Mide Kanseri

Mide Kanseri

Mide kanseri; kanserli hücrelerin bilinmeyen faktörler doğrultusunda mide yerleşimli bir tutulum göstererek sonradan edinilmiş bir hastalık olarak değerlendirilir. Dünyada görülme sıklığı yaşla birlikte atmış olup sosyoekonomik seviye ile de yakından ilişkilidir.

Olumsuz çevre şartları ve olumsuz hijyenik koşullar mide kanserinde bir kıssastır.  Buna tezatlık oluşturan nadir ülkelerden biri Japonya’dır. Japonya dünyada mide kanserine sahip olan vakaların en çok olduğu ülke olup her 100.000 insanının 78’i mide kanserlidir. Düşünüldüğünde neden Japonya bu kadar yüksek bir orana sahip derseniz, yemek alışkanlıklarındaki deniz ürünlerinin ve saklama koşullarında ki tuz oranının fazlalığı dikkat çeker.

Tüketilen tuz miktarının fazlalılığı mide iritasyonuna(zedelenmesine) sebep olur ve mideyi gastrit açıdan uygun hale getirir. Tuz kadar önemli olan bir diğer madde ise nitritler ve nitratlardır. Bu maddeler midede bazı proteinler ile tepkimeye girerek nitrozamin denilen kanserojen kimyasalları oluşturarak kansere davetiye çıkarabilirler. Nitritler ve nitratlar paketli ürünlerin ömrünü uzatmada kullanılan koruyucu maddelerde ve gıda boyalarında bol miktarda bulunmaktadır.

Mide kanseri
bir çok mide hastalığının sonucu olarak görülebilmekteyken dış etkenlerde kansere zemin oluşturabilmektedir. Kişide uzun süredir var olan mide ülserinin oluşturduğu bağ doku kökenli bölge tümörün meydana gelmesinde karşımıza çıkabilmekteir. Aynı şekilde kronik gastrit, B12 eksikliği, polipler ve helicobakter pilori hastanın kendinden kaynaklı kanser nedenleri arasındadır. Mide kanseri çoğu zaman mide ağrısı çeken bir hastanın endoskobi yaptırması sonucu fark edilir. Uzman kişi hastada endoskobi sırasında şüpheli bir oluşum görmüşse o anda biyopsi alarak durumu kesinleştirmek isteyebilir. Alınan doku patoloji laboratuvarında incelendikten sonra kesin tanı konulmuş olur. Sonuç kanser yönünde ise kaçıncı evrede olduğuna bakılarak tedavi şeçenekleri değerlendirilir. Kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi operasyonlar bu seçenekleri oluşturmaktadır. Yapılan tüm işlemler hastanın sağ kalım süresini uzatmaya yönelik girişimlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kanser Mide Mide Kanseri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar