasında tanılanmakta olup çoğunda ameliyat şansı kaybedilmiş olmaktadır. Hastalar çoğu zaman mide kanserinin metastazının (yayılımının) neden olduğu ağrılar ila hastaneye başvurmaktadır. Çoğunlukla kemiğe sıçramış bir mide kanserinin belirtisi olan kemik ağrıları şikayatleri ile, kullanılan ağrı kesicilere cevap vermediği için son çare olarak bir uzmana giden hasta esas hastalığın mide kanseri olduğunu geç öğrenebilir.

Mide kanseri belirtileri kendini ülser ve gastrit belirtilerine çok benzetir. Kendini bilen kişi eğer kısa zamanda belirtileri değerlendirirse erken tanı alma şansını yakalamış olur. Hastalık çoğu zaman kendini hazımsızlık, sürekli bir dolgunluk hissi, bulantı kusma, ağrı, dışkıda kanama ve iştahsızlık olarak gösterebilmektedir. Ayırıcı bir başka bilgi ise dışkıda görlen kanama kırmızı ve pembemsi şeklindeyse bu kanamanın yeni oluşmuş ve daha çok makattan(rektumdan) kaynaklı taze kanama olduğunu gösterir. Kişide mide kanaması var ise dışkıda görülen kan kahve telvesi şekilde görülür. Bu midede başlayan kanamanın sindirim yolunda parçalandığı eski bir olgu olarak ayırıcı bir tanı kapsamında değerlendirilir. Mide kanseri belirtileri içinde sıklıkla rastlanan bir başka durum ise kronik yorgunluktur. İlerlemiş bir kanser söz konusu olduğunda hastada anemi(kansızlık) tablosu görülebilmekte ve vücutta ki hemoglobin düzeyi organlara yetememektedir. Aneminin sebep olduğu bu durum solunumsal açıdan bir güçlük oluşturup sürekli halsizlik hissiyatına sebep olur.  Belirtiler çok iyi değerlendirilmeli ve erken tanıya sahip olabilmek için uzman görüşü mutlaka alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kanser Mide Mide Kanseri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar