Neden Balık Yağı Tüketmeliyiz ?

Neden Balık Yağı Tüketmeliyiz ?

shutterstock_111147896-640x789Balık yağı genellikle balık eti ya da balık karaciğerinden elde edilir.
Balık yağları beyin için son derece gerekli olup; hafızayı güçlendirmek, enerjiyi ve konsantrasyonu artırmak, Alzheimer hastalığını, yaşlılığa bağlı depresyon gibi sorunları azaltmak için balık tüketilmelidir.
Balık yağı tümör gelişimini yavaşlatır.
Balık yağları ayrıca çocuk gelişimi için gereken yağ asitlerini uygun oran ve yeterli miktarda içerdiğinden çocukların diyetinde yer alması önemli bir ihtiyacı karşılar.
Uskumru, ringa, tuna, somon, sardalye gibi soğuk su (dip) balıkları yağlı olup, Omega-3’ ten zengindir. Ayrıca hamsi ve palamut gibi ülkemizde çıkan balıklar da Omega-3’ ten zengindir.
Omega-3’ ten zengin gıdalar ile beslenenlerde takviyeye gerek olmayabilir.
Yaygın kanının aksine balık yağı şişmanlatmaz. Omega-3 yağ asitleri şekerlerden yağ yapan yağ asit sentez enzimini inhibe ederek yağ depolanmasını azaltır. Dolayısı ile kilo kaybını kolaylaştırır.
Ekmek, süt ürünleri, soslar ve margarin gibi gıdaların yer aldığı bu ürün grupları, Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleriyle zenginleştirilmiş çeşitli gıdalar çoklu doymamış yağ asidi alımını artırmak için önemli alternatifler sunar.

Balık Yağı Tüketirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir ?

Yağların opak şişelerde saklanması, ısı ve güneşe maruz bırakılmamaları gerekir. Fazla miktarda çoklu doymamış yağ asidi tüketimi serbest radikalleri arttırır. Bu nedenle balık yağı alanların beraberinde mutlaka E vitamini gibi bir antioksidan alması gerekebilir.
Özellikle bazı balıkların (ton, köpekbalığı gibi büyük balıklar) metil cıva ve diğer çevresel kontaminantları içerebildikleri bilindiği için; bu türlerden elde edilen balık yağlarını sık tüketmek önerilmez.

Balık Yağının Hangi Hastalıklarda Kullanımı Uygundur ?

Alerjiler, Alzheimer, anjinapektoris, damar sertliği, artrit, demans, immün yetersizlikler, kalp hastalığı, kanser, hipertansiyon, hiperaktivite, multipl skleroz, obezite, kronik yorgunluk sendromu, sedef hastalığı, reye sendromu, diyabet, enfeksiyon, kistikfibroz, öğrenme bozuklukları, lösemi, lupus, malnütrisyon, menopoz, görme bozuklukları, egzama.

Balik-yagi      beyin

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar