Parkinson Belirtileri

Parkinson Belirtileri

Parkinson belirtileri üç ana başlıkta incelenebilir. Bunlar titreme, kas sertliği ve hareket azlığıdır. Parkinson hastalığının ilk ve en önemli belirtisi, tremor denilen, ellerde veya vücudun bir bölgesinde görülen ve hızı 4 ile 6 Hz arası değişen titremelerdir. Sinsice ilerleyen Parkinson hastalığının erken teşhis edilmesinde titreme belirtileri önemlidir. Bu titremeler, öfke nöbetlerinde, spor sonrası veya heyecan durumlarında görülen titremelerle karıştırılmamalıdır. Parkinson titremeleri süreklidir ve hastanın günlük işlerini yerine getirmesini engelleyici niteliktedir. Genellikle tek bir elde veya ayakta ortaya çıkar.

Parkinson hastalığının en önemli belirtilerinden biri de rijidite olarak bilinen kas sertliğidir. Kaslar pasifken, yani dinlenme halinde gevşektir. Dinlenme durumunda bile kaslarda sabit bir gerginlik ve elle teşhis edilebilen belli bir sertlik vardır. Parkinson hastalığında bu kas sertliği genellikle el ve ayak bileklerinde, diz eklemleri ve dirseklerde görülür.

Parkinson hastalığının en temel belirtisi hareketlerde yavaşlamadır. Bradikinezi olarak da bilinir. Hasta, hareketlerin yavaşlamasıyla birlikte günlük işlerini yapamayacak duruma gelir. Örneğin düğmesini ilikleyemez, yazı yazmada güçlük çeker, yemek yiyemeyecek duruma gelir. Zamanla hareketler yavaşlayarak kaybolur.  Yürürken kollarını sallayamaması gibi motor hareketlerde tutukluk görülmektedir. İleri hareket yavaşlaması görülen Parkinson hastalarında titreme veya kas sertliği görülmeyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
parkinson

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar