Parkinson İlaçları

Parkinson İlaçları

Parkinson ilaçları üç grup altında incelenebilir. Bunların ilki beyindeki dopamin eksikliğini gidererek hastalığın belirtilerini azaltmayı hedefler. Bu gruptaki ilaçların başlıcaları Levodopa, Katekol-O-metil transferaz inhibitörleri, monoamino oksidaz B enzimi inhibitörleri ve dopamin agonistleridir.

Levodopa günümüzde Parkinson belirtilerini gidermede en etkili ilaçtır. Hareket yavaşlığını ve kaslardaki sertliği giderir. Levodopa’ya ilaveten Katekol-O-metil transferaz enzimi inhibitörleri ile monoamino oksidaz B enzimi inhibitörleriLevodopa’nın etkisini arttıran inhibitörlerdir. Dopamin agonistleri ise dopaminin bağlanma yerlerini uyararak dopamini taklit eden ilaçlardır. En bilinenleri Pribedil, Pramipeksol, Kabergolin, Rotigotin’dir.

İkinci grup Parkinson ilaçları otonom siirlerden impuls geçişini durduran, titreme ve kas sertliği belirtileri üzerinde etkili olan ilaçlardır. En yaygın kullanılanları Akineton, Sormodren, Artane’dir. 50 yaş üzerindeki hastalarda kullanılmamaktadır. Yan etkileri nedeniyle günümüzde çok seyrek olarak tercih edilen ilaçlardır. Üçüncü grup Parkinson ilacı, beyinde dopamin sentezini ve salınımını arttırdığı düşünülen Amantadin’dir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
parkinson

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sonraki Yazı
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar